Pereiti į pagrindinį turinį

Stabligė – pavojus, slypintis sode

2015-05-14 13:12
DMN inf.
Shutterstock nuotr.

Kad darbas sode būtų saugus. Stabligės išvengsime pasiskiepiję

Kasmet atėjus pavasariui ir prasidėjus darbymečiui soduose Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai primena, kad net menkas susižeidimas nešvariu, žemėmis užterštu, aštriu įrankiu ar kt. daiktu, gali tapti skausmingos ir sunkios ligos – stabligės – priežastimi. Lietuvoje nuo stabligės miršta pusė susirgusių asmenų. Nuo stabligės apsaugo skiepai.

Stabligė – tai ūmi infekcinė liga, kurią sukelia stabligės lazdelė Clostridium tetani, auganti anaerobinėmis (be deguonies) sąlygomis žaizdoje. Šios bakterijos išskiriamas toksinas tetanospazminas pažeidžia nervų sistemą ir sukelia skersaruožių raumenų traukulius.

Stablige užsikrečiama per pažeistą odą, žaizdas, ypač gilesnes, užterštas žemėmis, tačiau žaizdelės gali būti ir mažos, ir net plika akimi neįžiūrimos. Asmuo gali užsikrėsti įsipjovęs nešvariu peiliu skusdamas bulves, susižeidęs aštriu įrankiu dirbdamas žemės ūkio darbus ar užsiimdamas remonto darbais. Pavojingos gilios durtinės žaizdos, padarytos nešvariais daiktais: šaka, surūdijusia vinimi ar smeigtuku, grėbliu ir pan. Užsikrėsti stablige galima ir tada, kai žmogų sužaloja gyvūnai. Kartais stablige susergama nušalus galūnes, esant pragulų, ilgai negyjančių žaizdų ir pan. Žmogus nuo žmogaus stablige neužsikrečia.

Vaikai nuo stabligės skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir vakcina su stabligės komponentu jiems skiriama 2, 4, 6 ir 18 mėnesių amžiuje, vėliau imunitetą sustiprinančia vakcinos doze paskiepijami 6-7 m. amžiaus ir dvivalente difterijos, stabligės vakcina skiepijami 15-16 metų amžiaus paaugliai. Siekiant palaikyti imuninį atsaką, pasiskiepyti nuo stabligės būtina reguliariai kas 10 metų.

Primename, kad visi asmenys, patyrę traumą ir visi vyresni nei 26 metų asmenys kas 10 metų nuo difterijos ir stabligės skiepijami nemokamai. Norintieji pasiskiepyti ir apsisaugoti nuo minėtos ligos, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų