Advokato patarimai: ką būtina patikrinti darbo sutartyje ir kaip apsisaugoti? Pereiti į pagrindinį turinį

Advokato patarimai: ką būtina patikrinti darbo sutartyje ir kaip apsisaugoti?

2025-07-24 12:42
LNK inf.

Mokyklų ir universitetų absolventai šiuo metu žengia į naują gyvenimo etapą – pradeda ieškoti savo pirmojo darbo. Tačiau prieš pasirašant darbo sutartį svarbu suprasti, kokius įsipareigojimus ji sukuria, kokios yra sutarties rūšys ir kaip apsaugoti savo teises bei interesus.

Advokato patarimai: ką būtina patikrinti darbo sutartyje ir kaip apsisaugoti?
Advokato patarimai: ką būtina patikrinti darbo sutartyje ir kaip apsisaugoti? / Pixabay nuotr.

Ką verta žinoti prieš dedant parašą, plačiau pakomentavo advokatas Justas Vilys.

– Į ką pirmiausia turėtų atkreipti dėmesį jaunas žmogus, pasirašydamas pirmąją darbo sutartį?

– Pirmiausia reikėtų įsiskaityti funkcijas, nes šalia darbo sutarties pasirašomas ir pareigybės aprašymas – ką konkrečiai darys, kad nebūtų kokių neapibrėžtumų ar siurprizų dirbančiam žmogui. Aišku, darbo laikas, nes būna toks neapibrėžtas darbo laikas pas gydytojus, stomatologinėse klinikose, kada iškviečia pagal poreikį. Jauni žmonės gali būti su tuo nesusidūrę ir tada moka tik už tą valandą, kurią atėjai. Žmogus turėtų būti samdomas nuo – iki, konkrečiai pagal darbo grafiką ir už jį turi būti mokama. Tiesiog reikia labai atidžiai pasiskaityti, o gal geriau pasikonsultuoti su vyresniais.

– Kokios yra pagrindinės darbo sutarčių rūšys ir kuo jos viena nuo kitos skiriasi?

– Yra neterminuota sutartis – absoliuti dauguma tokių. Yra terminuota, kurios pobūdis yra toks, kad labai aiškiai žinoma, iki kurio laiko ji galioja, arba tai gali būti apibrėžta iki tam tikro įvykio, pavyzdžiui, grįžimo iš vaiko priežiūros atostogų, gimdymo ar ugdymo atostogų. Būna sezoninės, sudaromos tik konkrečiam laikotarpiui – iš esmės labai panašios į terminuotas, kada žmogus žino, kiek truks jo darbas.

– Kalbant apie bandomąjį laikotarpį, ar visose sutartyse jis yra numatomas?

– Tris mėnesius galėtų trukti ilgiausiai. Jis yra labai populiarus ir sveikas dalykas tiek darbuotojui, tiek darbdaviui. Aišku, darbuotojas, ypač jaunas darbuotojas, ne visada gali padiktuoti sąlygą, kad jis nori bandomojo laikotarpio. Dažniausiai darbdavys nori patikrinti, ar tas darbuotojas bus tinkamas. Vyraujanti sąlyga yra ta, kad darbdavys nustato bandymo laikotarpį ir jis leidžia bandomojo laikotarpio metu nutraukti sutartį, jeigu kažkas nesigauna.

– Kaip užsitikrinti, kad darbdaviai nepiktnaudžiautų bandomuoju laikotarpiu?

– Įstatymas numato 3 mėnesius, tad tas laikotarpis ilgesnis būti negali.

– O jeigu įmonė taip keičia darbuotojus – vienas padirba tris mėnesius, paskui kitas?

– Būna ir tokių ir vienas iš darbdavių paaiškinimų – neranda gero darbuotojo. Tačiau labai lengvai piktnaudžiauti irgi nesigauna, nes darbdavys vis tiek investuoja į tavo žinias, o darbuotojas ateina nežinantis darbo taisyklių, darbų specifikos. Jeigu 2–3 mėnesius mokai, tau tiesiog nelabai apsimoka po 3 mėnesių išmesti, nebent jau visiškai nesiseka. Jaunimas, kaip taisyklė, šiais laikais yra pasiskaitęs, išsilavinęs, netgi sveikai įžūlokas, tai tam tikrų sąlygų jiems lengvai neprimuši.

– Ar darbdavys gali pasiūlyti laisvą darbo grafiką, ar tai reglamentuojama darbo sutartyje?

– Darbo sutartyje galime nusimatyti arba įprastinį darbo grafiką, arba sutrumpintą darbo grafiką. Jis, prieš 7 dienas informavus, gali būti keičiamas. Vasaros laikotarpiu, ne paslaptis, visi nori poilsiauti ir jaunimas, kuris ateina, nori derinti praktiką ar kitus dalykus – tai aišku, čia yra susitarimo reikalas. Vieša paslaptis, kad kaip darbuotojas žiūri į darbą, taip ir darbdavys vertina – jei nori labai laisvo grafiko, sunku tikėtis, kad tau bus pasiūlytos geros sąlygos.

– Kaip dažnai pasitaiko atvejų, kai pirmojoje darbo sutartyje yra darbuotojui nenaudingų ar nesąžiningų sąlygų?

– Pasitaiko. Yra atskira grupė sąlygų, kad jeigu darbuotojas atleidžiamas arba savo noru išeina, arba dėl kaltės, jis turi kompensuoti darbdavio patirtas išlaidas dėl jo kvalifikacijos kėlimo. Pavyzdžiui, ateina darbuotojas, jis yra apmokomas – tas yra normalu. Bet darbdavys tai užskaito tai kaip jūsų kvalifikacijos kėlimą ir jeigu jūs išeinate savo noru arba esate atleidžiamas, reikia kompensuoti. Teko matyti po 2 tūkst., teko matyti po 3 tūkst. eurų sumas.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

– Apie kokius darbus kalbame?

– Su finansais susiję, netgi transporto sektoriuje būna įmonių, kurios apmoko dirbti pardavėjo darbą, prekybininko sritį. Tada gaunate kvalifikaciją, pažymėjimą, bet tas pažymėjimas jūsų savanoriško išėjimo iš darbo atveju gali kainuoti nemažai – už tai gali tekti atsilyginti.

– Ar galima derėtis dėl pirmosios sutarties sąlygų, ar jauni žmonės dažniausiai tiesiog pasirašo, ką pateikia darbdavys?

– Kol žmonės nesudaro sutarties, jie yra visiškai lygūs. Tik sudarę sutartį, darbuotojas tampa pavaldus. Kol nepadedi parašo, gali derėtis dėl kiekvienos sąlygos, gali reikalauti savo sąlygų. Yra netgi atskiros grafos, kad neprivalomi įstatyme darbdavio įsipareigojimai ar darbuotojo įsipareigojimai. Gali dėl aprangos, dėl bet ko susitarti. Bet jeigu jau padėjai parašą, jeigu neskaitėte – tai jūsų bėda. Jei neperskaitei, gali ginčytis tik dėl to, kas įstatyme yra reglamentuota darbuotojo naudai, ko darbdavys negali pažeisti. Bet jeigu tai nereglamentuota arba susitarta papildomai ir tu padėjai parašą – tada būk malonus vykdyti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų