Pereiti į pagrindinį turinį

Alytuje įjungtas antrasis iš trijų sinchroninių kompensatorių

2025-01-16 19:20

Alytaus rajone ketvirtadienį įjungtas antrasis iš trijų elektros perdavimo sistemos operatorės „Litgrid“ sinchroninių kompensatorių, kurie būtini Lietuvai vasarį planuojant atsijungti nuo rusiškų elektros tinklų ir sinchronizuotis su Vakarų Europa, pranešė elektros perdavimo operatorė „Litgrid“.

Alytuje įjungtas antrasis iš trijų sinchroninių kompensatorių
Alytuje įjungtas antrasis iš trijų sinchroninių kompensatorių / J. Elinsko/ELTOS nuotr.

Sinchroninio kompensatoriaus įjungime dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, energijos perdavimo ir mainų įmonių grupės „Epso-G“ bei jos valdomos „Litgrid“ vadovai ir valdybų nariai.

„Simboliška, kad šiandien esame būtent toje vietoje, kur susijungia Lietuvos ir Lenkijos elektros tinklai. Būtent čia jau netrukus, vasario 9 dieną, ir įvyks sinchronizacija“, – pranešime cituojamas šalies vadovas.

„Sinchroniniai kompensatoriai yra esminiai įrenginiai, leidžiantys Baltijos šalims pasiruošti savarankiškam elektros dažnio valdymui. Jie suteikia elektros sistemai inerciją, užtikrina tinklo įtampos stabilumą ir prisideda prie energetikos sistemos saugumo“, – teigė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Iš viso Lietuvoje prie perdavimo tinklo prijungiamas sinchronizatorius Telšių transformatorių pastotėje, Alytaus elektros mazge, kurį sudaro Alytaus transformatorių pastotė ir „LitPol Link“ skirstykla, ir Vilniaus rajone esančioje Neries transformatorių pastotėje. Sinchroninis kompensatorius Telšiuose pradėjo veikti pernai rudenį.

Sinchronizatorius padeda stabilizuoti elektros sistemos dažnį ir sumažina įtampos kryčius trumpųjų jungimų metu, užtikrina inerciją, kompensuoja reaktyviąją galią. Daugiau nei 460 tonų sveriantį įrenginį Vokietijoje pagamino ir Lietuvoje įrengė „Siemens Energy“.

Atsijungti nuo rusiškos IPS/UPS sistemos – vadinamojo BRELL žiedo – Baltijos šalys planuoja vasario 9 dieną, tuomet sinchronizuosis su kontinentiniais Vakarų Europos tinklais.

Šiuo metu Lietuva elektros iš Rusijos ar Baltarusijos nebeperka, tačiau transformatorinių dažnis vis dar yra valdomas iš dispečerinės Maskvoje.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra