Pereiti į pagrindinį turinį

Atsivers vartai įteisinti nelegalias statybas

2010-08-13 07:37
Nežino: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija neturi duomenų, kiek savavališkų statybų gali būti Lietuvoje.
Nežino: Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija neturi duomenų, kiek savavališkų statybų gali būti Lietuvoje. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Nuo spalio įsigaliosiančios Statybų įstatymo pataisos skelbia, kad savavališkų statybų įteisinimo įmoka gali siekti pusę milijono litų. Šios įmokos išvengs ir tik minimalią baudą mokės tie, kurie nelegalius statinius įteisins iki 2013-ųjų.

Leis įteisinti

Liepos pradžioje Seimas priėmė prieš tai Prezidentės Dalios Grybauskaitės atmestas ir specialios darbo grupės taisytas Statybų įstatymo pataisas. Po to, kai įsikišo Prezidentė, skandalingosiose pataisose nebeliko didelį pasipiktinimą sukėlusios galimybės įteisinti nelegalius statinius, esančius saugomose teritorijose, parkuose ir pan.

"Teisinių paslaugų grupės" teisininkai skaičiuoja, kad priimtos pataisos vis dėlto leis įteisinti daugiau nei pusę nelegalių statybų, todėl tokius įstatymo pakeitimus vadina revoliuciniais.

"Vadovaujantis šiuo metu tebegaliojančiu įstatymu, įteisinti negalima visiškai jokių nelegalių statybų, net kaimo namo verandos rekonstravimo ar remonto, kuriam reikėjo statybos leidimo arba suderinto projekto. O naujasis įstatymas leis įteisinti apie pusę visų nelegalių statybų", – teigiama "Teisinių paslaugų grupės" pranešime.

Pataisos leidžia įteisinti tuos statinius ir jų rekonstravimą, kurie nėra pastatyti draustiniuose, regioniniuose parkuose arba ne statybai skirtuose žemės sklypuose. Tokių statinių, teisininkų manymu, yra didžioji dalis.

Pusės milijono įmoka

Įstatymo pataisos, įsigaliosiančios šių metų spalį, leis parengti statinio projektinę dokumentaciją ir, sumokėjus įstatyme nustatytą įmoką už savavališkos statybos įteisinimą, gauti statybą leidžiantį dokumentą.

Įmokos dydis bus skaičiuojamas pagal specialią formulę ir keisis atsižvelgiantį į savavališkai atliktų statybos darbų sąnaudų vertę, įskaitant panaudotas medžiagas. Pavyzdžiui, jei statyba kainavo 200 tūkst. litų, įmoka už savavališkos statybos įteisinimą sudarys 40 tūkst. litų. Įstatyme numatyta, kad įmoka negalės būti mažesnė kaip 300 litų ir didesnė nei 500 tūkst. litų.

Pirmiesiems – lengvata

Tiesa, įstatyme numatytas pereinamasis laikotarpis iki 2013-ųjų, kai už nelegalios statybos įteisinimą nereikės mokėti įmokos. "Per tą dvejų metų laikotarpį asmenims, siekiantiems savo noru įteisinti savavališkas statybas, tai bus pripažįstama lengvinančiomis aplinkybėmis ir jiems bus taikomos mažiausios administracinės baudos", – tikino Prezidentės vyriausioji patarėja teisės klausimais Solveiga Cirtautienė.

Anot jos, tokia įstatymo nuostata priimta siekiant paskatinti žmones neslėpti savavališkų statybų ir jas savanoriškai įteisinti. Be to, įteisinti bus leidžiama tik tokias statybas, kurios nepažeidžia kitų įstatymo normų. "Manome, kad pasirinktas gana optimalus su savavališkų statybų šalinimu susijusių bėdų sprendimo būdas", – įsitikinusi Prezidentės patarėja.

Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija neturi duomenų, kiek savavališkų statybų gali būti Lietuvoje, ir neprognozuoja, kiek jų savininkų gali pasinaudoti įstatymo lengvata ir suskubti įteisinti nelegalius statinius per artimiausius dvejus metus.

Legalizuos ne viską

S.Cirtautienė pabrėžė, kad nors ir bus palengvintos sąlygos įteisinti savavališkus statinius, tai nereiškia, kad bus įteisinama viskas iš eilės. "Savavališkų statybų įteisinimas bus galimas išimtinai tik tuomet, kai statyba konkrečiame sklype yra galima pagal patvirtintus teritorijų planavimo dokumentus. Todėl galima drąsiai teigti, kad įteisinti nelegalių statybų saugomose ir regioninių parkų teritorijose tikrai nebus galima", – tikino pašnekovė.

Anot jos, iš esmės bus galima įteisinti tik smulkias nelegalias statybas, kai žmonės, neapsikentę pernelyg didelės biurokratijos, be statybos leidimo ar neatlikę visų formalių procedūrų vykdė statybas, atliko remontą ar rekonstrukciją.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų