Pereiti į pagrindinį turinį

Buities prietaisai – energijos vampyrai: ką verta žinoti?

2022-09-18 02:00
DMN inf.

Visą Europą gąsdina augančios energijos kainos. Vokietijos politikai ragina trumpiau maudytis po dušu ir tikina patys taip darantys, o ispanai per pačius karščius išjungia kondicionierius. Galvoti apie taupymą turime kiekvienas, o tai padaryti galima ir tiesiog šiek tiek pakeitus kasdienius įpročius.

Apgalvoti: yra daug būdų taupyti šaldytuvo suvartojamą elektros energiją, vienas jų – nevarstyti durelių be reikalo ir ilgai nelaikyti atviro šaldytuvo.
Apgalvoti: yra daug būdų taupyti šaldytuvo suvartojamą elektros energiją, vienas jų – nevarstyti durelių be reikalo ir ilgai nelaikyti atviro šaldytuvo. / Freepik.com nuotr.

Jau dešimtmetį ES teisėje, energetikos srityje, besispecializuojanti Gailė Juozapaitytė pataria peržiūrėti Energetikos ministerijos neseniai pateiktas rekomendacijas, kaip galima taupyti energiją namuose ir versle, ir pritaikyti sau aktualiausias priemones.

Praktika rodo, kad racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10 proc. ir daugiau energijos ir atitinkamai sumažinti savo išlaidas. Yra du pagrindiniai principai, kuriais vadovaujantis galima gerokai sumažinti elektros energijos vartojimą. Vienas – įsigyti ir naudoti tik energiją taupančius elektros prietaisus, kitas – įjungti prietaisus tik tada, kai jie naudojami.

Elektros prietaisai

1. Senus elektros prietaisus pakeiskite naujais, energiją taupančiais buitiniais prietaisais (šaldytuvai, šaldikliai, skalbyklės, indaplovės, orkaitės, oro kondicionieriai ir kt.), kurie yra aukštos efektyvumo klasės. Efektyvumo klasė žymima raidėmis nuo A iki G. A klasės buitiniai prietaisai – ekonomiškiausi, o G klasės – mažiausiai ekonomiški. Ekonomiškiausi šaldytuvai yra A+ ir A++ klasės. Pirkite raštinės įrangą (kompiuterius, vaizduoklius, spausdintuvus, kopijavimo aparatus), paženklintus „Energy Star“ ženklu.

2. Išjunkite elektros prietaisus iš tinklo, kai jų nenaudojate. Televizorius ar kita moderni buitinė technika, palikta budinčiu režimu (prietaisas yra visiškai neišjungtas, t.y. jį galima bet kada įjungti distanciniu būdu), sunaudoja kur kas daugiau elektros energijos, nei galvojate. Jeigu prietaiso lemputė dega, vadinasi, energija vis dar naudojama!

Šaldytuvas

1. Nepirkite didesnio šaldytuvo, nei jums reikia, – energijos reikia ir tuščioms lentynoms šaldyti.

2. Šaldytuve ir šaldiklyje pasirinkite optimalią temperatūrą: +3,5 °C šaldytuve ir –18 °C šaldiklyje. Į šaldytuvą nedėkite karštų ar šiltų maisto produktų. Jiems atvėsinti reikės naudoti daugiau elektros energijos. Prieš dėdami į šaldytuvą maistą atvėsinkite iki kambario temperatūros.

3. Norėdami atšildyti iš šaldymo kameros išimtą maistą, palikite jį kurioje nors žemesnėje šaldytuvo lentynėlėje: išnaudodami išsiskiriantį šaltį, sumažinsite šaldytuvo darbo krūvį (atšildomos šaldytos mėsos 1 kg išskiria šaltį, kuriam pagaminti šaldytuvas turi visą valandą naudoti elektros energiją).

4. Atšildykite šaldiklį, jei susidarė 5 mm ledo sluoksnis. Kuo daugiau šaldiklyje ledo, tuo daugiau sunaudojama elektros energijos.

5. Šaldytuvą (šaldiklį) statykite vėsioje vietoje, kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių, viryklių ir šildymo prietaisų. Pasistenkite, kad už ir virš šaldytuvo ar šaldiklio liktų pakankamai vietos oro cirkuliacijai, nekraukite ant jų daiktų. Aušinimo grotelės, esančios už prietaiso, visada turi būti švarios.

6. Valykite šaldytuvo durelių gumines tarpines. Pakeiskite jas, jei jos nebeužtikrina sandarumo.

7. Nelaikykite atviro šaldytuvo ilgai. Pirma pagalvokite, ką norite iš jo išimti, o tik paskui atverkite dureles. Dažnai varstomos šaldytuvo durelės didina elektros energijos vartojimą.

Racionaliai šeimininkaudami galime sutaupyti 10 proc. ir daugiau energijos ir atitinkamai sumažinti savo išlaidas.

Skalbyklė ir lygintuvas

1. Skalbkite tik prikrovę visą skalbyklę ir pasirinkę ekonominį skalbimo režimą – sunaudosite mažiau vandens ir elektros energijos jam pašildyti. Nustatykite mažiausią galimą vandens temperatūrą. Jei esate įsirengę dviejų laiko zonų elektros skaitiklį, skalbkite tik naktimis ir savaitgaliais.

2. Visus drabužius lyginkite vienu metu. Daugiausia elektros energijos lygintuvas naudoja kaisdamas.

Maisto gaminimas

1. Vandeniui užvirti naudokite elektrinį virdulį, užuot virę jį puode ant viryklės. Virkite tiek vandens, kiek reikia. Jei norite išgerti puodelį arbatos, nereikia virti pilno arbatinuko vandens.

2. Valgį virkite sandariai uždengtame puode. Virdami valgį greitpuodyje, elektros energijos sunaudosite trigubai mažiau, o virdami paprastame uždengtame puode – pusantro karto mažiau nei neuždengtame.

3. Jei turite elektros viryklę, įsigykite reikiamo skersmens plokščiadugnių puodų – kuo didesnis kaitvietės ir puodo lietimosi paviršius, tuo daugiau sutaupoma šilumos.

4. Įpraskite išjungti elektrinę viryklę likus kelioms minutėms iki maisto gaminimo pabaigos.

5. Negaminkite valgio esant maksimaliai įjungtai viryklės kaitvietei.

6. Kai tik užverda puode esantis skystis, sumažinkite elektros viryklės kaitvietės kaitrumą. Stenkitės gaminti patiekalus paeiliui, vieną po kito, – pasigaminę vieną patiekalą, ant tos pačios kaitvietės statykite kitą puodą. Sutaupysite ir laiko, ir šilumos.

7. Kepdami maistą orkaitėje, nustatykite reikiamą, bet ne aukštesnę temperatūrą. Sandariai uždarykite ir be reikalo nevarstykite orkaitės durelių. Orkaitėms tenka iki 60 proc. viryklės nuostolių.

8. Orkaitėje kepkite kelis patiekalus vienu metu.

9. Naudokitės mikrobangų krosnele – tai greitas ir pigus būdas maistui pašildyti: nereikia riebalų ar vandens, įšyla ne indai ir kaitvietė, o tik maistas. Be to, pats procesas trunka tik kelias minutes, tad energijos nuostoliai yra minimalūs.

Apšvietimas

Iki 15 proc. namų ūkiuose suvartojamos elektros energijos tenka apšvietimui. Energiją ir pinigus galime taupyti ir savo namams pasirinkę tinkamas elektros lemputes.

1. Pakeiskite kaitrines lemputes į energiją taupančiąsias – kompaktines fluorescencines elektros lemputes, kurios naudoja net 4–5 kartus mažiau elektros energijos ir, nors kainuoja daugiau, greitai atsiperka ir veikia 6–15 kartų ilgiau (iki 15 tūkst. val.), tačiau nepamirškite, kad nebenaudojamas lemputes reikia mesti į pavojingų atliekų konteinerį, nes jose yra gyvsidabrio.

2. Įsirenkite dviejų tarifų elektros skaitiklius. Už elektros energiją, suvartotą žiemos laiku nuo 23 iki 7 val., vasaros laiku nuo 24 iki 8 val. ir šeštadienias, sekmadieniais, mokėsite mažesniu tarifu.

Šalto ir karšto vandens taupymas

1. Prauskitės po dušu, o ne vonioje. Naudodamiesi dušu, karšto vandens suvartosite iki 30 l, o maudydamiesi vonioje – net iki 160 l.

2. Sąskaitas už vandenį nesunku sumažinti įrengus mažo srauto dušo galvutes ir čiaupų tėkmės ribotuvus.

3. Indus plaukite ne po čiaupu, bet užkimštoje kriauklėje ar dubenyje. Jiems nuskalauti pakaks ir silpnos vandens srovelės.

4. Indaplovė taip pat sumažina vandens suvartojimą. Ją junkite tik tuomet, kai visą užpildysite indais.

5. Prausdamiesi sumažinkite vandens srovę. Valydami dantis ar skusdamiesi naudokitės stikline.

6. Patikrinkite, ar nevarva čiaupai ir unitazai – jie didžiausi vandens vagys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų