Pereiti į pagrindinį turinį

Cirkas ar VP pabaiga?

Mįslė: VP grupės prezidentas N.Numavičius (kairėje) pranešė, kad su VP grupės viceprezidentu Ž.Marcinkevičiumi suka skirtingais keliais, bet nutyli, dėl ko susipyko.
Mįslė: VP grupės prezidentas N.Numavičius (kairėje) pranešė, kad su VP grupės viceprezidentu Ž.Marcinkevičiumi suka skirtingais keliais, bet nutyli, dėl ko susipyko. / Tomo Avižinio montažas

Didžiausią ir galingiausią Lietuvos verslo imperiją griauna nesėkmingas "Leo LT" projektas. O gal tai tik viešųjų ryšių akcija prieš lemiamą kovą su Vyriausybe?

Netikėtas atvirumas

Kalbos, kad mažmeninės prekybos tinklą "Maxima" valdantis "VP dešimtukas" gali išsivaikščioti, pasklido liepos pradžioje, kai mažiausiai akcijų valdęs Darius Nedzinskas tyliai pasitraukė iš bendrovės "Euroapotheca", priklausančios "Vilniaus prekybos" grupei, vadovo posto ir netrukus įsteigė naują bendrovę.

Kad VP grupėje pastaruoju metu vyksta esminiai pokyčiai, vakar viešai pripažino grupės vadovas ir pagrindinis akcininkas Nerijus Numavičius.

"Norą pasitraukti iš grupės veiklos pareiškė vienas akcininkų Darius Nedzinskas. Nuo 2008 m. rugpjūčio 4 d. grupės viceprezidento pareigas faktiškai nustojo eiti Žilvinas Marcinkevičius. Devynių, o vėliau dešimties VP grupės akcininkų bendra veikla ir partnerystė truko daugiau kaip septyniolika metų ir buvo sėkminga. Todėl, nepaisydamas ekonomiškai sudėtingo meto ir skirtingų nacionalinio investuotojo "Leo LT" vertinimų, tikiu, kad su partneriais oriai rasime teisingus ir garbingus sprendimus, – rašoma N.Numavičiaus pasirašytame pranešime. – Pasikeitusi ir atsinaujinusi VP grupė turės pradėti kitą savo veiklos etapą."

Laimėjo, bet atsiprašė

Vakar šalies dienraščiuose tai pat pasirodė pranešimas, kuriame N.Numavičius atsiprašė koncerno "MG Baltic" prezidento D.Mockaus už viešus 2007 m. lapkritį Ž.Marcinkevičiaus kaltinimus, kad D.Mockus esą bendradarbiavo su Rusijos specialiosiomis tarnybomis ir taip bandė sutrukdyti įkurti nacionalinę energetikos bendrovę "Leo LT".

"Žvelgdamas atgal, jaučiu pareigą atsiprašyti koncerno "MG Baltic" vadovo Dariaus Mockaus ir Lietuvos visuomenės dėl žinomo buvusio VP grupės viceprezidento Ž.Marcinkevičiaus poelgio. Neabejoju, kad gebėjimas pripažinti klaidas padės išvengti jų ateityje", – teigė N.Numavičius.

Kodėl staiga prireikė atsiprašyti D.Mockaus, nors šiam net teisme nepavyko apginti savo garbės ir orumo? Tai klausimas, į kurį atsakymo teks palaukti.

Pats "MG Baltic" vadovas atsiprašymui daug reikšmės nesuteikia. "Nuoširdus tas atsiprašymas ar ne, tik pats ponas Numavičius gali atsakyti. Aš apie tai net negalvojau, nes niekada nesivadovauju tokiomis kategorijomis. Pats viešo atsiprašymo faktas yra malonus", – dienraščiui teigė koncerno "MG Baltic" prezidentas.

Įžvelgia klastą

Manoma, kad VP grupės prezidentas N.Numavičius šiandien prasidedančių derybų su Vyriausybe dėl "Leo LT" likimo išvakarėse neatsitiktinai pirma atsiprašė D.Mockaus, o paskui paskelbė apie VP grupės byrėjimą.

Įtariama, kad tai gali būti gudriai surežisuoto informacinio karo pradžia. Esą VP grupė tik bando vaizduoti, kad susipyko ir yra per silpna kovoti su Vyriausybe, bet iš tiesų rengiamasi pulti konservatorių lyderio Andriaus Kubiliaus Vyriausybę ir įrodinėti, kad jos veiksmams diriguoja "Leo LT" kūrimui priešinęsis D.Mockus. Formalų pagrindą pulti VP grupė turi – pernai, prieš Seimo rinkimus, D.Mockaus "MG Baltic" koncerno įmonės konservatoriams paaukojo mažiausiai 100 tūkst. litų.

D.Mockus nesiėmė svarstyti, kodėl būtent dabar sulaukė atsiprašymo, ir pridūrė nelaukiantis naujo VP dešimtuko smūgio. D.Mockus teigė netikintis, kad viešas atsiprašymas ir grupės skyrybos – tik dar vienas "Maximos" savininkų žaidimas.

Tačiau D.Mockus neslėpė nusivylimo kolegų verslininkų veiksmais. Esą išpainiojusi "Leo LT" istoriją Vyriausybė dar ilgai nenorės bendrauti su jokia verslo grupe.

"Nežinau, ar norėtume dalyvauti dideliuose projektuose su valstybe, nemanau, kad apskritai dar kada nors bus tokių pasiūlymų. Nežinia, kaip viskas vystysis su tuo "Leo LT", bet, manau, kad po šių įvykių Vyriausybė prie tokių projektų privačių bendrovių dar ilgai neprileis", – trumpai atsakė D.Mockus paklaustas, ar atsilaisvinus vietai prie energetikos stalo "MG Baltic" pretenduotų užimti "NDX energijos" vietą.

Santykiai šyla

Prieš porą metų, dar tik steigiant "Leo LT", D.Mockus aktyviai kritikavo nacionalinio investuotojo kūrimo procesą. Jis daug kartų viešai piktinosi, kad tokio masto projektams neskelbiamas konkursas, o tiesiog pasirenkamas privatus partneris. 2007 m. rudenį D. Mockus per spaudą kreipėsi į valdžią antikos filosofų mintimis.

"Tobula valstybė yra išmintinga, narsi, nuosaiki ir teisinga…", "Viskam yra saikas" – po šiomis graiko Platono ir romėno Horacijaus mintimis, atspausdintose didžiuosiuose šalies dienraščiuose, nurodyta D.Mockaus pavardė.

Po įsiplieskusio konflikto VP grupės įmonių reklamos neliko "MG Baltic" valdomoje LNK televizijoje. Tiesa, atrodo, kad šios dvi verslo grupės susitaikė jau anksčiau, o spausdintas N.Numavičiaus atsiprašymas – tik formalumas.

D.Mockus dienraščiui pripažino, kad į LNK eterį prekybos tinklo "Maxima" reklama grįžo jau maždaug prieš tris mėnesius.

Atsiribojo tylos siena

Taigi kas artimiausioje ateityje laukia garsiosios VP grupės? N.Numavičius pareiškė, kad apie grupėje vykstančių pokyčių rezultatus kalbėti dar anksti.

"Prašau supratimo: kol visi procesai nebus užbaigti, ir aš, ir mano kolegos susilaikysime nuo išsamesnių komentarų", – pranešime cituojamas VP grupės vadovas ir didžiausias akcininkas.

Nors didžiausia Lietuvos verslo imperija jau aižėja, likę "VP dešimtuko" nariai demonstruoja vienybę. Dienraščio kalbinti grupės akcininkai nuo bet kokių komentarų susilaikė.

"Supraskit, negaliu jums nieko sakyti. Pokyčiai, vykstantys grupėje, yra labai rimti ir aš nesu įgaliotas jų komentuoti. Mano turimas akcijų skaičius neįgalioja manęs to daryti. Pranešimą spaudai tikriausiai skaitėte, ne aš jį rašiau ir ne mano ten yra mintys, tad kreipkitės kitu adresu", – paklaustas, kodėl skirstosi bene galingiausia verslo grupė šalyje, dienraščiui sakė vienas iš "VP dešimtuko" akcininkų Ignas Staškevičius.

Kiti grupės akcininkai taip pat kategoriškai atsisakė suteikti bet kokią informaciją. "Nuo bet kokių komentarų susilaikysiu", – tris kartus pakartojo vienas "VP dešimtuko" narių Mindaugas Marcinkevičius.

Papildomos informacijos nesutiko atskleisti ir VP grupės direktorė Jolanta Bivainytė: "Neturiu ką jums pasakyti. Reikia sulaukti, kol visi procesai baigsis, kai viskas vėl susidėlios į savo vietas, bus aišku, kaip kas toliau gyvens. Dabar net jei ir galėčiau ką nors daugiau pasakyti, rytoj gali paaiškėti, kad sumelavau."

Žalingas projektas

Didžiausią įtaką tiek versle, tiek politikoje "VP dešimtukas" buvo įgavęs 2007 m., kai paaiškėjo, kad jo valdoma "NDX energija" ketina su socialdemokrato Gedimino Kirkilo Vyriausybe kurti nacionalinio investuotojo bendrovę, kuri statytų atominę elektrinę ir elektros tiltus. Tačiau pernelyg plačiai apžiotos energetinės ambicijos ir netikėtai pasisukęs "Leo LT" projektas, regis, ir galėjo tapti pagrindine ilgamečių verslo partnerių nesutarimo priežastimi.

"Veltis į nacionalinės investuotojos "Leo LT" projektą neapsimokėjo – finansiškai "NDX energija" nieko neuždirbo iš šio sandorio, garbės taip pat nedaug", – dar šių metų gegužę pripažino "NDX energijos" valdybos pirmininkas I.Staškevičius.

Vos prieš tris savaites jis energetikos projektą pavadino visiška nesėkme: "Šis projektas nedavė jokios naudos, tik daug žalos. Leistis į partnerystę su valstybe galima tik turint labai stiprų užnugarį užsienyje."

Iki šiol į energetikos ministro Arvydo Sekmoko sprendimus "NDX energijos" vadovai gana dažnai atsakydavo ironiškais komentarais. Šiandien abiejų "Leo LT" akcininkų atstovai turėtų sėsti prie derybų stalo, tačiau abejotina, ar privatus akcininkas nuspręstų tyliai pasitraukti iš projekto, sužlugdžiusio ir jų reputaciją, ir ateities planus.

Turtas skaldomas

Kad "VP dešimtukas" rengiasi pokyčiams, verslo užkulisiuose buvo diskutuojama dar anksčiau. Vos pernai socialdemokratai pralaimėjo rinkimuose Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams tapo aišku, kad "Leo LT" projektas gali būti keičiamas iš esmės. Pernai gruodį nuo VP buvo atskirta skolų išieškojimo bendrovė "Akso". Gegužės mėnesį, Registrų centro duomenimis, keturi VP akcininkai tapo naujai įsteigtų įmonių "Agro Holding", JJT, "Entrita" ir "Gres" vadovais. Šios įmonės buvo atskirtos nuo bendrovės "Akso".

Šių metų gegužę nuo įmonės buvo atskirtos dar keturios naujai įsteigtos bendrovės, kurios, planuojama, užsiims nekilnojamojo turto plėtros, sandėliavimo ir finansavimo veikla: JJN, "Sandėlių sistemos", "Klarus" ir "Genira".

Registrų centro duomenimis, "VP dešimtuko" narys Gintaras Marcinkevičius tapo naujai įsteigtos bendrovės "Agro holding", o kitas šios finansinės grupės narys Julius Numavičius – įmonės JJT vadovu, jo brolis Vladas Numavičius – "Entritos" vadovu, o "Gres" vadovu tapo "NDX energijos" vadovas Aurimas Zimnickas.

"Agro holding" įstatinis kapitalas sudarė 97,4 mln. litų, JJT – 42,2 mln. litų, "Entritos" – 32,4 mln. litų, "Gres" – 97,4 mln. litų. Atskyrus šias įmones, "Akso" įstatinis kapitalas sumažėjo apie dešimt kartų – nuo 298,5 mln. iki 28,9 mln. litų.

"Bendrovės akcininkai siekia lankstesnio ir efektyvesnio valdymo", – bendrovės skaidymo motyvus aiškino VP direktorė Diana Dominienė.

I.Staškevičius tąkart neigė pasklidusias kalbas, kad akcininkai jau dalijasi turtą: "Ne, jokios turto dalybos tarp akcininkų nevyksta. Tiesiog grupės bendrovės planuoja plėsti savo veiklą užsienyje ir atlieka tam būtiną pertvarką."

Kauno "Akropolis" parduotas

Tačiau gali būti, kad VP grupės akcininkai jau pasidalijo ne tik įmones, bet ir veiklos sritis. Vienas iš galimų "VP dešimtuko" išsiskirstymo scenarijų – turimų akcijų pardavimas. Apie tokią galimybę jau buvo užsiminęs pirmasis sparnus pakėlęs D.Nedzinskas. Gali būti, kad bus nuspręsta iš pradžių parduoti jau turimas įmones, o vėliau išsidalyti pinigus, nors laikas ieškoti potencialių pirkėjų šiuo metu, žinia, nėra pats tinkamiausias.

Beje, prieš metus VP grupei pavyko parduoti Kauno "Akropolį". 100 proc. jo akcijų įsigijo Vokietijos investicinė bendrovė "Deka Immobilien GmbH". Tuomet bendrovės "Akropolis" valdybos pirmininkas M.Marcinkevičius neatskleidė, už kokią sumą buvo parduotas šis stambus objektas. Manoma, kad Kauno "Akropolio" rinkos vertė – apie 1 mlrd. litų. Anksčiau buvo skelbta, kad viso prekybos ir pramogų centrų "Akropolis" nekilnojamojo turto vertė rinkoje yra 3,123 mlrd. litų.

M.Marcinkevičiaus teigimu, VP grupė nuolatos jaučia investuotojų dėmesį jos plėtojamais projektais. Jis neatmeta galimybės parduoti ir kituose miestuose esančius "Akropolius".

"Verslo esmė – sukurti ką nors nauja ir pelningai parduoti. Jei būtų pasiūlyta tinkama kaina, naujus savininkus galėtų turėti ir kiti centrai", – pernai rugpjūtį dienraščiui sakė "VP dešimtuko" akcininkas.

Neoficialiomis dienraščio žiniomis, "VP dešimtuko", nors ir netekusio kai kurių narių, branduolys išliks, o veikla bus pratęsta užsienio šalyse. Išsiskirti gana sunku dar ir dėl to, kad grupės akcininkai susiję gana glaudžiais giminystės ryšiais, kai kurie akcininkai yra vedę kitų akcininkų seseris.


Eilės vieta – pagal akcijas

Nors VP grupė niekada iki šiol nenurodydavo, po kiek akcijų valdo jos akcininkai, bendraturčiai būdavo vardijami ne abėcėlės, o viena ir ta pačia tvarka. Spėliota, kad akcininkai išrikiuoti neatsitiktinai, o pagal turimų akcijų kiekį.

Pirmoje vietoje visuomet buvo minimas N.Numavičius, kuris prieš dvejus metus įvardytas kaip turtingiausias Lietuvos žmogus. Grupę paliekantis Ž.Marcinkevičius, tikėtina, buvo antras pagal dydį grupės akcininkas, o D.Nedzinskas turėjo mažiausią akcijų paketą. D.Nedzinskas viešai patvirtino, kad VP grupės akcijas parduos. Jis į VP akcininkų grupę 2007-aisiais atėjo paskutinis – po to, kai buvo privatizuota elektros skirstymo bendrovė VST.

Buvęs bankininkas D.Nedzinskas karjerą VP grupėje pradėjo įmonėje VST, vėliau tapo dešimtuoju akcininku grupėje. Jis ir Ž.Marcinkevičius buvo aktyviausi derybininkai su Vyriausybe steigiant "Leo LT".

VP akcijas valdo 10 fizinių asmenų, kurių pareigos nuolat keisdavosi.


"VP dešimtukas": kas yra kas

Pavardė Atsakomybės sritis

Nerijus Numavičius pagrindinis VP grupės akcininkas, prezidentas

Žilvinas Marcinkevičius VP grupės viceprezidentas, iki 2008 m. vasario "NDX energijos" valdybos narys

Mindaugas Marcinkevičius "Akropolis grupės" valdybos pirmininkas

Ignas Staškevičius 2005–2008 m. vasaris "Eurovaistinės", dabar – "NDX energijos" valdybos pirmininkas

Renatas Vaitkevičius iki 2007 m. "Eurovaistinės", nuo 2009 m. vasario vadovauja bendrovei "Maxima Eesti"

Gintaras Marcinkevičius buvęs "VP Market" Latvijoje direktorius, bendrovės "Maxima LT" vadovas, "Maximos" grupės generalinis direktorius, iki 2009 m. rugpjūčio – "Agro Holding" direktoriaus

Mindaugas Bagdonavičius nuo 2008 m. gruodžio "Maximos" grupės generalinis direktorius

Julius Numavičius koordinavo mažmeninės prekybos tinklo kūrimą Rumunijoje, buvęs "Delano" vadovas, nuo 2009 m. gegužės – bendrovės JJT vadovas

Vladas Numavičius nuo 2009 m. gegužės – "Entritos" vadovas

Darius Nedzinskas buvęs VST generalinis direktorius, iki 2008 m. vasario – "NDX energijos" vadovas, iki 2009 m. liepos – "Euroapotheca" generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas


Faktai ir skaičiai

Didžiausias Lietuvos koncernas "Vilniaus prekybos" grupė pernai, konsoliduotais duomenimis, uždirbo 786,445 mln. litų grynojo pelno – 2,4 karto daugiau negu 2007-aisiais. Grupės ikimokestinis pelnas pernai padidėjo daugiau kaip dukart iki 908,209 mln. litų.

Grupės pajamos pernai išaugo 25,7 proc., iki 10,045 mlrd. litų, nurodė grupė 2008 m. finansinėje atskaitomybėje.

2008-ųjų pabaigoje VP grupės nuosavas kapitalas buvo 2,78 mlrd. litų, o mokėtinos sumos ir įsipareigojimai – 3,963 mlrd. litų. Grupė nepaskirstytojo pelno turėjo 445,903 mln. litų.

Pernai VP grynieji pagrindinės veiklos pinigų srautai siekė 850,171 mln. litų ir buvo 23,7 proc. didesni negu prieš metus, o grynieji investicinės veiklos pinigų srautai buvo neigiami – minus 1,35 mlrd. litų.

2008 m. gruodį VP prekybos grupė pradėta reorganizuoti – nuo jos buvo atskirta bendrovė "Akso".

Daugiau kaip 34 tūkst. darbo vietų įsteigusiai VP grupei priklauso įmonės "Akropolio" grupė, "Maximos" grupė, "Euroapotheca" ir "Vya" su antrinėmis bendrovėmis.


Trumpas interviu

Artūras Račas, politikos apžvalgininkas, naujienų agentūros BNS direktorius:

– Kaip vertinate "VP dešimtuko" skyrybas?

– Čia turbūt nieko ypatinga nėra. Žilvinas Marcinkevičius ir Darius Nedzinskas buvo tie žmonės, kurie buvo labiausiai įsitraukę į "Leo LT" projektą. Galbūt šiuo žingsniu siekiama "išplauti" visos grupės reputaciją. Nežinau, kas vyksta grupės viduje, bet teko girdėti, kad nesutarimų būta. Dabar, kai viskas pasuko ta linkme (imtasi likviduoti "Leo LT" – red. past.), tie žmonės pastumiami į šoną kaip neteisingai prognozavę ateitį.

– Taigi, jūsų manymu, "VP dešimtuko" gretos mažėja iš esmės dėl "Leo"?

– Be jokios abejonės. Tokio projekto, kuris taip įklampintų "VP dešimtuką" ir padarytų tokių nuostolių, manau, dar nebuvo Lietuvoje. Natūralu, kad tai sukelia tam tikrų padarinių.

– O koks tikslas dabar pranešti, kad Ž.Marcinkevičius jau daugiau kaip metus nebėra grupės viceprezidentas?

– Na tai dar nereiškia, kad jis nėra grupės akcininkas. Bet prisiminkim, kad Ž.Marcinkevičius steigiant "Leo LT" buvo labai aktyvus. Patraukiant jį nuo visuomenės dėmesio galbūt leidžiama jį apskritai primiršti. Viską, kas susiję su "Leo", stengiamasi trinti iš viešosios erdvės, kad visai grupei – "Maximai", "Akropoliams" ir "Eurovaistinei" – būtų kuo mažiau nuostolių.

– Kaip vertinate tikimybę, kad savo pozicijas užleis ir I.Staškevičius?

– I.Staškevičius po Ž.Marcinkevičiaus iš esmės atėjo gelbėti padėties. Savo gebėjimu bendrauti su žiniasklaida jis galbūt padarė daug daugiau arba bent jau ištaisė dalį klaidų, kurias padarė Ž.Marcinkevičius. Bet visiškai neatmestina, kad padarę savo darbą žmonės bus nereikalingi, ir tas pats nutiks su I.Staškevičiumi. Galbūt jis laikinai bus pastumtas į šoną.

– Kodėl, jūsų manymu, Nerijus Numavičius puolė atsiprašinėti D.Mockaus? Ar tai negali būti bandymas įteigti visuomenei, kad koncernas "MG Baltic" dabartinei Vyriausybei turi labai didelę įtaką?

– Šitaip galbūt nevertinčiau. "MG Baltic" grupė gana didelė ir, žinoma, turi savo interesų Lietuvoje. Tas konfliktas, kuris buvo kilęs tarp "VP dešimtuko" ir "MG Baltic" steigiant "Leo", galėjo turėti įtakos šių grupių tarpusavio santykiams. "MG Baltic" su "Apranga", "Stumbru" ir kitomis bendrovėmis yra gana svarbus klientas netgi VP grupei, ypač šiuo sunkmečiu. Gali būti, kad bandoma taisyti klaidas ir sugrąžinti verslo santykius į normalias vėžes.

– Paaukojant keletą pėstininkų?

– Taip. Pinigai šiai grupei visuomet buvo svarbesni už žmones. Pinigai ten visą laiką yra svarbiausia.

– Kokią prognozuojate tolesnę "VP dešimtuko" ateitį? Ar jis toliau byrės?

– Daug kas priklausys nuo to, kaip klostysis reikalai su "Leo LT" ir kaip toli nueis Vyriausybė. Jeigu Vyriausybė, kaip dabar atrodo, yra nusiteikusi grįžti net į VST privatizavimo laikus, galėsime pamatyti ir dar daugiau sumaišties grupės viduje. Jeigu Vyriausybė sustos tik išardydama "Leo LT", "VP dešimtukas" bus praleidęs dvejus metus vėjais, bet be didesnių nuostolių. Tada grupės viduje galbūt bus kiek lengviau.

– Ar įmanoma, kad buvęs "dešimtukas" susitrauks iki penkių ar keturių asmenų?

– Neužmirškim, kad jie yra akcininkai. D.Nedzinskas akcininku tapo tik per VST, ir jis tas akcijas pirko išsimokėtinai, o visi kiti yra akcininkai nuo senų laikų. Išstumti iš akcininkų ir ne taip lengva, ir ne taip etiška. Tai vėlgi formuoja neigiamą viešąją nuomonę ir kenkia visos grupės reputacijai. Gali būti, kad tų žmonių nematysime viešumoje, bet jie ir toliau liks akcininkai.

Kalbino Šarūnas Černiauskas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų