Degalų kainas regi didelėmis baimės akimis Pereiti į pagrindinį turinį

Degalų kainas regi didelėmis baimės akimis

2013-08-30 07:40

Nors degalinių tinklų atstovai jau kalba, kad dėl krizės Sirijoje už litrą 95 markės benzino netrukus gali tekti mokėti ir daugiau kaip 5 litus, su tokia nuomone sutinka ne visi ekspertai.

Degalų kainas regi didelėmis baimės akimis
Degalų kainas regi didelėmis baimės akimis / T. Urbelionio/ BFL nuotr.

Nors degalinių tinklų atstovai jau kalba, kad dėl krizės Sirijoje už litrą 95 markės benzino netrukus gali tekti mokėti ir daugiau kaip 5 litus, su tokia nuomone sutinka ne visi ekspertai. Jei benzino kaina ir perkops 5 litų ribą, tai bus tik trumpalaikis brangimas.

Psichologinė riba

Vis didėjant įtampai vidinių konfliktų draskomoje Sirijoje ir laukiant tarptautinės bendruomenės karinės intervencijos į šią šalį, pasigirdo spekuliacijų, kad šie įvykiai Artimuosiuose Rytuose atsilieps ir degalų kainoms Lietuvos degalinėse.

Pavyzdžiui, bendrovės "Statoil Fuel & Retail Lietuva" atstovai sako, kad populiariausio 95 markės benzino kaina netrukus gali pasiekti vadinamąją psichologinę 5 litų ribą ir ją perkopti.
Tai esą lemia pastarosiomis dienomis ūgtelėjusios pasaulinės naftos kainos, kurios paveikė ir didmenines degalų kainas Lietuvoje.

Prognozuojama, kad šie pokyčiai netrukus pasieks ir mažmeninės prekybos degalais tinklus. Kada tai įvyks, priklausys nuo konkurencinės aplinkos ir degalinių tinklų turimų anksčiau pirktų pigesnių degalų atsargų.

Poveikis trumpalaikis

Vis dėlto dalis ekspertų ramina, kad panikuoti dėl degalų kainų mūsų šalyje tikrai nereikia skubėti, o įvykių Sirijoje įtaka benzino kainoms Lietuvoje gali būti labai trumpalaikė.

"Ar tikrai aplinkybės šiandien tokios, kad pateisintų naftos brangimą, tarkime, iki 150 JAV dolerių už barelį? Pirma, Sirija naftos neeksportuoja jau nuo 2011 m. Antra, Sirija net nėra tranzito šalis naftos eksportui, skirtingai nei Egiptas. Ir, galų gale, Sirija net nėra didelio turizmo šalis, dėl ko, tarkim, galėtų nukentėti su turizmu susiję verslai, kaip kad buvo Egipto atveju. Tad ir naftos kainų šuolį greičiau reikėtų vertinti kaip trumpalaikį, o ne ilgalaikį reiškinį", – teigė banko "Finasta" vyriausioji analitikė Rūta Medaiskytė.

Tiesa, pasak jos, tikėtina, kad pasaulinės naftos kainos, bent artimiausiomis dienomis, dar gali padidėti.

"Per maždaug savaitę WTI rūšies naftos kaina padidėjo apie 6 proc. – nuo 104 iki 110 JAV dolerių už barelį. Pagrindinė priežastis – investuotojai būgštauja dėl karinių veiksmų Sirijoje įtakos naftos kainai.

Panašių naftos kainos šuolių dėl smurtinių neramumų Libijoje ir Egipte matėme jau ne kartą. Naftos kaina kildavo investuotojams nerimaujant, kad tai gali atsiliepti naftos tiekimui ir pasiūlai viso pasaulio mastu. Vis dėlto rinkų reakcija dauguma atvejų yra gerokai perdėta, o naftos kainos augimas dėl šių priežasčių – išpūstas", – svarstė ekonomistė.

Paklausta, ar gali 95 markės benzino kaina Lietuvoje pasiekti 5 litus už litrą, R.Medaiskytė sakė, kad fundamentalių priežasčių tam kol kas nėra, tačiau dėl trumpalaikių svyravimų toks scenarijus nėra neįmanomas.

"Vis dėlto, jei svarstome, ar naftos kainų grafikas ateinančiais ketvirčiais gali brėžti kilimo tendenciją, visų pirma reikia atsižvelgti į pasaulio ekonominę būklę. O pastaruoju metu pasirodo žinučių, kad ji gerėja ne tik JAV, bet pamažu ir Europoje", – teigė ji.

Galimi įvairūs scenarijai

Didmenine prekyba degalais užsiimančios bendrovės "Orlen Lietuva" viešųjų ryšių direktorius Audrius Stasiulaitis dienraščiui teigė, kad pastarosiomis dienomis didmeninės degalų kainos kiek pakilo, nes kilo ir pasaulinis "Platts" indeksas, pagal kurį jos nustatomos.

"Tačiau tikrai negalime prognozuoti, kiek toks kilimas tęsis, nes yra daug ir įvairių tai lemiančių priežasčių. Bet kokios prognozės būtų spekuliatyvios", – sakė A.Stasiulaitis.
Pasak pašnekovo, svarbu atkreipti dėmesį, kad Lietuva yra ne pačios naftos, o jos produktų rinkoje.

"Šios rinkos, žinoma, susijusios. Bet tendencijos jose nebūtinai būna tokios pačios. Scenarijų tikrai gali būti įvairių", – dėstė "Orlen Lietuvos" atstovas.

Paklaustas, ar ankstesnių neramumų Artimuosiuose Rytuose atvejais "Platts" indeksas kildavo, A.Stasiulaitis teigė, kad patirtis rodo, jog geopolitiniai veiksniai šiam indeksui įtakos turi, tačiau to suabsoliutinti negalima.

"Iš patirties galiu pasakyti, kad taip – geopolitiniai įvykiai turi įtakos indeksui. Paprastai kilus neramumų naftos kaina paauga. Bet turime kalbėti apie kiekvieną konkretų atvejį, tad kokia įvykių Sirijoje įtaka "Platts" indeksui bus šį kartą, pasakyti kol kas neįmanoma", – svarstė A.Stasiulaitis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra