Gyventojai, ypač moterys, mielai naudojasi galimybe dvejus metus prižiūrėti vaikus ir gauti solidžias pašalpas. Tačiau tai neskatina gimstamumo. Be to, iškreipia darbo rinką, o po tokių atostogų jauni tėvai susiduria su gausybe iššūkių.
Renkasi ilgiausią galimybę
Dar 2011 m. buvo įtvirtinta tvarka, kad jei vaiką auginantys tėvai motinystės ar tėvystės pašalpa naudosis, kol vaikui sueis dveji metai, pirmaisiais vaiko gyvenimo metais bus mokama 70 proc. kompensuojamojo darbo uždarbio dydį siekianti pašalpa, o antraisiais – 40 proc. Pasirinkus pašalpą gauti dvejus metus, antraisiais mama ar tėtis jau gali pradėti dirbti, o "Sodros" pašalpa nemažėja.
Taip pat galima rinktis ir didesnę – 100 proc. – kompensuojamojo uždarbio dydžio pašalpą, bet ši mokama tik metus.
Ina Peseckienė, "Sodros" Komunikacijos ir tarptautinių ryšių skyriaus vyriausioji specialistė, teigė, kad, 2011 m. liepą atsiradus galimybei vaiko priežiūros atostogų išeiti dvejiems metams (kai antraisiais metais mokama pašalpa nemažinama, net ir pradėjus dirbti), tėvai dažniausiai ja ir naudojasi.
Tačiau šiais metais paskelbtame Visuomenės geografijos ir demografijos instituto leidinyje "Demografija ir mes" prof. Vlada Stankūnienė rašė, kad nėra tiksliai nustatyta, kokią įtaką gimstamumo rodikliams turi atostogų ilgis, tačiau ji tikrai nedidelė.
Vyrų negundo
Be to, vaiko globos atostogų dažniau eina moterys nei vyrai. Pavyzdžiui, 2012 m. per mėnesį šių atostogų vidutiniškai išėjo 35,9 tūkst. moterų ir tik 2,9 tūkst. vyrų.
Šių metų rugsėjį motinystės ar tėvystės pašalpą gavo 30,4 tūkst. moterų ir 4,5 tūkst. vyrų.
V.Stankūnienė nurodo, kad priemonių, kurios skatina vyrus eiti vaiko priežiūros atostogų, poveikis gimstamumo rodikliams taip pat neaiškus. Vis dėlto vyrų dalyvavimas prižiūrint pirmagimį yra labai svarbus – tai palankiai veikia galimybę susilaukti antro vaiko.
"Apibendrinant įvairių tyrimų rezultatus galima teigti, kad aiškiausią ir didžiausią pozityvų efektą gimstamumui turi šeimos politikos priemonės, gerinančios darbo ir šeimos derinimo sąlygas. Šeimai palanki politika, leidžianti sumažinti vaikų turėjimo kainą, pagerinti darbo ir gyvenimo organizavimo pusiausvyrą, gimstamumą veikia pozityviai", – straipsnį apibendrino V.Stankūnienė.
Vėliau šeima nereikalinga?
Panašias išvadas daro ir ekonomistė doc. dr. Aušra Maldeikienė. Anot jos, motinystės ar tėvystės atostogos neadekvačiai gerai mokamos ir kai jos pasibaigia, tėvams tenka auginti vaikus savarankiškai, be menkiausios paramos, o neretai dar ir turint kitų finansinių įsipareigojimų. Taigi, iškreiptos priemonės iš dalies lemia nesubalansuotus šeimos ir visuomenės interesus.
"Reikia apsispręsti, kurią iš dviejų alternatyvų turime rinktis. Galime grąžinti motinas į šeimą, bet smarkiai didinti atlyginimus, mokamus jas išlaikantiems vyrams (o tai nerealu), arba mokėti pašalpą šeimą turinčioms moterims, arba pasirūpinti, kad šeimos, auginančios vaikus, kartu ir jų atžalos turėtų daugiau galimybių. Juk vaikai auginami iki 18 metų, man neteko matyti dirbančio dvejų metų vaiko", – aiškino ekonomistė.
Be to, tėvams, išėjusiems dvejų metų vaiko priežiūros atostogų, daug sunkiau sugrįžti į darbo rinką, išsaugoti kompetenciją.
"Po dvejų metų visuomenė šeimą pameta ir ja nebesirūpina. Ne veltui Vilniaus darželiuose vaikams trūksta maždaug 7 tūkst. vietų", – priminė A.Maldeikienė.
Pakaitinių darbuotojų kasta
Galiausiai ilgos motinystės ar tėvystės atostogos iškreipia pačią darbo rinką. Jau atsiranda nauja pakaitinių darbuotojų kasta.
"Taip susiformavo ir kita tendencija. Problema ta, kad vis daugiau jaunų mamų stengiasi pakliūti į viešąjį sektorių, iš kurio išeina auginti vaikų. Vėliau jos trumpam ir sugrįžta į valstybės tarnybą, o užauginusios vaikus ją palieka ir pasuka į verslą. O kol tarnautojos keičiasi ir paeiliui grįžta į namus auginti vaikų, atsiranda pakaitinių tarnautojų, kurių funkcija – jas pavaduoti, sluoksnis", – pabrėžė A.Maldeikienė.
Anot jos, formuoti bendrąją šeimos politiką padėtų kitokios paramos vaikus auginantiems tėvams priemonės. A.Maldeikienė paminėjo ir užsienio valstybių patirtį, kur neretai dirbantys ir vaikus išlaikantys tėvai gauna mokesčių lengvatų.
Naujausi komentarai