Elektrikai vienašališkai nebegalės skirti baudų gyventojams ir iš jų išieškoti kompensacijų – to siekia Energetikos ministerija, siūlydama keisti elektros energijos tiekimo ir naudojimo tvarką.
Ginčai keliaus į teismus
"Pakeitimai leis labiau atsigręžti į vartotojus ir daugiau juos ginti, nei tai daroma dabar", – apie taisyklių pakeitimus sakė Energetikos ministerijos Energijos išteklių, elektros ir šilumos skyriaus vedėjas Vytautas Vazalinskas.
Pasak jo, vienas esminių pakeitimų – elektrikai vienašališkai nebegalės skirti baudų gyventojams ir iš jų išieškoti kompensacijų, jeigu kils įtarimas ar bus nustatyta, kad vartotojai neteisėtai naudoja elektrą, ir jie nesutiks su energetikų sprendimais.
Taisyklių pakeitimai numato, kad tokiais atvejais galutinį sprendimą turėtų priimti tik teismas. Jam įsikišti nereikės, jeigu gyventojas neprieštaraus energetikų išvadoms.
Kurs komisijas
Tačiau iki teismo neteisėto elektros naudojimo aplinkybes energetikams ir vartotojams siūloma aiškintis net keliose komisijose – teritorinėje ir regioninėje. Jeigu vartotojas nesutiktų su elektrikų išvadomis dėl žalos, pastarieji turėtų organizuoti aukščiausio lygio komisiją, kurioje dalyvautų ir vartotojų teises ginančių organizacijų atstovai.
Taisyklių pakeitimai taip pat numato, kad per visus su neteisėtu elektros energijos vartojimu susijusių bylų svarstymus turės būti daromi garso įrašai, kurių viena kopija bus atiduodama gyventojui.
"Daug žmonių skundžiasi, kad elektrikai jiems grasina, kad jeigu nesumokės baudų, jiems atjungs elektrą, daro spaudimą, tinkamai visko nepaaiškina vartotojams", – sakė V.Vazalinskas.
Žala mažesnė
Numatoma pakeisti ir tvarką, kaip būtų apskaičiuojama elektrikams padaryta žala dėl neteisėto elektros energijos naudojimo – beveik visais atvejais per pusę trumpinamas laikotarpis, už kurį bus perskaičiuota suvartota elektros energija asmeniui, jeigu bus nustatyta, kad jis elektros energiją naudojo neteisėtai.
Jeigu vartotojas per pastaruosius dvejus metus kas mėnesį bus atsiskaitęs už suvartotą elektros energiją ir mėnesio mokestis nesvyruos daugiau kaip 30 proc., nustačius netinkamo elektros vartojimo faktą, padarytą energetikams žalą siūloma apskaičiuoti už tris mėnesius.
V.Vazalinskas informavo, kad taisyklėse greičiausiai neišliks siūlytos naujos nuostatos dėl Valstybinės energetikos inspekcijos inspektorių ir vartotojų teises ginančių organizacijų atstovų privalomo dalyvavimo per elektros energijos naudojimo ar prietaisų apžiūras.
"Iki birželio 9-osios galutinius pasiūlymus dėl naujos tvarkos turi pateikti energetikai ir vartotojų teisių apsaugos institucijos, o birželio viduryje planuojamas galutinis taisyklių pakeitimų svarstymas.
Energetikos ministro patvirtintos taisyklės turėtų įsigalioti nuo liepos 1-osios.
Naujausi komentarai