"Leo LT" vartotojams rengia įspūdingą dovaną – nuo liepos 1-osios už elektrą mokėsime 4 centais pigiau. Tačiau jau metų pabaigoje, kai teks uždaryti Ignalinos atominę elektrinę, toks dosnumas gali virsti skaudžiu miražu.
Turi kelis scenarijus
Praėjusią savaitę nacionalinė energetikos bendrovė "Leo LT" paskelbė neįtikimą naujieną – nuo šių metų liepos 1 d. elektros energijos kaina vartotojams mažės 4 centais už kWh, t. y. gyventojams, besinaudojantiems elektrine virykle, elektra vėl kainuoja 29 centus už kWh, o nesinaudojantiems – 33 centus už kWh.
"Suvokdami sudėtingą ekonominę padėtį šalyje ir turėdami aiškiai išreikštą akcininkų poziciją, nuo antro šių metų pusmečio prisiimame atsakomybę sumažinti vartotojams elektros kainą, tai yra grąžinti ją į 2008 m. lygį. Tam panaudosime visus galimus resursus", – tokį žingsnį aiškino įmonės valdybos pirmininkas Rimantas Vaitkus.
Kokius resursus "Leo LT" panaudos, kol kas neaišku. Vakar po įmonės valdybos posėdžio R.Vaitkus energetikos ministrui Arvydui Sekmokui įteikė planą, kaip būtų galima įgyvendinti tokius pažadus.
"Mes aptarėme su energetikos ministru valdybos pasiūlymus, kaip būtų galima sumažinti elektros tarifą. Valdyba priėmė pasiūlymų paketą arba scenarijų, mes žiūrime visas galimybes. Per šį mėnesį viskas turi būti padaryta – dar turime kiek laiko", – naujienų agentūrai BNS sakė "Leo LT" vadovas, atsisakęs atskleisti konkrečias plano detales.
Elektrinės nestabdys remontuoti
Energetikos ministro patarėjas Kęstutis Jauniškis dienraščiui teigė, kad įmonė pateikė įvairių scenarijų, kaip būtų galima atpiginti elektrą, ir artimiausiu metu jie bus aptarti. A.Sekmokas laikosi nuomonės, kad galima sutaupyti mažinant elektros energijos perdavimo ir skirstymo išlaidas.
"Kainų mažinimas yra politinis sprendimas. Esant tokiai ekonominei padėčiai reikia ieškoti būdų palengvinti finansinę naštą ir įmonėms, ir gyventojams", – pridūrė K.Jauniškis.
Energetikos ministras dar praėjusią savaitę pareiškė, jog tiek Rytų skirstomieji tinklai, tiek VST turi rezervų, kad galėtų sumažinti tarifą gyventojams ir įmonėms. Anot jo, vienas svarbiausių šaltinių galėtų būti tai, jog Ignalinos atominė elektrinė nebūtų stabdoma numatyto eilinio remonto.
"Leo LT" stebėtojų tarybos pirmininkas ir Valstybinės kainų ir energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys atsisakė komentuoti būsimas elektros kainas, nes komisija dar nėra gavusi oficialaus įmonės pranešimo.
Naujos elektros kainos, įsigaliosiančios nuo liepos 1-osios, turi būti patvirtintos ir paskelbtos ne vėliau kaip prieš mėnesį – vėliausiai gegužės pabaigoje.
Gyveno šia diena
Taigi kiek mokėsime už elektrą artimiausiu metu, daugmaž aiškėja. Tačiau klausimas, kiek elektros energija kainuos nuo 2010-ųjų sausio 1-osios, kai nebeveiks Ignalinos atominė elektrinė, vis dar tebėra spekuliacijų objektas.
Iki šiol tauta ne kartą buvo gąsdinta, kad išjungus branduolinį reaktorių vartotojams elektra gali pabrangti netgi du kartus ar dar daugiau. Ekspertai teikė įvairius skaičiavimus, kaip nesukelti elektros kainų šoko, tačiau valdžiai labiau rūpėjo, kaip gyventi šia diena.
Priminsime, kad dar 2007 m. lapkritį tuometis premjeras Gediminas Kirkilas viešai pareiškė "sutaręs" su elektros tiekėjais, kad šie atsiimtų savo prašymą elektros kainas nuo 2008 m. didinti 3 centais už kWh. G.Kirkilas tuomet sakė, kad dėl mažesnės infliacijos bendrovės galėtų susiveržti diržus mažindamos pelną.
Kritikuoti lengviau
Elektros tiekėjai, nors ir skaičiavę prarasiantys milijonus litų, tąkart prašymą išgirdo ir įkainių nedidino. Tačiau tuometei opozicijai toks sprendimas sukėlė daug abejonių. Konservatorių vadovas Andrius Kubilius pareiškė, kad sprendimas dėl elektros kainų didele dalimi populistinis, nes tik iš dalies sprendžia infliacijos problemą.
"Ekonomika yra ekonomika, ir politiniai sprendimai ne visada pakeičia ekonominę realybę. Toks sprendimas šiek tiek sumažins infliacijos didėjimą kitais metais, tačiau realiai tai reiškia, kad kita Vyriausybė turės būti bloga ir po metų elektros energijos kainą vartotojams neišvengiamai turės didinti antra tiek", – žurnalistams prieš pusantrų metų aiškino A.Kubilius.
Populistinis sprendimas
Kitos to meto opozicinės partijos – Liberalų sąjūdžio – narys Kęstutis Glaveckas taip pat teigė, kad vartotojams šis laikinas sprendimas dėl nedidinamų elektros kainų atsilieps kiek vėliau ir galbūt net labiau skausmingai.
"Tai yra, be abejonės, populistinis sprendimas. Netiesiogiai vartotojams tai gali kainuoti net brangiau nei elektros kainos padidinimas", – 2007 m. lapkritį įspėjo K.Glaveckas.
Vakar K.Glaveckas, dabartinis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, Energetikos ministerijos pastangas ir "Leo LT" pažadus taip pat vertino kaip populistinį žingsnį. Jis neatmeta galimybės, kad mažesne kaina vartotojai pasidžiaugs vos penkis mėnesius, o nuo sausio 1-osios jų lauks elektros kainų smūgis.
"Tokios mažos elektros kainos tikrai laikinos. Labai realu, kad nuo sausio 1-osios, uždarius pigios elektros energijos šaltinį, elektros kainos "atsiloš" tuos 4 centus ir dar šoks į viršų", – pripažino ekonomistas.
Paklaustas, ar vartotojus verta erzinti ir pamaloninti mažesnėmis elektros kainomis vos penkis mėnesius, politikas buvo linkęs gyventi šia diena: "Jeigu paklaustume vartotojų, kas geriau: ar dabar 4 centais mažesnė kaina, ar vėliau šiek tiek mažiau padidinta, daugelis jų rinktųsi pirmą variantą. Tai psichologinis dalykas."
K.Glaveckas prognozuoja, kad kitąmet elektra gali brangti apie 15–20 centų už kWh – tarifus lems elektros kainos aplinkinių šalių rinkose.
Jurgis Vilemas, akademikas, Lietuvos energetikos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas
Turiu pripažinti: naujiena, kad "Leo LT" žada elektros tarifus sumažinti 4 centais už kWh, man nuskambėjo labai neaiškiai. Negaliu to komentuoti, nes nežinau, kur bus mažinamos išlaidos. Kai energetikos bendrovės teikė prašymus didinti elektros tarifus šiems metams, buvo skaičiuojama, kad dujų kaina bus aukštesnė, tad elektra, pagaminama Lietuvos elektrinėje Elektrėnuose ar termofikacijos elektrinėse, bus brangesnė. Galbūt dabar skaičiuojama, kad dujos atpigo, todėl mažinama gamybos savikaina.
Šie sprendimai nėra susiję su kaina, kurią už elektrą gyventojams teks mokėti nuo 2010-ųjų sausio 1-osios. Ją pirmiausia lems kuro, iš kurio bus gaminama elektra, kaina. Kol kas apie konkrečius skaičius kalbėti sunku, nes jie priklausys ir nuo vietoje pagaminamos ir nuo importuojamos elektros energijos kainos.
Naujausi komentarai