Svarstant pataisas Seime nuspręsta leisti tokią schemą savanoriškai pasirinkti ir elektrą iš saulės pasigaminantiems gyventojams. Nepriklausomi elektros tiekėjai pagal ją jau sudaro pirmąsias elektros pirkimo-pardavimo sutartis.
Kai kurie jų susidomėjusių klientų dar nesulaukė, kiti gavo pavienes vartotojų užklausas. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) informuoja, kad grynasis atsiskaitymas gyventojams prieinamas nuo vasario.
Kol kas domisi vienetai klientų
Nuo šių metų, Seimui gruodį po ilgų diskusijų parlamente priėmus Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, „net-billing“ apskaitos schema įvesta juridiniams asmenims ir privačių vėjo jėgainių savininkams.
Pagal grynąjį atsiskaitymą, sukaupta ir nepanaudota gaminančio vartotojo elektra apskaitoma eurais.
Parlamentas leido ją savanoriškai pasirinkti ir buitiniams gaminantiems vartotojams, nors gyventojams palikta apskaita kilovatvalandėmis (angl. „net-metering“), kuomet pasigaminta ir į tinklą patiekta energija būdavo apskaitoma kilovatvalandėmis ir pasaugoma, sumokant tik už naudojimąsi tinklais.
Nepriklausomas elektros tiekėjas „Enefit“ informavo per sausį sulaukęs keleto klientų prašymų pritaikyti „net-billing“ apskaitą.
„Tai visiškai naujas būdas atsiskaityti už suvartojamą elektrą, tad ir klientų kol kas vienetai“, – Eltai sakė „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas Julius Areška.
Tai visiškai naujas būdas atsiskaityti už suvartojamą elektrą, tad ir klientų kol kas vienetai.
„Pirmiesiems klientams naujasis modelis įsigalioja jau nuo vasario 1 d.”, – pažymėjo jis.
„Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas Eltai teigė, jog tiekėjas kol kas sulaukė „tik pavienių klientų užklausų“.
Tuo metu „Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovė Eltai komentavo, kad didžiausias nepriklausomas elektros tiekėjas šalyje sausį dar negavo nei vieno buitinio gaminančio vartotojo užklausos pakeisti apskaitos modelį.
Grynąjį atsiskaitymą norintys pasirinkti gyventojai nepriklausomam elektros tiekėjui turi pateikti prašymą ir sudaryti sutartį.
Tuomet tiekėjas už sutartą kainą supirks perteklinę vartotojo elektrinėje pagamintą elektrą, o suma bus kaupiama virtualioje sąskaitoje. Šiomis lėšomis bus dengiama elektros suvartojimo sąskaita – jei jos balanso pakanka, vartotojas tiekėjui nemokės nieko, o sąskaitos likutis bus perkeliamas į kitą mėnesį. Pasibaigus 2 metų apskaitos laikotarpiui (pirmasis prasidėjo sausį, baigsis 2026 m. kovą), virtualioje sąskaitoje likusi suma vartotojui būtų išmokama.
„Net-billing“ pasirinkę vartotojai turės mokėti elektros persiuntimo tarifą, tačiau jiems nebus taikomi mokesčiai už pasinaudojimą elektros tinklais.
Vartotojas vieną kartą per 2 metus (apskaitos laikotarpį) modelį galės keisti.
ESO ryšių su visuomene projektų vadovė Rasa Juodkienė Eltai teigė, kad ant savo stogų saulės jėgaines įsirengę gyventojai grynąjį atsiskaitymą gali rinktis nuo vasario 1 d., tam ESO IT sistema esą jau parengta.
Daugiau nepatogumų, anot jos, kils naudotis „net-billing“ norintiems nutolusiems gaminantiems vartotojams. Nors ir jie sutartis su tiekėjais gali rinktis nuo vasario, valandiniai jų generacijos duomenys automatiškai bus skaičiuojami tik nuo liepos.
„Iki tol, nutolusiems gaminantiems vartotojams panorus pereiti į grynąjį atsiskaitymą, ESO turės rankiniu būdu išskaičiuoti valandinius generacijos duomenis ir teikti juos nepriklausomiems tiekėjams elektroniniu paštu. Tai nėra patogu nei ESO, nei tiekėjams“, – sakė R. Juodkienė.
Tuo metu garantinį tiekimą naudojantiems gaminantiems vartotojams „net-billing“ bus prieinamas nuo liepos, dar patikino ESO atstovė.
Iki tol, nutolusiems gaminantiems vartotojams panorus pereiti į grynąjį atsiskaitymą, ESO turės rankiniu būdu išskaičiuoti valandinius generacijos duomenis ir teikti juos nepriklausomiems tiekėjams elektroniniu paštu.
Grynąjį atsiskaitymą rekomenduoja besidomintiems rinka
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba ir elektros tiekėjai sutinka, jog grynąjį atsiskaitymą turėtų rinktis aktyviai rinka besidomintys elektros rinka.
„Grynojo atsiskaitymo modelis vertingiausias tiems vartotojams, kurie yra aktyvūs rinkos dalyviai, gali ir nori domėtis rinkoje vykstančiais procesais, kurie stebi savo elektros vartojimą įpročius, juos derina prie elektros kainų konkrečiu metu“, – teigė „Ignitis“ atstovė L. Beganskienė.
M. Kavaliauskas mano, jog buitiniams vartotojams dar prireiks laiko susipažinti su naująja elektros apskaitos alternatyva ir elektros biržos tendencijomis.
„Tačiau iš kitų Europos šalių praktikos matome, kad sistema tikrai veikia, tai yra skaidrus gaminančio vartotojo ir tiekėjo atsiskaitymo būdas“, – teigė „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas.
J. Areškos teigimu, „net-billing“ privalumus pirmiausia pajaus elektros kaupimo baterijas įsirengę gaminantys vartotojai. Kaupikliai, pasak jo, leidžia elektrą saugoti ir vartoti kada jėgainė negeneruoja energijos, išnaudoti elektros kainų svyravimus.
„Pirkti bei parduoti elektrą ne iškart, kai yra sugeneruojamas perteklius, o tada, kai biržos kainos yra palankiausios, taip išnaudojant kainų skirtumus biržoje“, – teigė „Enefit“ atstovas.
VERT – kurios pirmininkas Renatas Pocius dar svarstant pataisas Seime ragino leisti „net-billing“ rinktis ir gyventojams – laikosi pozicijos, kad gaminantys vartotojai turėtų sekti biržą ir „būti suinteresuoti“ vartoti elektrą tuomet, kai ji pigiausia, o jai išbrangus – vartojimą riboti.
Vartotojams taip pat svarbu įsivertinti finansinę riziką pasirinkus grynąjį atsiskaitymą.
Anot VERT, vartotojams taip pat svarbu įsivertinti finansinę riziką pasirinkus grynąjį atsiskaitymą.
„Kad gali atsitikti taip, jog paimamos elektros energijos kaina bus mažesnė nei vartojamos ir tokiu atveju vartotojas turės šį kainų skirtumą sumokėti tiekėju“, – Eltai komentavo rinkos reguliuotojas.
Vykdo paruošiamuosius darbus
Tiek elektros tiekėjai, tiek ESO tikina, jog šiuo metu dar vykdo paruošiamuosius darbus.
R. Juodkienė informavo, kad ESO pirmiausia keičia grynąjį atsiskaitymą naudosiančių gaminančių vartotojų sąskaitybą, kad jų generuojama elektra nebebūtų kaupiama, o vartojama nebūtų dengiama iš sukauptų kilovatvalandžių. Nauja sąskaityba taip pat diegiama garantiniame tiekime esantiems gaminantiems vartotojams.
Kartu ESO perskaičiuoja valandinius nutolusių gaminančių vartotojų generacijos grafikus. Tai būtina, nes iki šiol šios vartotojų grupės generuotos energijos kiekis būdavo išskaičiuojamas kartą per mėnesį, o dabar tai bus daroma kas valandą.
J. Areška sakė, kad „Enefit“ „praktiškai visiškai pasirengė priimti“ vartotojus, kurie nori savo pagamintą elektrą apskaityti pagal grynojo atsiskaitymo schemą.
„Šiuo metu liko atlikti tik reikalingas testavimo procedūras, tačiau klientai sudaryti naujas sutartis gali jau dabar“, – tikino jis.
„Ignitis“ atstovė L. Beganskienė savo ruožtu pasakojo, kad bendrovė „intensyviai ruošia sutarčių pakeitimus, pritaiko IT sistemas“.
„Atskirai informuosime ir pakviesime klientus, kai tik galėsime pasiūlyti pereiti prie grynojo atsiskaitymo modelio“, – teigė L. Beganskienė.
„Elektrum Lietuva“, tiekėjo atstovo teigimu, taip pat tikina „greitu metu“ suteikti galimybę pasinaudoti „net-billing“.
„Šiuo metu kaip tik rengiame pasiūlymus ir pačias sistemas“, – akcentavo M. Kavaliauskas.
Naujausi komentarai