Panevėžio, kaip didmiesčio, neoficialiu simboliu laikomam „Babilono“ pramogų ir prekybos centrui verslininkai pranašauja liūdną baigtį. Dar vos prieš metus panevėžiečių ir visos apskrities traukos centru buvusiame „Babilone“ dabar skelbiamos išpardavimų akcijos liudija užsidarančių parduotuvių agoniją, rašo dienraštis "Sekundė".
Nuomą pabrangino
Ekonominio pakilimo metais patalpų nuomos sutartis su „Babilonu“ pasirašę verslininkai smukus apyvartai suprato atsidūrę nuomos mokestį diktuojančių centro savininkų spąstuose ir savo teises ketina ginti teismuose.
„Prekybos centrai - uždelsto veikimo bomba. Ateis laikais, kai ji sprogs. Ir labai galingai. Patalpų nuomos sutartis su centrais verslininkai pasirašė ekonomikos kilimo metais, o dabar, kai apyvarta krito vidutiniškai apie 50 proc., jau pusmetį kariaujam dėl sutarčių pakeitimo ir nuomos mokesčio sumažinimo. Ir visi prekybos centrai tą supranta. Unikalus tik „Babilonas“ - vienintelis, sausį nuomos kainą pakėlęs dar 11 procentų“, - pasakojo drabužių parduotuvių tinklą „Bernhardt“ valdančios ir taip pat pavadintos bendrovės direktorė Jūratė Karasevičienė.
Vienintelė Panevėžyje „Bernhardt“ drabužių parduotuvė iš „Babilono“ pasitraukti planuoja per artimiausias dešimt dienų. J.Karasevičienė neslepia: prekybos centro savininkų diktuojamas 67 Lt už kvadratinį metrą nuomos mokestis - nebepakeliamas.
„Babilone“ patalpų nuomos kaina didesnė nei Vilniaus „Akropolyje“, nors pirkėjų Panevėžyje gerokai mažiau“, - nuomos kainų politikos absurdiškumu stebėjosi direktorė.
Į derybas nesileidžia
Dar visai neseniai į „Babiloną“ veržte veržęsi ir lengva ranka pasirašinėję nuomos sutartis verslininkai tik dabar sumojo šitaip užsinėrę sau kilpą ant kaklo - jose nė nekalbama apie išėjimo sąlygas, vadinasi, nuomininkas nutraukti sutarties nepasibaigus numatytam nuomos terminui tiesiog neturi teisės.
Nors „Babilono“ valdytoju skelbiama bendrovė „Ogmios“, tačiau su pramogų ir prekybos centre patalpas nuomojančiais verslininkais sutartys pasirašytos bendrovės „Mulga“ vardu.
Ji Lietuvoje atstovauja „Babilono“ savininkui - mažytėje, vos 572 kv. m užimančioje ir apie 76 tūkst. gyventojų teturinčioje Meno saloje Airijos jūroje registruotam anglų investiciniam pensijų fondui.
„Neduok, Dieve, patekti į prekybos centrą, priklausantį investiciniam fondui. Sprendimai priimami visiškai neatsižvelgiant į ekonominę situaciją“, - mano J.Karasevičienė.
Direktorė teigia išnaudojusi visus įmanomus būdus derantis dėl nuomos kainos.
„Gal pusmetį kas savaitę rašėme raštus, juos valdytojai perduodavo savininkams užsieniečiams, tie raštu atsakydavo - prašome mokėti. Kai pranešiau, kad parduotuvė išsikraustys, perspėjo, kad už tai paduos į teismą. Per septynis mėnesius „Babilono“ savininkai nė karto nesiteikė susitikti. Tai ne kas kita, kaip gero prekybos centro žlugdymas“, - įsitikinusi „Bernhardt“ vadovė.
Išgelbėtų Vyriausybė
Iš „Babilono“ arčiau miesto centro jau persikėlė gerai žinoma baldų parduotuvė, šiuo metu iš jo pasitraukti ketina dar bent keli drabužių ir avalynės prekybininkai.
J.Karasevičienė neatmeta, kad rudenį bus ir daugiau parduotuvių, užsidarysiančių dėl nebepakeliamo patalpų nuomos mokesčio.
„Užsienio kapitalo investiciniams fondams priklausančiuose prekybos centruose patalpas besinuomojantys verslininkai yra smaugiami. Jiems nieko kito nebelieka, kaip tik kreiptis į teismus ir pusmetį bylinėtis. O per tą laiką verslas ir žlugs. Mums padėtų nebent Vyriausybės sprendimas, numatantis galimybę nutraukti nuomos sutartį dėl force majeure (nepaprastų aplinkybių, kurių negalima numatyti) sąlygų“, - vienintelę išeitį mato J.Karasevičienė.
Ketina bylinėtis
Teismų su nelogiškas nuomos kainas diktuojančiais „Babilono“ savininkais maratonui pasirengusi ir kitos paskutines savaites šiame prekybos centre dirbančios stilingų laisvalaikio drabužių parduotuvės vadovai.
„Traukiamės drastiškai - susirinksim daiktus ir išeisim. O toliau - į teismą. Kiek žinome, teismai bylas dėl tokių nuomos sutarčių sprendžia nuomininkų naudai“, - tikisi iš „Babilono“ besitraukiančios parduotuvės atstovas.
Verslininkas kalbėtis apie nuomos sąlygas didžiausiame Panevėžio apskrities pramogų ir prekybos centre sutiko tik su sąlyga, kad pavardė ir jo atstovaujamas drabužių parduotuvių tinklas liks paslapty.
Mat nuomos sutartis - konfidenciali, už jos paviešinimą nuomos mokesčio nebeišgalinčiai susimokėti parduotuvei grėstų dar ir solidi bauda.
Už kvadratinį metrą parduotuvė sumoka apie 50-60 litų nuomos mokestį. Kadangi sutartyje nenumatytos išėjimo sąlygos, netgi ją nutraukusi parduotuvė nuomą privalėtų mokėti iki joje numatyto termino pabaigos.
„Babilono“ savininkai - užsienio kapitalo investicinis fondas - suskaičiavo savaip ir iškėlė naujas sąlygas: galime susimokėti už tiek, kiek mums dar liko nuomotis, ir išeiti, o galime mokėti dalimis, bet įsipareigoti papildomai dar penkeriems metams. Tuomet ir nuomos kainą sutiktų mažinti.
Bet esant dabartinei ekonominei situacijai kuris verslininkas gali būti garantuotas, kad išgyvens tuos penkerius metus?“ - prošvaisčių derybose neįžvelgė pašnekovas.
Vis dėlto verslininkas tiki, kad nuomininkams pavyks nugalėti „Babilono“ šeimininkus.
„Prekybos centro savininkai matyt neapskaičiavo, kad nuomininkai gali kreiptis į teismus. O kai pamatys, kad dauguma nuomos nebeišgalinčių susimokėti įmonių renkasi šitą kelią, gal persvarstys nuomos sutartis“, - viliasi drabužių parduotuvės atstovas.
Įsipareigoję bankams
„Babiloną“ valdančios „Ogmios“ grupės valdybos pirmininkas Arūnas Žemaitis teigė žinantis nuomininkų problemą, tačiau tegalįs tik rankomis skėsčioti.
„Mes tik valdome tą centrą, tačiau savininkai anglai. Jie ir nustato nuomos mokestį“, - dėstė A.Žemaitis.
Nuomininkams pradėjus grasinti teismais, „Babilono“ savininkai, anot valdybos pirmininko, neseniai pirmą kartą teikėsi atvykti su jais susitikti. Tačiau ar po užsieniečių vizito iš „Babilono“ dar neišsilakstę verslininkai
sulauks palankesnių nuomos sąlygų, garantijų nėra.
„Teisybė visada būna per vidurį. Kadangi bendra ekonominė situacija prastėja, nuomininkai nori nuolaidų. O nuomotojai yra įsipareigoję bankams ir su jais privalo tas nuolaidas derinti“, - pripažino A.Žemaitis.
Kaina nereali
Kęstutis Kazakevičius
Nekilnojamojo turto agentūros „Asimonas“ direktorius
Šiandien 50-60 Lt už kv. m - Panevėžyje nebereali komercinių patalpų nuomos kaina. To neįvertinę ir į infliaciją neatsižvelgę savininkai masiškai praranda nuomininkus. Netgi prašantiesiems 30 Lt už kv. m miesto centre nuomininkų tenka ieškotis ilgai, o patalpos stovi tuščios. Nors dar prieš metus negalėjo nė mintis kilti, kad neatsirastų norinčiųjų nuomotis tokioje vietoje už tokią kainą.
Šiuo metu Panevėžyje komercines patalpas galima išsinuomoti ir po 20 Lt, 15 Lt už kv. m, o susitarus - netgi po 10 Lt už kv. m. Baigiantis metams nuomos kainos dar gali kristi, nes ekonomika dugno kol kas nėra pasiekusi, 2010-ieji turėtų būti dar sunkesni.
Kas protingai valdo savo turtą, sunkmečiu sumažina nuomos kainą ir taip išsaugo nuomininkus, o tik pinigų manijos apimti verslininkai turėtų skaudžiai kristi.
Naujausi komentarai