Atostogas reikia planuoti iš anksto, nes tai ne tik padeda geriausiai išnaudoti poilsio laiką, bet ir nemažai sutaupyti, sako „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertai. Prieš atostogas būtina detaliai suplanuoti išlaidas, kiek ir kur reikės pinigų, o apgalvojus - pasirinkti efektyviausias mokėjimo priemones.
„Vykstant į užsienį vertėtų turėti vieną mokėjimo kortelę, kurią būtų paranku naudoti prireikus grynųjų pinigų, ir vieną kreditinę kortelę, kuri neretai suteikia savininkui bei jo šeimos nariams pridėtinę nemokamą sveikatos draudimo užsienyje paslaugą. Kreditine kortele paranku atsiskaityti daugelyje prekybos vietų, kai to padaryti negalima debetine kortele, be to, ji turi specialias saugos programas“, - sako „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė Odeta Čičkauskaitė.
Prieš išvykstant į kelionę svarbu pasitikrinti ne tik asmens dokumentų, bet ir kreditinių bei debetinių kortelių galiojimo datas - pasibaigus galiojimo datai, visos operacijos kortele sustabdomos.
Pasak O.Čičkauskaitės, jei žmogus naudojasi keliomis kortelėmis, į kelionę verčiau pasiimti tas, kurių mokesčiai jomis naudojantis užsienyje yra palankesni. Kitas korteles patariama palikti saugioje vietoje.
„Jei kelionėje nusprendėte naudotis ne viena kortele, patartina lėšas paskirstyti į skirtingas sąskaitas, o išeinant pasivaikščioti turėti tik vieną iš kortelių ar bent jau ne visas - kitas reikėtų palikti seife ar bent nelaikyti visų turimų kortelių vienoje vietoje. Tokiu būdu, praradus vieną iš kortelių ar piniginę su keliomis kortelėmis, neliksite svečioje vietoje be pinigų“, - perspėja „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė.
Atsiskaitant kortele sutaupomi galimi išgryninimo iš bankomato mokesčiai užsienyje, tačiau reikia nepamiršti, jog visuomet pravartu turėti ir grynųjų, nes svečioje šalyje galima nerasti bankomato ar parduotuvėje nebus priimama mokėjimo kortelė.
Užsienio valiuta svarbu pasirūpinti ne paskutinę minutę - planuojantis iš anksto galima pasinaudoti geriausiu dienos valiutos keitimo kursu. Kuo didesnė suma keičiama, tuo palankesniu kursu galima pasinaudoti ir išvengti daugkartinių valiutos keitimo mokesčių, kuriuos gali taikyti valiutos keityklos.
„Jei kelionėje visgi pritrūkote grynųjų, juos išsigryninti iš mokėjimo kortelės galite kaip ir Lietuvoje - bankų bankomatuose. Grynuosius bankomatas išduos tos šalies, kurioje viešite, valiuta. Galite išsigryninti ir iš kreditinės kortelės, tačiau aptarnavimo ir operacijų mokesčiai bus gerokai didesni. Tačiau naudodamiesi bankomatais užsienyje būkite atidūs - kai kuriose šalyse dėl skirtingų naudojamų alfabetų galite susidurti su sunkumais įvedant PIN kodą, o kai kuriuose kraštuose bankomato galite ir nerasti“, - primena O.Čičkauskaitė.
Dar vienas parankus atsiskaitymo būdas kelionių metu yra kelionės čekiai, kurie padės išvengti nuostolių ir nesklandumų, jei būtumėte apvogti ar juos pamestumėte, nes kelionės čekiais kitas asmuo pasinaudoti negali. Pamesti arba pavogti čekiai, informavus apie tai kelionės čekių kompensavimo tarnybą, nemokamai keičiami į naujus. Mokėdami kelionės čekiais, grąžą gausite grynaisiais pinigais, o keičiant kelionės čekius, valiutos kursas paprastai būna palankesnis negu keičiant grynuosius pinigus. Be to, kelionės čekių galiojimo laikas neribotas. Vis dėlto, nors tai labai patogi ir rekomenduotina priemonė kelionėse, jie yra priimami ne visur.
„Jei nuo suplanuoto atostogų biudžeto liko pinigų, nesistenkite jų išleisti oro uoste paskutiniams pirkiniams. Geriau grįžę atsidėkite juos kitų metų atostogoms ar panaudokite tikslingai - pavyzdžiui, padenkite kreditinės kortelės įsiskolinimą“, - pataria „Swedbank“ asmeninių finansų valdymo ekspertė O.Čičkauskaitė.
Naujausi komentarai