Pereiti į pagrindinį turinį

Galite prarasti kelis šimtus eurų ir dalį atostogų: ekspertė paaiškino, kada taip gali nutikti

2024-12-21 19:37

Gruodį – dovana iš darbdavių, tik ne po eglute, o į banko sąskaitą. Dalis lietuvių jau sulaukė 13 atlyginimo ir įvairių premijų. Visgi buhalteriai skaičiuoja, kad ne visiems apsimoka gauti tokią dovaną dar šiais metais. Dėl to įmanoma ne uždirbti, bet prarasti net kelis šimtus eurų. Beje, likusiomis šių metų dienomis reikėtų susirūpinti ir atostogomis.

Galite prarasti kelis šimtus eurų ir dalį atostogų: ekspertė paaiškino, kada taip gali nutikti
Galite prarasti kelis šimtus eurų ir dalį atostogų: ekspertė paaiškino, kada taip gali nutikti / I. Gelūno / BNS nuotr.

Buhalterių ir auditorių asociacijos prezidentė Daiva Čibirienė paaiškino, kaip skaičiuojamas uždarbis, premijos ir tirpstančios atostogų dienos.

– Ar galite paprastai ir aiškiai paaiškinti mūsų pinigų matematiką? Kalbame apie tuos žmones, kurie gauna 13 atlyginimą ir apie tuos, kurie gauna įvairias premijas gruodžio mėnesį. 

– Ir ne tik apie premijas, bet ir apie tuos, kurių gruodžio mėnesio alga bus išmokėta sausį ir ką jie praras, jeigu alga bus išmokėta ne gruodį, o sausį. Pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus, gyventojų pajamų mokestis skaičiuojamas pagal išmokėjimo datą. Jeigu alga išmokėta 2025 metų sausį, jai bus taikoma 2025 metų mokesčių skaičiavimo tvarka. Jeigu alga išmokėta 2024 metais, taikoma 2024 metų tvarka. Ir situacija tokia, kad kiekvienais metais visiems gyventojams yra suteikiama 12 NPD (neapmokestinamasis pajamų dydis). Jeigu per metus neišnaudojo visų 12 NPD, tai tas neišnaudotas NPD nenusikelia į kitus metus.

Jeigu kalbame apie riboto darbingumo asmenis, kurie turi labai didelę negalią ir jų darbingumas balansuoja nuo 0 iki 25 proc., tokiems gyventojams Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas numato NPD 1127 eurus. Ar tai būtų 2024 metai, ar 2025 metai, tai reiškia, kad per metus toks žmogus, jeigu gauna 1524 eurų pajamų arba mažiau, jis nemoka jokio GPM mokesčio.

Jeigu gauna daugiau, tai ši suma yra užšaldyta ir nebus apmokestinta. Ir jeigu toks žmogus per metus gaus mažiau, ne 13 tūkst., o 10 tūkst., o 3 tūkst. už 2024 metus bus išmokėti 2025 metais, tai reiškia, kad 2024 metais tik 10 tūkst. bus neapmokestinta, o 2025 metais jis gaus 13 tūkst. eurų, plius tuos 3 tūkst.. Bet jau tiems 3 tūkst. GPM bus pritaikytas 20 proc. tarifas.

Taigi, toks negalią turintis žmogus gali prarasti 224 eurus, jeigu, pavyzdžiui, jo gruodžio alga yra 1127 eurai, tik dėl to, kad jo alga išmokėta ne gruodį, bet sausį ir per metus gavo 11 algų, o ne 12. 

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

 

– Ar reikėtų prašyti darbdavio, kad atlyginimą sumokėtų dar gruodį? Kai kurios įmonės taip daro ir nekelia į kitus finansinius metus. 

– Taip, galima prašyti, bet būna ir darbo sutartys, kuriose darbdavys įsipareigoja sumokėti algą iki paskutinės mėnesio dienos. Tuomet prašyti nereikia, bet patarimas darbdaviams, mylėkite savo darbuotojus ir jums tai nieko papildomai nekainuos, tik buhalterio nervus, nes jis turės anksčiau paskaičiuoti. Jeigu sumokėsite tokiam asmeniui, kuris turi negalią, kuris nedaug uždirba, gruodžio algą gruodžio mėnesį, neperkelkite jos į sausio mėnesį. 

– Taip pat daugelis turi sutaupytų atostogų. Kas su jomis nutinka?

– Jeigu darbdavys sakys, kad kažkas susirgo ir prašys pavaduoti, tam pavaduojančiam žmogui darbdavys negalės nubraukti pasenusių atostogų, nes darbuotojas atneš įrodymą, kad jo neišleido. Galima nubraukti pasenusias atostogas, senesnes nei trijų metų, jeigu darbuotojui buvo sudarytos sąlygos jas išnaudoti. Jeigu sąlygų nebuvo arba buvo trukdoma, negalima jų nubraukti.

2025 metais sausio 1 dieną bus nubrauktos 2020 metų nepanaudotos atostogos, nes braukiamos senesnės nei trijų metų atostogos.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų