Šių metų kovo mėnesį, palyginus su vasariu, gyventojų skolų augimas bankams sulėtėjo, tačiau blogėjanti įmonių padėtis greičiausiai nulems dar vieną blogų paskolų augimo šuolį, skelbia kreditų biuras „Creditinfo Lietuva“.
„Kreditų biuro atlikti ekonometriniai skaičiavimai rodo, kad 20-30 proc. šalies įmonių šiemet gali bankrutuoti, dar didesnė dalis bendrovių turės optimizuoti savo veiklą, o tai paskatins pajamų praradimą arba bent jau jų mažėjimą. Todėl dalis paskolas paėmusių žmonių gali susidurti su sunkumais vykdyti finansinius įsipareigojimus“, – sakė bendrovės „Creditinfo Lietuva“ generalinis direktorius Andrius Bogdanovičius.
Anot A. Bogdanovičiaus, įsiskolinimų augimas neturėtų būti toks spartus kaip per pastaruosius metus ir rimtesnių padarinių finansų rinkai, ko gero, nesukels, juolab, kad palyginus su kitomis regiono šalimis, Lietuvos bankų sektorius turi kokybiškesnį paskolų portfelį.
Nuo praėjusių metų balandžio Lietuvos gyventojų negrąžintų įsiskolinimų portfelis išaugo beveik tris kartus – nuo 196 mln. iki 553,8 mln. litų. Daugiausia fiziniai asmenys įsiskolino finansinėms įstaigoms: bankams, lizingo bendrovėms ir kt.
„Creditinfo Lietuva“ duomenimis, per pastaruosius metus gyventojų laiku negrąžintų paskolų įmokų bankams, lizingo bendrovėms ir kt. portfelis šiuo metu siekia beveik 450 mln. litų. „Jei visiems šalies gyventojams dabar reikėtų kartu padengti šią skolą, vidutiniškai iš kiekvieno žmogaus reikėtų paimti po 132 litus. Iš viso laiku negrąžintų paskolų įmokų finansų įstaigoms turi per 80 tūkst. gyventojų“, – teigė „Creditinfo Lietuva“ generalinis direktorius.
Pasak A. Bogdanovičiaus, nuo praėjusių metų balandžio žymiai išaugo ne tik gyventojų, bet ir įmonių įsiskolinimai. „Creditinfo Lietuva“ skaičiuoja, kad juridinių asmenų skolos šoktelėjo nuo 407 mln. iki 1,1 mlrd. litų. Daugiausiai įmonės įsiskolino finansinėms įstaigoms.
Per metus įmonių tarpusavio neatsiskaitymų dydis išaugo kelis kartus, o įmonių negrąžintos įmokos bankams – daugiau nei du kartus ir siekia 835,3 mln. litų. Šiuo metu daugiausiai įsiskolinimų turi statybų, transporto, prekybos sektoriai, viešbučiai ir restoranai, miško ir medienos pramonė.
Naujausi komentarai