Pereiti į pagrindinį turinį

Investuotojai pirmojo pusmečio Vyriausybės ir Seimo darbą vertina septynetu

2018-08-01 07:44

Nepaisant nuolat tvyrojusios politinės įtampos, skubotų iniciatyvų ir neretai kontroversiškų diskusijų, pirmojo šių metų pusmečio Seimo ir Vyriausybės veiklą investuotojai vertina teigiamai. Stambiausius ir aktyviausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijančios asociacijos „Investors' Forum“ vadovai pažymi, jog Seimo pavasario sesijai baigiantis priimtas mokesčių sistemą reformuojančių įstatymų paketas liudija valdžios gebėjimą įsiklausyti į racionalius argumentus ir priimti šalies konkurencingumui palankius sprendimus. Dėl to centrinės valdžios atstovų darbą pavasario sesijos metu investuotojai vertina septynetu. Šį vertinimą ypač blogina daugybės Seimo narių ir kitų valstybės tarnyboje dirbančių asmenų nuostata verslą tapatinti su blogiu, taip supriešinant valstybės ir verslo interesus.

Investuotojai pirmojo pusmečio Vyriausybės ir Seimo darbą vertina septynetu
Investuotojai pirmojo pusmečio Vyriausybės ir Seimo darbą vertina septynetu / Pixabay nuotr.

Pasak „Investors' Forum“ valdybos pirmininko Rolando Valiūno, ši sesija, o ypač jos pabaiga, atskleidė, kad ir visiškame chaose įmanoma konstruktyviai pasiekti gerų rezultatų.

„Nors pavasario sesijai baigiantis esminiai mokesčių reformos apsektai buvo koreguojami ne dienomis, o valandomis, galutiniai sprendimai nuteikia optimistiškai: dalis priimtų pakeitimų vienareikšmiškai turės teigiamą poveikį investiciniam klimatui bei paskatins kurti gerai apmokamas darbo vietas. Svarbiu teigiamu signalu laikome tai, kad politikai pademonstravo vis dėlto sugebą atsižvelgti į daugelį metų investuotojų nuosekliai teikiamus siūlymus. Tačiau politikai snūduriuoti ant laurų neturėtų - išryškėjusi takoskyra tarp Vyriausybės ir valdančiosios daugumos Seime, stringantys strateginiai sprendimai tokiose svarbiose srityse kaip švietimas, vieša valdžios atstovų kritika verslui - šios ir kitos aplinkybės nepadeda didinti šalies patrauklumo užsienio investuotojams“, - sako R. Valiūnas.

Anot jo, investuotojai palankiai vertina sprendimą pagaliau įvesti „lubas“ „Sodros“ įmokoms, nors, asociacijos narių nuomone, siekiant didesnio postūmio verslo aplinkai gerinti „lubos“ turi būti gerokai žemesnės. Sveikintinas ir darbuotojų bei darbdavių mokamų mokesčių konsolidavimas, bazinės pensijos perkėlimas į valstybės biudžetą, antrosios pakopos pensijų sistemos anuiteto ribos sumažinimas ir automatinis jaunesnių darbuotojų įtraukimas į pensijų kaupimą.

„Vis dėlto, dideliu šaukštu deguto medaus statinėje tapo privačias gydymo įstaigas diskriminuojanti sveikatos apsaugos sistemos pertvarka, kuriai sustabdyti prireikė prezidentės veto. Jei ne šis nepamatuotas valdančiųjų sprendimas, Vyriausybės darbą būtų galima įvertinti ir visu aštuonetu. Dabar lieka atidžiai stebėti, kaip Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgs į kritiką pertvarkai ir pataisys iš esmės gerų tikslų siekiančią reformą, užtikrindama sąžiningas veiklos sąlygas visiems sveikatos priežiūros paslaugų teikėjams“, - pažymi „Investors' Forum“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė.

Kai visuomenei ir verslui įvertinti svarbius teisės aktų projektus paliekama vos pora dienų, kaip ne kartą pasitaikė šį pusmetį, išvengti klaidų ir neapgalvotų sprendimų paprasčiausiai neįmanoma.

Dar vienu svarbiu šio pusmečio Vyriausybės žingsniu investuotojai laiko siekį jau kitų metų pavasarį pradėti tiesioginius skrydžius iš Vilniaus į vieną didžiausių pasaulyje finansinių centrų, Londono Sitį. Būtinybė gerinti susisiekimą oru tarp Lietuvos sostinės ir pagrindinių Europos verslo centrų ilgą laiką buvo vienas svarbiausių asociacijos pasiūlymų investiciniam klimatui gerinti. Tačiau visgi šis žingsnis laikomas būtinu, bet tik daliniu problemos sprendimu, nesiekiant spręsti klausimo iš esmės. Nerimą kelia ir visiškas Vilniaus aerouosto koncesijos konkurso stojimas, paliekant pagrindinius šalies oro vartus tolimesnei sunkiai egzistencijai.

Palankus investuotojų vertinimo sulaukė ir Ūkio ministerijos iniciatyva mažinti kvalifikuotų darbuotojų trūkumą išplečiant profesijų, kurių atstovams leidžiama lengviau atvykti dirbti iš trečiųjų šalių, sąrašą. Diferencijuotas VIAP mokestis ir dėl jo nuo kitų metų mažėsianti mokestinė našta didžiosioms pramonės įmonėms taip pat laikoma svarbiu strateginiu žingsniu Lietuvos konkurencingumui užtikrinti.

„Turime pabrėžti, kad vertindami valdžios institucijų veiklą šįsyk tik iš dalies atsižvelgėm Seimo komisijų virtinę, bandymus suvesti politines sąskaitas įtraukiant Parlamentą į įvairius abejotinus tyrimus, įtraukiant verslo įmones į politinių sąskaitų suvedimą. Tikimės, kad politikai atsikvošės. Jeigu būtume visiškai atsižvelgę į šiuos procesus, bendras vertinimas, ko gero, artėtų prie neigiamo balo. Tuo tarpu žvelgdami į likusią veiklą, pastebime, kad didžiausia kliūtis visiškai efektyviam šios valdžios darbui yra išsiblaškymas ir chaotiškumas. Kai visuomenei ir verslui įvertinti svarbius teisės aktų projektus paliekama vos pora dienų, kaip ne kartą pasitaikė šį pusmetį, išvengti klaidų ir neapgalvotų sprendimų paprasčiausiai neįmanoma“, - teigia R. Skyrienė.

Jos teigimu, neigiamo investuotojų vertinimo sulaukė Krašto apsaugos ministerijos siekiai į savo rankas perimti visą viešojo sektoriaus IT infrastruktūrą. Asociacijos kritikos nusipelnė ir Aplinkos ministerijos šiukšlių skandalas bei stringančios derybos su verslu. Tai, kad Aplinkos ministerijoje atsistatydino atsakingi vadovai, negali būti priežastimi pradėti derybas iš naujo ir nurašyti ilgą ir sudėtingą derybų procesą. Nedžiugina ir perdėm konservatyvus ir lėtas valstybės valdomų įmonių privatizavimo ir akcijų kotiravimo biržoje procesas, skubotas ir ne iki galo pasvertas strateginių įmonių įstatymo priėmimas, Susisiekimo ministerijos ir Registrų centro nenoras išgirsti rinkos dalyvių racionalius lūkesčius dėl duomenų naudojimo kainodaros.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra