Mažėja pažeidimų, susijusių su kainų litais ir eurais skelbimu, ir tai rodo, kad eurui pasirengta tinkamai, teigia teisingumo ministras.
„Dabartinė padėtis rodo, kad euro įvedimui yra pasirengta gerai tiek iš valdžios, tiek iš verslo, tiek ir iš kontrolės institucijų pusės“, - penktadienį spaudos konferencijoje sakė Juozas Bernatonis.
Anot jo, nuo rugpjūčio 22 dienos iki šiol atlikta 11,4 tūkst. patikrinimų ir nustatyti 734 pažeidimai, arba tik 6,4 proc. visų patikrinimų. Tuo metu įvedant eurą Latvijoje ir Estijoje, pirmaisiais kontrolės mėnesiais pažeidimų dalies siekė apie 40 proc.
Pasak Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktoriaus Felikso Petrausko, svarbu ir tai, kad pažeidimų skaičius nuosekliai mažėja. Rugpjūtį jie sudarė 10,2 proc., rugsėjį - 7,5 proc., spalį - 6,3 proc., o lapkritį - tik 4,9 proc.
„Nepaisant suaktyvėjusios kontrolės, galime konstatuoti akivaizdų faktą, kad padaugėjo sąžiningai vartotojų atžvilgiu besielgiančių verslininkų“, - spaudos konferencijoje sakė F.Petrauskas.
Pasak J.Bernatonio, nors iki euro įvedimo liko mažiau nei trys savaitės, verslą kontroliuojančių institucijų darbas tuo nesibaigs - patikrinimai tęsis iki kitų metų liepos 1 dienos.
„Patikrinimai dar tęsis visą pirmąjį 2015 metų pusmetį ir jų skaičius nemažės. Priešingai, jis bus padidintas - planuojama iš viso atlikti apie 15 tūkst. patikrinimų“, - tvirtino teisingumo ministras.
Be to, anot F.Petrausko, jie gali būti pratęsti ir iki 2015-ųjų pabaigos, nes tokia rekomendacija pateikta naujausiose Europos Komisijos ataskaitoje apie euro įvedimą Lietuvoje.
Vien lapkritį priežiūros institucijos atliko 3909 patikrinimus ir nustatė 193 pažeidimus - atitinkamai 16 proc. daugiau ir 9 proc. mažiau nei spalį. Lapkričio mėnesį piniginių baudų neskirta. Daugiausia - 55 proc. - pažeidėjų nenurodė kainų abejomis valiutomis, 27 proc. - neteisingai apvalino, 13 proc. - pritaikė neteisingą lito ir euro kursą, o 5 proc. - kainas nurodė neaiškiai.
F.Petrausko teigimu, pažeidimų, susijusių su kainų abejomis valiutomis nenurodymu, daugėja, tuo tarpu pažeidimų dėl neteisingo euro kurso ir kainos apvalinimo mažėja.
Daugiausiai pažeidimų lapkritį nustatyta Vilniaus, Kauno ir Šiaulių, o mažiausiai - Tauragės ir Telšių apskrityse. 46,6 proc. nustatytų pažeidimų užfiksuota ne maisto prekių ir paslaugų srityje, maisto ir gėrimų prekybos įmonėse jie sudarė 14 proc., viešojo maitinimo įmonėse – 11,9 procento.
Euro įvedimo įstatymo priežiūrą atlieka 17 institucijų, kurių veiklą kontroliuoja ir koordinuoja Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba.
Naujausi komentarai