Naftos kainoms balansuojant ties 42–46 JAV dolerių už barelį riba, Naftą eksportuojančių valstybių organizacijos (OPEC) narės toliau kalba apie būtinybę mažinti gavybą. Tačiau analitikai prognozuoja, kad naftos paklausa toliau kris.
OPEC jau nuo sausio 1-osios sumažino gavybą tikėdamasi taip sustabdyti krentančias juodojo aukso kainas. Kitas posėdis yra numatytas kovo viduryje, tačiau jeigu naftos kainos smuks žemiau 40 JAV dolerių, organizacijos narės gali susirinkti anksčiau.
Praėjusią savaitę, kaip skelbiama banko „Finasta“ parengtoje apžvalgoje, stebino žaliavinės WTI naftos kovo mėn. ateities sandorių NYMEX biržoje prekyba. Jau kelintos prekybos sesijos pirmoje pusėje naftos ateities sandorių kainos krinta, o artėjant sesijos pabaigai – šauna į viršų. Praėjusį penktadienį ryte naftos kaina buvo smukusi žemiau nei 42 JAV doleriai už barelį, tačiau vakare kaina pakilo iki 46 JAV dolerių. Naftos kainų kilimas vėl sutapo su JAV akcijų indeksų atsigavimu per prekybą. Nors penktadienį svarbių naujienų, kurios būtų galėjusios šitaip pakelti naftos kainas, nepasirodė, tačiau šį naftos kainos šuolį galima aiškinti vis dar pasikartojančiais investuotojų optimizmo pliūpsniais dėl JAV prezidento Baracko Obamos siūlomo ekonomikos gaivinimo plano, kuris galėtų atgaivinti ir JAV naftos paklausą.
Prisidėjo ir ankstesnis pranešimas, kad OPEC 2009 m. sausio mėn., palyginti su 2008 m. gruodžio mėn., realiai sumažino naftos gavybą 1,5 mln. barelių per dieną, t.y. 68 proc. žadėtosios naftos gavybos kvotos sumažinimo. Tai laikoma ženklu, kad šįkart OPEC valstybės narės imasi tikrų naftos gavybos mažinimo veiksmų. Tiesa, Irakas, kuriam netaikomas gavybos kvotų apribojimas, 2008 m. gruodžio mėn. ir toliau didino naftos gavybą ir išgavo 8,3 proc. daugiau naftos nei lapkritį.
„Finastos“ analitikai prognozuoja, kad artimiausiu metu naftos rinkoje dar yra sunku įžvelgti tikrų atsigavimo ženklų, nes daugumai ekonomikų pereinant iš lėtėjimo į smukimo ciklą, naftos paklausa veikiausiai kris greičiau nei jos pasiūla, o jau susikaupusios naftos ir jos produktų atsargos taip pat prisidės prie to, kad naftos kainos dar turėtų jausti stiprų spaudimą judėti žemyn.
Naujausi komentarai