Pereiti į pagrindinį turinį

Kodėl euras pradžiugins vaikus?

2014-12-23 10:30
DMN inf.
Kodėl euras pradžiugins vaikus?
Kodėl euras pradžiugins vaikus? / Shutterstock nuotr.

Nemažai šeimų, auginančių vaikus, jau dabar svarsto, kiek turėtų būti jiems duodama kišenpinigių įvedus eurą. SEB banko užsakymu atlikta gyventojų apklausa parodė, kad daugiau kaip pusė (59 proc.) Lietuvos gyventojų, turinčių vaikų iki 18 metų, didesnių kišenpinigių negu kitąmet skirti neplanuoja. Vis tik daugiau kaip šeštadalis (15 proc.) tokių šeimų kišenpinigius vaikams planuoja padidinti.

Pasak Julitos Varanauskienės, SEB banko šeimos finansų ekspertės, kišenpinigiai vaikams, ko gero, dažniausiai didės dėl taikomų apvalinimo taisyklių  keičiant litus į eurus, tačiau, net jeigu skiriami dienpinigiai vaikams nedidės, labai svarbu su jais pasikalbėti apie pasikeitusią pinigų vertę.

„Vaikai dar neturi didelės finansų valdymo patirties, todėl prie naujos valiutos jie turėtų priprasti gana greitai. Vis tik apie eurą ir besikeičiančias kainas su vaikas pasikalbėti naudinga. Pirmiausia vaikams svarbu paaiškinti, kad du eurai yra beveik keturis kartus daugiau negu du litai. Vaikai turi suprasti, kad euras yra stambesnė valiuta, todėl padidėja kiekvienos smulkios monetos vertė,  taip pat ir rizika turimus pinigus per greitai ar per lengvai išleisti“, - pataria J. Varanauskienė.

SEB banko šeimos finansų ekspertė pastebi, kad lietuvių elgsena dėl kišenpinigių įvedus eurą turėtų būti panaši į estų. Pavyzdžiui, estų patirtis rodo, kad prieš įvedant eurą šalyje buvo įprasta vaikams, ypač mažesniems, duoti 10 Estijos kronų banknotą, kurio vertė atitiko 64 euro centus. Nors daugelis tėvų neplanavo keisti vaikams duodamų kišenpinigių, įvedus eurą jiems pradėjo skirti ne centus, bet bent jau 1 ar 2 eurų monetas. O tai yra net iki trijų kartų daugiau pinigų negu iki tol.

„Tikėtina, kad ir Lietuvoje, jeigu iki šiol šeima vaikui skirdavo 10 litų per savaitę, o tai yra 2,90 euro, jie kišenpinigius nuo 2015 metų suapvalins iki 3 eurų, o gal net iki 5 eurų - mažiausios vertės popierinio euro banknoto. Sumos suapvalinimas nuo 2,90 euro iki 3 eurų didelio pokyčio neturi. Vis tik, jeigu tėvai nuspręs vaikui skirti 5 eurus, tai bus jau gerokai daugiau, tad vaikui reikės paaiškinti, kad nuo šiol jis gaus didesnius dienpinigius, padėti suplanuoti, kaip juos reikėtų leisti, o gal taupyti“, - sako J. Varanauskienė.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą apie euro įtaką finansinei elgsenai SEB banko užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė Socialinės informacijos centras. Tiesioginiai interviu respondentų namuose vyko gruodžio mėnesį. Iš viso apklausti 1 007 gyventojai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų