Pereiti į pagrindinį turinį

Krintančios būstų kainos nebaugina

2008-11-17 09:00
Krintančios būstų kainos nebaugina
Krintančios būstų kainos nebaugina / "Shutterstock" nuotr. Prevencija: siekdami apsisaugoti nuo nekilnojamojo turto nuvertėjimo ateityje, bankai pastaruoju metu suteikia ne didesnę nei 70–85 proc. būsto vertės paskolą.

Per nekilnojamojo turto kainų piką įsigytų ir bankams įkeistų būstų vertė jau krinta. Tačiau bankai tikina nereikalausiantys, kad skolininkai pervertintų turtą ir suteiktų papildomą užstatą.

Grėsmės neįžvelgia

Kylant šalies ekonomikai ir gerėjant žmonių finansinei padėčiai šalies bankai būsto paskolas dalijo itin lengvai. Jas galėjo gauti net ir tie, kurių pajamos buvo gana menkos. Gana lengvai bankai paskolas suteikdavo ir dėl to, kad nekilnojamojo turto vertė kasdien vis kilo. Tačiau kai parduodamų būstų kainų kreivė ėmė leistis žemyn, paskolų išdavimo sąlygos buvo iškart sugriežtintos.

Bankininkai pripažįsta, kad kai kurių būstų, kuriuos jie finansavo, vertė jau gerokai kritusi. Vis dėlto kol kas nesibaiminama nuostolių ir papildomų užstatų iš būsto paskolas paėmusių klientų nereikalaujama.

"Žinoma, kai kurie būstai, kuriuos finansavome, jau nuvertėjo, tačiau dėl to tikrai neturėtume nukentėti. Finansinių nuostolių patirtume tuo atveju, jei klientas taptų nemokus ir iš jo būstą tektų atimti varžytinių būdu. Tuomet bankas net ir pardavęs būstą tikrai nebeatgautų tos pačios sumos, kurią paskolino", – kalbėjo banko "DnB Nord" Mažmeninės bankininkystės direktorius Ričardas Butkus.

Blogų paskolų nuojauta

Varžytinių būdu būstas iš kliento galėtų būti išieškomas tik kraštutiniu atveju, jei skolininkas piktybiškai nemokėtų paskolos. Tokių klientų, iš kurių būstą tektų išieškoti, kol kas nėra daug. Tačiau bankai nerimauja, kad ateityje beviltiškų skolininkų gali padaugėti.

Prastėjant šalies ekonominei padėčiai, daugėja bedarbių, mažėja gyventojų pajamos, kartu auga išlaidos energijai, transportui. Visa tai didina žmonių, kuriems vis sunkiau grąžinti paskolas, skaičių. Ne už kalnų gali būti ir laikas, kai bankams teks kur kas dažniau užsiiminėti nekilnojamojo turto pardavimu varžytinėse.

"Jei ir padaugės vadinamųjų blogųjų paskolų, jų skaičius tikrai nebus toks didelis, kad iškiltų grėsmė bankui bankrutuoti. Net ir prieš kelerius metus išduodami paskolas griežtai vertinome asmens finansinę ir šeiminę padėtį, nemokumo riziką. Kadangi paskolų bet kam nedalijome, kol kas grėsmės nejaučiame", – įsitikinęs R.Butkus.

Reikalauja papildomo užstato

Vis dėlto šiemet paskolų išdavimo sąlygos buvo itin sugriežtinos. Visų pirma, siekiant apsidrausti nuo galimo būsto nuvertėjimo, už paskolą perkamas būstas finansuojamas gerokai mažesne suma, nei jis vertas.

"Jeigu anksčiau bankas suteikdavo paskolą iki 95 proc. būsto vertės, o apsidraudžiantiems būsto paskolų draudimu – ir iki 100 proc., tai dabar to tikrai nebėra. Dabar bankas ryžtasi finansuoti iki 80–85 proc. naujo būsto kainos, o įsigyjant senesnį būstą suteikiama paskola iki 70 proc. būsto vertės. Tad jei finansuotas nekilnojamasis turtas ateityje ir nuvertės, bankas iš nemokaus kliento atsiėmęs įkeistą būstą didelių nuostolių nepatirtų", – tvirtino R.Butkus.

Iš tų klientų, kurie nori gauti didesnę paskolą, jau dabar reikalaujamas papildomas užstatas. Tačiau bankai nebenori kaip užstato gauti žemės sklypų.

Paskolos nebesuteikiamos ir mažesnes bei vidutines pajamas gaunantiems žmonėms – tai papildoma garantija, kad asmuo galės paskolą išmokėti. Pavyzdžiui, norint gauti paskolą, vienam asmeniui šeimoje, atskaičiavus mėnesinę įmoką bankui, pragyvenimui turėtų likti apie tūkstantį litų, o kai kuriais atvejais dar daugiau. Pernai ši suma tesiekė 600 litų.

Ieško sprendimų

Bene didžiausią išduotų paskolų portfelį turinčio banko "Swedbank" specialistai tikina, kad kol kas blogųjų paskolų skaičius išlieka normos ribose, tačiau jau pastebimas nežymus jų augimas.

"Vėluojančių atsiskaityti klientų dalis po trijų šių metų ketvirčių sudarė 0,62 proc. nuo paskolų portfelio, buvusio prieš metus. Nors šis skaičius yra priimtinas dydis vertinant pasauliniame kontekste, vis dėlto įžvelgiame augimo tendenciją. Todėl ėmėme koreguoti skolinimo sąlygas", – teigė "Swedbank" Būsto departamento direktorė Žana Kovšova.

Pasak jos, dažniausiai klientai, susidūrę su finansiniais sunkumais, patys kreipiasi į banką ir kartu bandoma surasti įvairių būdų, kaip išvengti nemokumo problemų. Pirmiausia klientams pasiūloma atidėti paskolos mokėjimo terminus kol jų problemos išsispręs, kitiems patariama įsigyti mažesnį būstą. Tačiau klientai, neberandantys galimybių išsimokėti paskolą, dažniausiai bankui įkeistą nekilnojamąjį turtą ryžtasi parduoti taip padengiant paskolą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų