Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvoje daugėja dirbančiųjų savarankiškai, populiarėja veikla pagal pažymą

2020-01-16 09:39

Šiemet individualią veiklą (IDV) su verslo liudijimu pradėjo per 36 tūkst. gyventojų, o IDV pagal pažymą, naujausiais duomenimis, yra įregistravę apie 145,7 tūkst. gyventojų. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) sako, kad registruotos IDV augimo tendencijos išlieka, toliau sparčiai populiarėja viena iš IDV veiklos formų – veikla pagal pažymą, ženkliai auga e. būdu registruotos veiklos skaičius.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / Pixabay nuotr.

Gyventojų, vykdančių IDV pagal pažymą, skaičius, lyginant šių ir praėjusių metų pradžią, išaugo 17,5 tūkst. (14 proc.). Verslo liudijimus įsigijusiųjų skaičius taip pat augo: 2019 m. šią veiklos formą buvo pasirinkę 98,3 tūkst. gyventojų, t.y. 1,6 proc. daugiau nei 2018 m., kai verslo liudijimus turėjo 96,8 gyventojų. Elektroniniu būdu verslo liudijimus praėjusiais metais įsigijo apie 63 tūkst. gyventojų, t.y. 30 proc. daugiau nei ankstesniais metais.

„Savarankiškos veiklos, vykdomos pagal pažymą, augimo tendencijas stebime jau ne vienerius metus. Ši veiklos forma patogesnė gyventojams, kurių veiklos neriboja konkretus laikotarpis (verslo liudijimas įsigyjamas apibrėžtam laikotarpiui), kuriems naudinga mokant pajamų mokestį nurodyti ir veiklos išlaidas (vykdant IDV pagal pažymą jos gali būti kaupiamos). Be to, ją vis dažniau ėmė rinktis gyventojai, dirbantys su juridiniais asmenimis, taip pat gyventojai, vykdantys ne vieną veiklą, pavyzdžiui, plataus profilio statybininkai, nes jiems patogiau registruoti veiklą pagal pažymą nei įsigyti kelis verslo liudijimus skirtingoms veikloms“, – sako VMI prie FM Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė- Šnirienė.

VMI pastebėjimu, populiariausių veiklų, kurias vykdo pasirinkusieji IDV su verslo liudijimu ir IDV pagal pažymą, rūšys iš dalies skiriasi. Populiariausios veiklos, kurias kaip pagrindines nurodo pagal IDV pažymą dirbantys gyventojai, šiemet – pavežėjų, šveitimo, kirpyklų ir grožio salonų, prekybos internetu, draudimo agentų ir brokerių, statybos baigimo ir apdailos darbų, reklamos agentūrų, meninės kūrybos veiklos. Populiariausi verslo liudijimai šiemet – patalpų nuomos, kirpyklų ir kitų grožio paslaugų, prekybos, variklinių transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto, statybos darbų, papildomo mokymo, namų ūkio ir fotografavimo. Lyginant su ankstesniais metais, populiariausios veiklos išlieka tos pačios, nežymiai keitėsi tik pavienių pozicijos.

Šių metų pradžioje ūgtelėjo IDV vykdančių gyventojų, kurie pasirinko Pajamų ir išlaidų apskaitos žurnalą pildyti e. būdu – VMI sukurtu virtualiu buhalteriu i.APS, skaičius. Naujausiais duomenimis, šia apskaitos programa nuo šiemet pradėjo naudotis apie 700 gyventojų, iš viso ja naudojasi per 13,2 tūkst. dirbančiųjų savarankiškai. i.APS padeda paprasčiau tvarkyti veiklos pajamas, išlaidas bei leidžia taupyti popierinių dokumentų pildymui, mokesčių apskaičiavimui skiriamą laiką. Pagal i.APS vedamo žurnalo bei trečiųjų asmenų pateiktus duomenis VMI gyventojams parengs preliminarias pajamų deklaracijas, kurias liks tik pasitikrinti ir pateikti.

VMI primena, kad nuo 2020 metų liepos 1 d. gyventojai, nuomojantys gyvenamosios paskirties patalpas, kiekvienam nuomojamam objektui turės įsigyti atskirą verslo liudijimą; nuo liepos 1 d. panaikinama galimybė su verslo liudijimu vykdyti pastatų ar statinių apdailos ir remonto, automobilių remonto, vaikų priežiūros, vandentiekio, šildymo, oro kondicionavimo bei elektros sistemų, įtaisų įrengimo bei remonto veiklas. Norėdami toliau tęsti šias veiklas, gyventojai galės įregistruoti IDV pagal pažymą arba rinktis kitą veiklos vykdymo formą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų