Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvoje dirbantys afrikiečiai: pas jus labai švaru, nuostabios moterys

2024-02-05 08:05
LNK inf.

Lietuvoje daugėja darbuotojų iš Afrikos. Vieni vairuoja autobusus, kiti tvarko miesto gatves. Kiek afrikiečių dirba sostinėje ir kokių sunkumų kyla juos įdarbinant?

Lietuvoje dirbantys afrikiečiai: pas jus labai švaru, nuostabios moterys
Lietuvoje dirbantys afrikiečiai: pas jus labai švaru, nuostabios moterys / LNK nuotr.

Iš Zimbabvės atvykęs Collin Bolingo Lietuvoje jau keturis mėnesius, čia atvyko dirbti. Dabar tvarko sostinės gatves.

C. Bolingo džiaugiasi, kad Lietuvoje ne tik jį, bet ir jo draugus priima svetingai.

„Myliu Lietuvą. Žmonės čia labai draugiški. Per visą šį laiką niekada nesijautėme atskirti ar kitokie“, – pasakojo darbuotojas iš Zimbabvės C. Bolingo.

Visas LNK reportažas – vaizdo įraše:

Afrikietis tikino, kad Lietuvoje staigmenų netrūksta.

C. Bolingo, paklaustas, kas nustebino labiausiai, tvirtino: „Nuostabios moterys, gražūs pastatai. Lietuvoje labai švaru, o žmonės – malonūs“.

Ne ką mažiau džiugiomis nuotaikomis autobuso keleivius pasitinka ir ganietis Isaac Mills. Vilniuje jis jau du mėnesius, teigė, kad stebina ne tik žmonės, bet ir eismas.

„Vairuotojai, kai pamato autobusą, visada praleidžia. Ganoje to neturime ir tai labai stebina“, – sakė vairuotojas iš Ganos Isaac Mills.

Afrikiečius įdarbinusios įmonės džiaugiasi jų darbštumu ir motyvacija.

„Dirba noriai, turi entuziazmo. Su viltimi, kad galbūt pasibaigus dviejų metų terminui, jie pratęs ir toliau darbą. Kol kas jie atrodo tikrai pozityviai“, – nurodė „Transrevis“ valdybos narys Vladas Dapkus.

Pasak darbdavių, Lietuva jau kelerius metus susiduria su darbuotojų trūkumu. Todėl sėkmingai įdarbinti užsieniečiai gali tapti alternatyva.

„Ieškome alternatyvių sprendimų, kur galėtume rasti darbuotojų, nes susiduriame su ta problema, kad darbuotojų trūksta“, – aiškino „Ekonovus“ komunikacijos vadovė Vilma Balčiauskaitė.

„Pandemija šiek tiek išbalansavo mūsų vidinį įmonės darbuotojų skaičių, daug kas pasitraukė ir mes buvome priversti ieškoti. Vairuotojų trūkumas visą laiką jautėsi“, – šnekėjo V. Dapkus.

Migracijos departamentas teigė, kad didžioji dalis užsieniečių į Lietuvą atvažiuoja dirbti. Tačiau daugėja ir studentų.

„Iš visų naujų imigrantų, darbo pagrindu atvažiuoja turbūt 80 proc. ar daugiau. Kita dalis – šeimos nariai, atlydintys užsieniečius. Taip pat keli tūkstančiai, po truputį tas skaičius auga, tarptautinių studentų“, – pasakojo Migracijos departamento direktorė Evelina Gudzinskaitė.

Darbdaviai svarsto, kad užsieniečius traukia ne tik darbo sąlygos, bet ir atlygis. Mat Lietuvoje afrikiečiai uždirba kelis kartus daugiau nei tėvynėje.

„Pas juos atlyginimai, kiek jie patys pasakojo, apie 200-250 eurų. Pas mus jie panašiai nuo 1200 ir daugiau, priklauso nuo išdirbtų darbo valandų“, – tvirtino „Transrevis“ valdybos narys.

„Nepriklausomai nuo to, koks yra darbuotojas, ar jis lietuvis, ar užsienietis. Visiems yra mokamas vienodas atlyginimas. Taip pat yra sukurta ir motyvacinė sistema“, – sakė V. Balčiauskaitė.

Afrikiečiai tvirtino, darbas gimtinėje ir Vilniuje skiriasi kaip diena ir naktis.

„Palyginus su Gana, darbas nesunkus, ten kelionių daug ir jos ilgos. Net ir trumpiausios išvykos gali trukti 3-4 dienas“, – pasakojo I. Mills.

Lietuvoje labai šalta. Mes randame priemonių su tuo kovoti, bet vis tiek labai šalta.

Tačiau vienas didžiausių iššūkių – šaltis.

„Lietuvoje labai šalta. Mes randame priemonių su tuo kovoti, bet vis tiek labai šalta“, – teigė I. Mills.

„Labai šalta... Mums, kaip afrikiečiams, šiek tiek lengviau prisitaikyti, nes prie pokyčių esame įpratę. Dabar tam tikra prasme netgi džiaugiamės“, – šnekėjo C. Bolingo.

Migracijos departamentas atskleidė, kad nors afrikiečių ir daugėja, jų Lietuvoje vis dar reta. Daugiausiai sulaukiama nigeriečių.

„Jų pernai metais atvyko tik 555, tai tikrai nedaug. O visų kitų valstybių iš Afrikos dar mažiau, tarkime iš Egipto 238. Kokių nors tolimesnių, labiau egzotinių, per metus atvyksta vos kelios dešimtys arba netgi keli vienetai“, – sakė E. Gudzinskaitė.

Užpernai laikinų leidimų gyventi Lietuvoje darbo pagrindu Migracijos departamentas išdavė 38 tūkstančius. Pernai – dar daugiau – 57 tūkstančius.

Daugiausia migrantų atvyksta iš Ukrainos, Baltarusijos, Uzbekistano, Tadžikistano.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų