Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos banko kainų prognozės nedžiugina: teks krapšyti kišenes?

2025-01-22 14:16

Dėl brangstančių žaliavų šiemet ir kitąmet maisto produktų kainos kils sparčiau negu pernai, sako Lietuvos banko (LB) atstovė. Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) prognozuoja, kad maisto kainos šiemet augs 0,9–2,1 procento. 

Lietuvos banko kainų prognozės nedžiugina: teks krapšyti kišenes?
Lietuvos banko kainų prognozės nedžiugina: teks krapšyti kišenes? / Freepik.com nuotr.

„Tiek šiemet, tiek kitais metais maisto žaliavų kainos didės ir tai atsilieps kainoms gyventojams“, – trečiadienį Seimo  Biudžeto ir finansų komitete teigė LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus vyresnioji ekonomistė Laura Mociūnaitė.

ŽUM Ekonominės analizės skyriaus vedėjas Evaldas Pranckevičius sako, kad daugiausia įtakos bendram kainų augimui turės kai kurių pieno produktų – pieno, sviesto, sūrio, taip pat kiaušinių brangimas, galintis siekti 0,7 proc. 

Tuo metu komiteto pirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas tvirtino, kad statistiniai kainų vidurkiai, kuriuos pateikia institucijos, smarkiai skiriasi nuo realybės, kurią pirkėjai mato parduotuvėse.

„Žmonės tiesiog negali patikėti savo ausimis, kai girdi ekspertų nuomonę, esą maisto kainos Lietuvoje nėra ypatingai didelės. (...) Matau įvairius statistinius duomenis, bet kai nueinu į parduotuvę ir pažiūriu į lentynas, tai ten, na, niekaip nerandu tos vidutinės kainos. Visos kainos yra didesnės negu vidutinės“, – pranešime sakė A. Sysas.

Pasak jo, kokiame nors mažame miestelyje sviestas gal ir kainuoja 9 eurus, bet „nerasite tokių kainų visame Vilniuje“.

Matau įvairius statistinius duomenis, bet kai nueinu į parduotuvę ir pažiūriu į lentynas, tai ten, na, niekaip nerandu tos vidutinės kainos. Visos kainos yra didesnės negu vidutinės.

Pasak L. Mociūnaitės, maisto kainos Lietuvoje pernai vidutiniškai buvo 0,2 proc. mažesnės nei užpernai, Europos Sąjungoje (ES) jos pakilo apie 2 proc., o Estijoje ir Latvijoje – dar daugiau.

Žemės ūkio duomenų centro Informacinių išteklių tvarkymo departamento atstovė Irma Jankauskienė pranešė, kad pernai kiaulių supirkimo kainos krito, tačiau lapkričio ir gruodžio kainos rodo kilimą. Tačiau, pasak jos, tai nereiškia, kad šiemet pokyčiai bus reikšmingi. 

„Tiek Lietuvoje, tiek ES nebus reikšmingo kiaulių supirkimo kainų didėjimo ar kritimo. Jos turėtų  išlikti stabilios“, – teigė ji. 

Anot I. Jankauskienės, grūdų kainos šiemet irgi turėtų išlikti praėjusių metų lygio, o pienas ir jo produktai ir toliau gali brangti dėl sulėtėjusios žalio pieno gamybos ir jo ribotos pasiūlos bei padidėjusio šių produktų vartojimo.

L. Mociūnaitės duomenimis, maisto kainos 2024-aisiais, palyginti su 2020 metais, išaugo 50 proc.  

Jios teigimu, kainos vartotojams šiuo metu, palyginti su 2020 metais, padidėjusios šiek tiek daugiau negu prekybininkų sąnaudos: „Tačiau šis atotrūkis mažėja. (...) Tikėtina, kad jis ir toliau trauksis.“

Valstybės duomenų agentūros generalinio direktoriaus pirmosios pavaduotojos Daivos Jurelevičienės teigimu, importuoto maisto kainos pernai lapkritį, palyginti su tuo pačiu laiku užpernai, sumažėjo 3 proc.  

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra