Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos gyventojų finansinė padėtis prastėja

2009-03-30 15:26
Lietuvos gyventojų finansinė padėtis prastėja
Lietuvos gyventojų finansinė padėtis prastėja / Mindaugo Ažušilio nuotr.

Šalies gyventojai vis prasčiau vertina savo šeimos ir šalies finansinę padėtį. Statistikai pranešė, kad Lietuvos vartotojų pasitikėjimo rodiklis kovo mėnesį išliko ties minus 51.

Kad namų ūkio finansinė padėtis per praėjusius metus pagerėjo, kovo mėnesį teigė 5 proc. gyventojų, 55  proc. sakė, kad ji pablogėjo, o 39 proc. nurodė, jog ji nepasikeitė. Vasarį šie rodikliai siekė atitinkamai 6, 51 ir 42 proc., skelbia apklausą atlikęs Statistikos departamentas.

Kalbėdami apie šalies ekonominę padėtį, 84 proc. žmonių teigė, kad ekonominė padėtis per praėjusius metus pablogėjo (vasarį – 82 proc.), 4 proc. – kad pagerėjo(vasarį – 5 proc.), o 12 proc. atsakė, kad niekas nepasikeitė (vasarį – 13 proc.).

Tačiau ateities lūkesčių rodikliai kovą buvo kiek geresni nei vasarį. Vertindami savo šeimos finansinės padėties tikėtinus pokyčius per artimiausius 12 mėnesių, 7 proc. gyventojų nurodė, kad tikisi pagerėjimo, 51 proc. – pablogėjimo. Vasarį pirmasis rodiklis buvo toks pat, o antrasis siekė 54 proc.

Tiesa, prieš metus savo namų ūkio finansų gerėjimo tikėjosi beveik keturiskart daugiau – 25 proc. gyventojų. 7 proc. gyventojų taip pat tikėjosi, kad šalies ekonominė padėtis per artimiausius 12 mėn. truputį pagerės, 71 proc. prognozavo pablogėjimą, 19 proc. teigė, kad padėtis išliks tokia pati (vasario mėnesį – atitinkamai 8, 72 ir 17 proc.).

R. Lazutka lrt.lt komentuoja, kad į truputėlį geresnę pusę gyventojų lūkesčius galėjo pasukti viešai išsakomos nuomonės.

„Žmonių ilgalaikius lūkesčius lemia tai, kas viešai kalbama, todėl žmonės tikėjosi gal ir blogesnių dalykų. Daugiau buvo gąsdinama ta krize, kai valdžios keitėsi, – nauja valdžia norėjo žemesnės starto pozicijos. Pastaruoju metu būgštavimų sumažėjo“, – kalbėjo R.Lazutka.

Anot jo, gali būti, jog žmonės jau priprato prie krizės arba suprato, kad ji nesitęs amžinai.

Vartotojų pasitikėjimo rodiklis mieste ir kaime buvo vienodas. Palyginti su vasariu, mieste vartotojų pasitikėjimo rodiklis nepasikeitė, kaime – padidėjo 1 proc. punktu.

Sumažėjo miesto gyventojų, manančių, kad per ateinančius 12 mėnesių blogės namų ūkio finansinė padėtis, tačiau jie pesimistiškiau vertino savo galimybes nors kiek sutaupyti per artimiausius 12 mėnesių.

Didelę įtaką vartotojų pasitikėjimo rodiklio pasikeitimui turėjo ir daug pesimistiškesnės nei prieš metus šalies ekonominės padėties prognozės. Gyventojų, manančių, kad šalies ekonominė padėtis per artimiausius 12 mėn. pablogės, dalis padidėjo nuo 32 iki 71 proc.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų