Paskolas litais paėmę gyventojai ir įmonės turėtų stvertis už galvos ir pulti tikrinti, kada jiems perskaičiuojama palūkanų norma. Lito palūkanos šalyje ėmė kilti neregėtu tempu.
Kūčių išvakarėse tarpbankinės lito palūkanų normos VILIBOR pasiekė naujus rekordus. Vos per dieną palūkanos šoktelėjo beveik procentu. Pusės metų VILIBOR šoktelėjo nuo 9,56 iki 10,44 proc., metų trukmės – nuo 10,2 iki 11,08 proc.
Taigi daliai šalies skolininkų, kuriems palūkanos perskaičiuojamos šiomis dienomis, artimiausią pusmetį ar net metus teks mokėti gerokai aukštesnes nei iki šiol palūkanas.
Tokią kainą moka tie skolininkai, kurie apsisprendė paskolas imti litais ar eurais paimtas paskolas perskaičiavo į litus, tikėdamiesi galimo nacionalinės valiutos devalvavimo. Nors aukštos lito palūkanos, šiais metais susidomėjimas paskolomis litais neslūgsta. Lietuvos banko duomenimis, spalio pabaigoje buvo išduota 24,2 mlrd. litų paskolų, vien spalį naujų paskolų išduota 1,24 mlrd. litų.
Praėjusiais metais tuo pačiu metu – prieš Kalėdas – VILIBOR taip pat buvo pasiekusios aukščiausią lygį. Tuomet pusės metų VILIBOR pakilo iki 7,37 proc., metų – iki 7,52 proc. Iškart po Kalėdų lito palūkanos ėmė kristi.
"Šiais metais, skirtingai nei pernai, sezono įtaka ne tokia reikšminga kaip kitos aplinkybės finansų rinkoje. Kad taip staigiai kilo VILIBOR, įtakos turėjo reitingų agentūros "Fitch" sprendimas sumažinti skolinimosi reitingus Lietuvai. Be to, bankai iki šiol nelinkę skolinti 3, 6 ar 12 mėnesiams. Ilgesni nei mėnesio sandoriai labai reti rinkoje ir skolinama mažomis sumomis. Kadangi bankai negali pasiskolinti tokiam terminui, o litų reikia, jie priversti didinti palūkanas", – aiškino "Danske Markets" Finansų rinkų departamento direktorė Giedrė Gečiauskienė.
Tačiau metų pabaigos efektas taip pat turėjo įtakos. "Bankai žino, kad metų pabaigoje rinkoje cirkuliuoja labai didelis pinigų srautas, ir tam jie ruošiasi iš anksto. Todėl dabar, labiau nei kitu metų laiku, bankai linkę litus pasilaikyti, o ne skolinti, nes žino, kad prireikus, litų nebus lengva gauti. Vis dėlto nesiryžčiau tvirtinti, jog šio veiksnio įtaka tokia didelė, kad metų pradžioje lito palūkanos imtų kristi", – aiškino "Danske Markets" specialistė.
Anksčiau bankų ekspertai drąsiau teikdavo lito palūkanų pokyčių prognozes, dabar šis ryžtas išgaravo. "Palūkanoms ribų nėra, jos gali būti ir nulis, ir 50 proc. Tikrai negaliu pasakyti, kaip keisis palūkanų normos kitąmet. Iš mūsų banko pozicijų žvelgiant, nematau prielaidų, kad metų pradžioje lito palūkanos galėtų kristi", – kalbėjo G.Gečiauskienė.
Naujausi komentarai