Naujų klientų į UŽT klientų aptarnavimo skyrius kreipėsi 2,2 tūkst. (8,7 proc.) mažiau nei rugsėjį ir 25,9 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu metu. Per mėnesį įregistruota 23 tūkst. darbo ieškančių asmenų, kuriems suteiktas bedarbio statusas.
Ruduo – į daržą
Darbuotojų poreikis taip pat mažėjo, tačiau jis kol kas išlieka palyginti didelis. Darbdaviai spalį pateikė 15,1 proc. mažiau darbo pasiūlymų nei rugsėjį, rinktis buvo galima iš 56,1 tūkst. laisvų darbo vietų. Labiausiai šis skaičius augo sodininkams, daržininkams, medelynų ir daigynų darbuotojams, autobusų ir troleibusų vairuotojams, amatininkams, gaminantiems dirbinius iš tekstilės, odos ir panašių medžiagų, reklamos ir rinkodaros specialistams. Mažėjo pardavimo atstovų, sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojų pardavėjų poreikis.
Didžiausios galimybės įsidarbinti sunkiasvorių sunkvežimių ir krovininių transporto priemonių vairuotojams, krovikams, biurų, viešbučių ir kitų įstaigų valytojams, kambarinėms ir pagalbininkams, pardavėjams, virėjams, autobusų ir troleibusų vairuotojams, dailidėms ir staliams, vandentiekininkams ir vamzdynų montuotojams, reklamos ir rinkodaros specialistams, nekvalifikuotiems apdirbimo pramonės darbininkams.
Dalyta ir parama
Užimtumas spalį suteiktas 33,9 tūkst. darbo ieškančių asmenų, t.y. 17,3 proc. mažiau nei rugsėjį. 20,4 tūkst. tarpininkauta įdarbinant, 2,6 tūkst. pradėjo dalyvauti aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse. Daugiau kaip pusė – 51,6 proc. šių priemonių dalyvių gavo paramą per remiamojo įdarbinimo priemones, 31,4 proc. dalyvaus paramos mokymuisi priemonėse. Savarankišką veiklą įsigijusieji verslo liudijimus pradėjo 10,5 tūkst. asmenų – 700 mažiau nei rugsėjį.
Spalį į UŽT klientų aptarnavimo skyrius kreipėsi 23 tūkst. darbo neturinčių asmenų, t.y. 2,2 tūkst. (8,7 proc.) mažiau nei rugsėjį. Palyginti su 2020 m. spaliu, darbo neturinčių asmenų registravosi 25,9 proc. mažiau.
42 šalies savivaldybėse registruoto nedarbo rodikliai mažėjo, trijose nepakito, penkiolikoje augo. Didžiausias mažėjimas fiksuotas Šilutės (1,1 proc. punkto), Lazdijų (1 proc. punktu) ir Šilalės (1 proc. punktu) rajonų savivaldybėse. Labiausiai augo Neringoje (1,2 proc.), Palangoje (1 proc. punktu), Pakruojo rajone (0,8 proc.) ir Druskininkuose (0,7 proc. ).
Europos darbo rinka ir toliau atsigauna po krizės, tačiau susiduria su tiekimo trikdžiais visame pasaulyje.
Darbo rinkos barometras
Beje, pasak UŽT, spalį Europos darbo rinkos barometras rodė gerėjančią padėtį darbo rinkoje ketvirtą mėnesį iš eilės. Nors jis sumažėjo 0,7 balo ir siekė 103,1, vis dar išlieka aukštesnis nei prieš krizę, palyginti su rugsėjo duomenimis. Europos viešųjų užimtumo tarnybų tinklo ir Užimtumo tyrimų instituto (IAB) pagrindinis rodiklis parodė, kad atsiranda naujų problemų.
"Europos darbo rinka ir toliau atsigauna po krizės, tačiau susiduria su tiekimo trikdžiais visame pasaulyje. Be to, COVID-19 susirgimų skaičius kai kuriose šalyse vėl sparčiai auga", – teigė Enzo Weberis, IAB vadovas. Anot jo, pokyčiai Europoje šiuo metu labai netolygūs.
Spalį barometro nedarbo rodiklis sumažėjo 1,2 balo ir siekė 102,1. Tai rodo, kad darbo ieškančių asmenų skaičius mažės ir ateityje, tik kiek nuosekliau. Nors užimtumo rodiklis išlieka didesnis nei nedarbo, praėjusį mėnesį jis sumažėjo 0,2 balo iki 104,1.
IAB atstovas Johanesas Kopfas Europos darbo rinkos barometrą vertina kaip teigiamą valstybinių užimtumo tarnybų bendradarbiavimo pavyzdį. Anot jo, ateityje numatoma šio projekto plėtra – kai kurios šalys jau patvirtino, kad prisijungs.
Europos darbo rinkos barometras yra pagrindinis mėnesio rodiklis, pagrįstas septyniolikos vietinių ar regioninių valstybinių užimtumo tarnybų apklausa. Šios tarnybos įsikūrusios Austrijoje, Bulgarijoje, Kipre, Čekijoje, Danijoje, Belgijos generaliniame direktorate, Belgijoje–Flandrijoje, Belgijoje–Valonijoje, Vokietijoje, Islandijoje, Lichtenšteine, Lietuvoje, Lenkijoje, Liuksemburge, Maltoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje. Tyrimą nuo 2018 m. birželio kartu atlieka užimtumo tarnybos ir Užimtumo tyrimų institutas.
Barometro A komponentas rodo artimiausių trijų mėnesių nedarbo rodiklių raidą, atsižvelgiant į sezoniškumą. B komponentas prognozuoja užimtumo tendencijas. Nedarbo ir užimtumo komponentų vidurkis sudaro bendrą barometro vertę, o jis pateikia darbo rinkos raidos perspektyvą.
Skalė
Barometro skalė svyruoja nuo 90 (labai prasta padėtis darbo rinkoje) iki 110 (labai gera padėtis). Pirmiausia yra nustatomas kiekvienos projekte dalyvaujančios užimtumo tarnybos barometro balas. Tuomet pagal nacionalinių balų svertinį vidurkį apskaičiuojamas ir Europos darbo rinkos barometras.
Naujausi komentarai