Žiemos sąstingis aplenkė nekilnojamojo turto rinką uostamiestyje. Pirmasis šių metų ketvirtis, panašu, bus sėkmingas. Priešingai nei įprasta, būstų pardavimai ypač aktyvūs buvo sausį ir vasarį. Ryškėja ir naujos tendencijos – vis daugiau žmonių butus Klaipėdoje įsigyja norėdami investuoti.
Trukdis – įstatymo pataisos
Metų pradžia nekilnojamojo turto rinkoje paprastai nepasižymi dideliu aktyvumu, tačiau šiemet situacija pasikeitė.
Nekilnojamojo turto agentūrų, vystytojų atstovų teigimu, uostamiestyje sausis ir vasaris buvo sėkmingi. Tik kovas nežymiai pasyvesnis.
"Žiemą nekilnojamojo turto rinka nebuvo apmirusi. Ji išliko aktyvi. Šaltuoju metų laiku nesustojo net sodų pardavimai", – komentavo Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacijos valdybos narys, agentūros "Gijoneda" direktorius Edmundas Jankus.
Manoma, kad pagrindinė priežastis, kodėl kovas nekilnojamojo turto rinkoje šiek tiek vangesnis, – įsigaliojusios Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisos.
Pasak didžiausios nekilnojamojo turto agentūros Lietuvoje atstovybės "Capital Klaipėda" direktorės Aušros Galvydytės, dabar žmogus būtinai turi išlaikyti 10 metų nekilnojamąjį turtą, nes priešingu atveju iš būsto ar sklypo pardavimo gautas pelnas bus apmokestintas.
"Lengvatos numatytos tik gyvenamajam būstui. Mokesčio mokėti nereikės, jei būste savininkas buvo registruotas dvejus metus. Jei trumpiau, tai už gautus pinigus turi pirkti kitą gyvenamąjį būstą. Žmonių, kurie gali pasinaudoti lengvata, nėra daug. Paprastai asmenys, kurie parduoda būstą, siekia užsidirbti. Tad šios pataisos nekilnojamojo turto rinkai turės neigiamų pasekmių", – aiškino vadovė.
Paklausiausi nedideli butai
Registrų centro duomenimis, vien per pirmus du šių metų mėnesius – sausį ir vasarį – Klaipėdoje parduota beveik 15 proc. daugiau butų nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.
Būtent šiuo būstu susidomėjimas buvo didžiausias pirmąjį metų ketvirtį.
Anot E.Jankaus, pirkėjus vis dar labiausiai domina senos statybos butai. Paklausiausi – apie 50 kv. m ploto. Nesikeičia ir populiariausi rajonai. Labiausiai domimasi nekilnojamuoju turtu, esančiu šiaurinėje miesto dalyje. Čia butai ir brangesni nei pietinėje.
Pigiausi butai yra Mokyklos gatvės, vadinamajame Žvejybos uosto rajonuose.
E.Jankus atkreipė dėmesį, kad pastarasis rajonas labai pasikeitęs, žmonės tai supranta ir čia renkasi butus.
"Žmonės Žvejybos uosto rajono nebe taip bijo. Mato, kad ši teritorija tvarkoma, gražėja, tačiau senų laikų šešėlis vis dar yra", – komentavo vadovas.
Dažniau domimasi ir butais renovuotuose namuose. Pasak E.Jankaus, žmonės įsitikino, kad modernizacija yra efektyvi. Buto, esančio atnaujintame name, išlaikymas yra pigesnis, gyvenimo kokybė geresnė. Anksčiau tokio didelio susidomėjimo renovuotais daugiabučiais namais nebuvo.
"Norėtųsi, kad žmonės daugiau pirktų naujos statybos būstus, tačiau tokių kainos didesnės ir ne visiems prieinamos", – pabrėžė vadovas.
Nauja statyba populiarėja
Tačiau pastebimas ir didesnis susidomėjimas naujos statybos butais. Preliminariais duomenimis, pirmąjį šių metų ketvirtį jų pardavimai išaugo 50 proc., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu metu.
"Tai byloja, kad žmonės pradėjo daugiau skirti dėmesio kokybei, gerina savo gyvenamąją vietą. Žiūri ne tik į kainą. Praėjusiais metais pirmą ketvirtį Klaipėdoje buvo parduoti 27 naujos statybos butai, o šiemet jau 49. Šis skaičius gali išaugti, nes dar yra laiko", – teigė A.Galvydytė.
"BIG būsto" pardavimų skyriaus atstovė Vilija Bujanauskienė atkreipė dėmesį, kad naujos statybos butas gali atsieiti net pigiau nei kai kurie senos statybos.
"Jei žmogus perka senos statybos, nesutvarkytą butą, tai jis, įvertinus išlaidas remontui, neretai tampa net brangesnis nei naujos statybos būstas", – aiškino atstovė.
Anot jos, 65 kv. m ploto naujos statybos būstas Taikos prospekto 141C name, kuris baigiamas statyti, kainuoja nuo 59 tūkst. eurų. Panašios sumos prašomos ir už senos statybos panašaus ploto būstą.
"Butų rezervacija Taikos pr. 141C name jau prasidėjo, o kainos tikrai patrauklios. Siūlomų butų plotai 65, 68 arba 82 kv. m, o kaina prasideda nuo 900 eurų už kvadratinį metrą. Susidomėjimas didelis", – pasakojo V.Bujanauskienė.
Taikos prospekto 141C namą numatoma atiduoti naudoti gegužę.
Kainos gali nustebinti
V.Bujanauskienė tvirtino, kad žmonės dabar ypač atidžiai renkasi būstą. Ieškantieji naujos statybos apsilanko pas visus statytojus bei senos statybos namuose.
"Žmonių apsisprendimas įvertinti visus variantus labai sveikintinas. Ieškantieji senos statybos būstų tikrai turėtų pasidomėti ir naujos statybos pasiūlymais. Kaip ir minėjau, kainų palyginimas gali labai nustebinti", – tvirtino atstovė.
Nusprendusiesiems įsigyti būstą patartina įvertinti rajoną, aplinką, kaimynystę, ar šalia yra reikalingos įstaigos, tokios, kaip parduotuvė, mokykla ar darželis.
Labai svarbus ir patogus susisiekimas su bet kuria miesto dalimi. Viską įvertinti būtina, kad vėliau netektų gailėtis.
Anot V.Bujanauskienės, "BIG būsto" namų gyventojai džiaugiasi šalia esančiais prekybos centrais, viename pastatų įsikūrusiu medicinos centru bei kitais privalumais.
Čia taip pat nekyla problemų ir dėl automobilių stovėjimo vietų, nes didele požemine aikštele buvo pasirūpinta dar statybų pradžioje. Kiemai uždari, apželdinti, teritoriją stebi vaizdo kameros.
Tuo negali pasigirti senų statybų rajonai.
"Aktualiausias dalykas renkantis būstą yra išlaidos jam išlaikyti. Didžiausią komunalinių mokesčių dalį sudaro šildymas. "BIG būsto" namuose sumontuota autonominė-kolektorinė šildymo sistema, kuri leidžia gyventojams šildytis pagal poreikį, kiek nori ir kada nori. Kadangi šiluma tiekiama visus metus, nereikia laukti, kol savivaldybė paskelbs šildymo sezono pradžią – pasuki rankenėlę ir namuose šilta", – komentavo V.Bujanauskienė.
Pilių niekas nebenori
Pasak E.Jankaus, tiek praėjusiais, tiek šiais metais jaučiasi suaktyvėjimas individualių namų ir kotedžų rinkoje. Tačiau šis nekilnojamasis turtas dažniau perkamas Klaipėdos rajone, o ne mieste.
Populiariausi nedidelio ploto – nuo 100 iki 180 kv. m ploto – namai, esantys arčiau miesto.
"Žmonės nori turėti savo atskirą būstą, kiemą, žemės sklypą. Tad kai kurie geriau renkasi ne butą mieste, o namą ar kotedžą rajone. Jų kainos yra panašios", – pasakojo direktorius.
E.Jankus atkreipė dėmesį, kad Klaipėdos mieste nėra didelės pasiūlos naujos statybos namų ar kotedžų, kurių plotas siektų nuo 100 iki 180 kv. m.
Dažniau pardavinėjami dideli namai, o tokie nėra paklausūs. Be to, mieste esančių namų ar kotedžų kaina yra daug aukštesnė nei rajone. Dėl to žmonės įsikuria rajone, o ne mieste.
"Pilių šiais laikais niekas nenori. Žmonės įvertina, koks jiems plotas reikalingas. Statytojai mato nedidelių namų paklausą ir tokius stato", – komentavo direktorius.
Šiemet uostamiesčio savivaldybė ketina pardavinėti ar nuomoti aukciono būdu žemės sklypus, kuriuose numatyta gyvenamųjų kvartalų statyba. Jie yra Labrenciškėse, Giruliuose ir Šiaurės prospekte.
Anot E.Jankaus, šiose vietose pastatyti gyvenamieji kvartalai turėtų būti populiarūs.
Drastiškų pokyčių nebus
Nekilnojamojo turto kainos kinta skirtingai. Palyginti su praėjusiais metais, butai pabrango 4 proc. Šiemet prognozuojama, kad jų kaina didės iki 3 proc.
Namų kainos išlieka stabilios. Tačiau atkreipiamas dėmesys, kad atsiradus paklausai pradeda kilti ir kainos.
"Kasmet nekilnojamojo turto kainos paauga keliais procentais. Drastiškų pokyčių nėra. Manau, kad taip bus ir toliau. Kaip aiškina ekonomistai, gyvenimas gerėja, šiek tiek kyla kainos, atitinkamai ir nekilnojamojo turto", – aiškino A.Galvydytė.
Specialistai pabrėžė, kad Klaipėdoje būstų užtenka. Šiuo metu mieste yra neparduota apie 560 naujos statybos butų.
"Pasiūla tikrai yra pakankama. Gal trūksta įvairovės, per mažai vystomi nauji projektai, tačiau tai natūralu – kol yra tiek neparduotų butų, vystytojai nenori imti įgyvendinti naujų idėjų", – komentavo E.Jankus.
Anot A.Galvydytės, turint omenyje, kad dalis gyventojų Klaipėdoje registruoti, bet emigravę ar išplaukę į jūrą, nekilnojamojo turto pasiūlos tikrai užtenka.
"Rinktis yra iš ko. Tiek pagal kainas, tiek pagal vietą. Pasiūla kasmet didėja, atsiranda vis naujų projektų", – pabrėžė direktorė.
Vilniečiai investuoja Klaipėdoje
Vilniuje nekilnojamojo turto pardavėjai džiaugiasi, kad kovą buvo ypač didelė paklausa – viskas graibstoma. Jų manymu, greitai tokia banga pasieks ir Klaipėdą.
A.Galvydytė nebuvo tokia optimistė. Pasak vadovės, Klaipėda yra specifinis miestas – uostamiestis, o vasarą – kurortas, nes turi jūrą. Be to, ji atkreipė dėmesį, kad Klaipėdoje gyvena žymiai mažiau žmonių nei Vilniuje ar Kaune.
"Vilniaus situacija negali atsispindėti Klaipėdoje. Šalies sostinė stabiliai auga, plečiasi. Tad čia nekilnojamąjį turtą perka daug žmonių. Abejoju, kad į Klaipėdą ateis ta Vilniaus geroji banga. Manau, kad pas mus viskas išliks stabilu", – komentavo direktorė.
A.Galvydytė atkreipė dėmesį, kad Klaipėdoje ryškėja nauja tendencija. Vis daugiau žmonių čia nusiperka antrą būstą ir jį nuomoja. Dažnai tai būna Vilniaus, Kauno gyventojai. Tarp jų populiariausias nekilnojamasis turtas, esantis senamiestyje, Giruliuose.
"Tokių sandėrių pastaruoju metu padaugėjo. Manau, kad investuoti į nekilnojamąjį turtą skatina atsiradę nauji, patrauklūs projektai, kuriuos galima brangiai išnuomoti", – tvirtino direktorė.
Pasak A.Galvydytės, vienas tokių naujai pastatytų namų yra Žvejų gatvėje 4, kitas – Pirmojoje Melnragėje, Audros gatvėje, prie pat jūros. Investuotojams patrauklus ir Giruliuose, Turistų gatvėje, pastatytas namas. Visi jie mažaaukščiai – nuo dviejų iki keturių aukštų – daugiabučiai.
"Pajamos iš nuomos tikrai neblogos. Be to, vilniečiai ir kauniečiai, turintys būstą Klaipėdoje, bet kada prie jūros pailsėti gali atvykti ir patys", – tvirtino direktorė.
A.Galvydytės nuomone, dabar tinkamas metas investuoti į nekilnojamąjį turtą. Po ilgo laiko Klaipėdoje atsirado naujų, dėmesio vertų projektų.
"Prieš perkant nekilnojamąjį turtą reikia turėti aiškią viziją, kokiu tikslu tai daroma – gyventi ar norint investuoti. Ilgalaikiai planai turi didelės reikšmės renkantis būstą", – pabrėžė didžiausios nekilnojamojo turto agentūros Lietuvoje atstovybės "Capital Klaipėda" direktorė.
Nekilnojamojo turto sandėriai Klaipėdoje (Registro centro duomenys)
Gyvenamieji namai
2015 2016
sausis 5 9
vasaris 10 7
Butai
2015 2016
sausis 154 184
vasaris 197 219
Žemės sklypai
2015 2016
sausis 32 43
vasaris 37 43
Naujausi komentarai