Pereiti į pagrindinį turinį

Nepatiko kalėdinė dovana – grąžink arba pakeisk

2016-12-15 09:47
DMN inf.

Nesvarbu, kaip gerai pažįstate savo artimuosius bei draugus, artėjant šventėms pirkdami kalėdines dovanas galite apsirikti išrinkdami dydį ar spalvą, arba tiesiog nupirkti tokią dovaną, kurią jiems jau bus įteikęs bendradarbis, o galbūt tą, kuri jūsų artimajam nepatiks. Žinoma, galite nuraminti sąžinę sakydami, kad švenčių laikotarpiu svarbiausia parodyti dėmesį brangiems žmonėms, o nesipuikuoti dovanomis. Tačiau, ką daryti, kai ne itin trokštamą ar patinkančią prekę gaunate patys?

Nepatiko kalėdinė dovana – grąžink arba pakeisk
Nepatiko kalėdinė dovana – grąžink arba pakeisk / Pixabay nuotr.

Kokybiškų dovanų grąžinimas

Įsivaizduokite, kad pastarąjį mėnesį jūsų vaikas nuolat užsimindavo apie troškimą, kad Kalėdų Senelis jam atneštų megztinį su mylimo animacinio serialo herojaus atvaizdu. Kad ir kaip stengėtės, išaušus Kalėdų rytui po eglute, pasirodo, jis randa ne tokios spalvos megztinį, apie kurį svajojo.

Gera žinia jums, jūsų vaikui ir jūsų piniginei yra ta, kad parduotuvėje įsigydami ne maisto prekes galite per keturiolika dienų nuo prekės įsigijimo pakeisti kokybiškus daiktus analogiškais kitokių matmenų, formos, spalvos, modelio ar komplektiškumo daiktais. Šiuo atveju, galite pasakyti vaikui, kad Kalėdų Senelis susipainiojo ir drauge su juo apsilankę parduotuvėje išrinkti norimos spalvos megztinį.

„Per 14 dienų nuo prekės įsigijimo galite pakeisti kokybiškus daiktus analogiškais kitokių matmenų, formos, spalvos, modelio ar komplektiškumo daiktais.“

Svarbu įsidėmėti, jog tuomet, kai keičiami daiktai nėra lygiaverčiai ir susidaro kainų skirtumas, pirkėjas su pardavėju privalo atsiskaityti pagal perskaičiuotas kainas. Jeigu pardavėjas tuo metu prekės pakeitimui neturi, vartotojas turi teisę ją grąžinti ir atgauti sumokėtus pinigus.

Savo teises žino ne visi

Naujausios Lietuvos gyventojų apklausos nagrinėjusios vartotojų teises rezultatai parodė, kad beveik pusė mūsų šalies žmonių (45 proc.) yra patenkinti savo informuotumu vartotojų teisių apsaugos klausimais, tačiau beveik trečdalis (29 proc.) tokios informacijos vis dar stokoja.

Lietuvos vartotojų institutas atkreipia dėmesį, kad pasinaudoti kokybiškų prekių grąžinimo teise galite tik tuomet, jeigu jūsų įsigytas ar jums dovanotas daiktas nebuvo naudojamas, yra nesugadintas, nepraradęs prekinės išvaizdos ir pirkėjas arba dovanos gavėjas turi daikto pirkimą iš pardavėjo įrodančius dokumentus.

„Pasinaudoti kokybiškų prekių grąžinimo teise galite tuomet, jeigu jūsų įsigytas daiktas nebuvo naudojamas, yra nesugadintas, nepraradęs prekinės išvaizdos ir turite daikto pirkimą iš pardavėjo įrodančius dokumentus.“

Įprastose parduotuvėse pirkėjo galimybės grąžinti kokybiškas prekes yra apribotos labiau nei, pavyzdžiui, sudarius nuotolines sutartis internetu. Taip yra todėl, kad įsigydami prekes tradicinėse parduotuvėse vartotojai turi galimybę daiktus pamatyti gyvai, juos pasimatuoti, palyginti ir įvertinti

Svarbu įsidėmėti

Norėdami pasinaudoti teise grąžinti tinkamos kokybės prekes arba jas pakeisti kitomis, pirkėjai privalo įsidėmėti, kad kokybišką prekę galima gražinti tik originalioje pakuotėje.

Taip pat labai svarbu atsakingai ir atidžiai rinkti tas dovanas, kurios yra įtrauktos į prekių, kurias galima grąžinti tik pardavėjui sutikus, sąrašą. Todėl pirkdami vaikams žaislus tėvai turėtų būti itin dėmesingi, nes realybėje jie ne visuomet atrodo taip, kaip pavaizduota ant pakuotės, o juos galima grąžinti tik pardavėjui sutikus.

„Labai svarbu atsakingai ir atidžiai rinkti tas dovanas, kurios yra įtrauktos į prekių, kurias galima grąžinti tik pardavėjui sutikus, sąrašą.“

Jeigu jums netinkantį arba nepatinkantį kokybišką daiktą gavote dovanų, norėdami jį grąžinti turite turėti prekės pirkimo dokumentus, taip pat žinoti datą, kada dovana pirkta, bei kokiu būdu: internete ar parduotuvėje. Jeigu dovana buvo pirkta internete, svarbu žinoti, kad yra atskiros prekių įsigytų elektroninėje prekyboje grąžinimo taisyklės.

Lietuvos vartotojų instituto darbuotojai pataria, jeigu dvejojate, ar dovana jūsų artimiesiems tikrai patiks, geriausias būdas apsaugoti juos nuo nesklandumų, įteikiant dovaną pridėti prekės įsigijimo dokumentą.

Jeigu gavote dovaną, kuri jums netinka arba nepatinka, tačiau pirkimo čekis prie jos nebuvo pridėtas, paprašykite ją dovanojusio asmens, kad pridėtų prekės įsigijimo dokumentą. Žinoma, gali būti nemalonu pasakyti mylimam žmogui, kad dovana jums netinka, bet nepamirškite, kad vartotojų teisės jums suteikia nemažai erdvės grąžinus prekę išsirinkti norimą dydį, formą, spalvą ir pan. Todėl užuot piktinęsi galite pasidžiaugti, kad dovana jums patinka, tik štai spalvą reikėtų pakeisti.

Kokybiškos prekės, kurių negalima grąžinti

Mažmeninės prekybos taisyklės išskiria sąrašą daiktų, kai pirkėjo reikalavimas pakeisti kokybišką nepatikusią ar netikusią prekę į analogišką arba grąžinti už ją sumokėtus pinigus gali būti tenkinamas tik pardavėjui sutikus įsigijus šias prekes:

tabaką ir tabako gaminius;

parfumerijos, kosmetikos ir tualetinius preparatus;

fotografijos ir kinematografijos prekes;

spausdintas knygas, reprodukcijas ir kitus poligrafijos pramonės dirbinius;

audinius;

kiliminę grindų dangą (išskyrus kilimus ir kilimėlius),

megztus vyriškus, berniukų, moteriškus arba mergaičių apatinius drabužius;

kūdikių drabužėlius;

pėdkelnes, kojines, puskojines ir kitus panašius dirbinius;

siūtus vyriškus, berniukų, moteriškus arba mergaičių apatinius marškinius, naktinius marškinius, pižamas ir panašius dirbinius;

liemenėles, juosmenis, korsetus ir panašius dirbinius;

perlus, brangakmenius, tauriuosius metalus bei jų dirbinius (išskyrus dirbtinę bižuteriją);

mašinas ir mechaninius įrenginius;

elektros mašinas ir įrenginius, garso įrašymo ir atkūrimo bei televizijos vaizdo ir garso įrašymo ir atkūrimo aparatus;

antžeminio transporto priemones;

laivus, valtis ir plaukiojančius įrenginius;

optikos, fotografijos, kinematografijos, matavimo, kontrolės, medicinos arba chirurgijos prietaisus ir aparatus;

laikrodžius;

muzikos instrumentus;

ginklus ir šaudmenis;

baldus, patalynės reikmenis, šviestuvus;

žaislus, žaidimus (išskyrus sporto ir meškeriojimo reikmenis);

meno kūrinius, kolekcionavimo objektus ir antikvarinius daiktus;

naudotas prekes, įsigytas specializuotose parduotuvėse ar turgavietėse;

augalus, gyvūnus ir tinkamos kokybės maisto prekes;

sveriamas ir matuojamas prekes, kurios pirkėjo pageidavimu buvo specialiai paruoštos, atpjautos ir pan.

 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra