Seimas imasi mokesčių paketo Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas imasi mokesčių paketo

2025-05-20 16:01

Seimas antradienį po pateikimo priėmė svarstyti aštuonis mokesčių pakeitimų įstatymų projektus, tačiau be nekilnojamojo turto (NT) mokesčio. 

Seimas imasi mokesčių paketo
Seimas imasi mokesčių paketo / Freepik.com nuotr.

Už 8 iš pateiktų 9 įstatymų pataisų svarstymą balsavo maždaug po 70 parlamentarų, jų neparėmė po 50.

Seimas nepriėmė svarstyti tik NT mokesčio įstatymo pataisų, kurios leistų savivaldybėms nustatyti mokesčio girndis bei konkrečius tarifus tarp 0,1 ir 1 proc.

Už tai, kad pataisos dėl NT mokesčio būtų svarstomos, balsavo 62 Seimo nariai, prieš buvo 40, o susilaikė 24. Toliau pakeitimai dėl bus svarstomi birželio 3-10 dienomis.  

Pristatydamas Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pataisas R. Šadžius teigė, kad projektas yra vienas karščiausių klausimų mokesčių pokyčių pakete, o galutinis variantas buvo išmintingas ir „visiems palankus“ bei turėtų minimalią įtaką ekonominiam gyvenimui.

R. Šadžiaus teigimu, mažas pajamas turinčios šeimos dėl NT mokesčio neturėtų nukentėti, nes savivaldybės galėtų atleisti nuo mokesčio dalį gyventojų: „Skatinčiau savivaldybes šių klausimų nesikratyti.“

Taip pat, pasak jo, ekonomikos nuosmukio neturėtų sukelti ir planuojamas pelno mokesčio padidinimas.  

„Mūsų vertinimais, ekonomikos nuosmukio tikrai neturėtų sukelti, nors, be abejo, jisai veikia šalies ekonomiką“, – tvirtino ministras.

R. Šadžius, be kita ko, pabrėžė, kad Mokesčių inspekcijos požiūris į mokesčių mokėtojus turės kardinaliai keistis.

Sakykime, kaip pavyzdys – žemės mokestis arba nekilnojamo turto mokestis – Mokesčių inspekcija turėtų pati suskaičiuoti gyventojų prievolę ir pateikti jiems patogią ir aiškią formą, ko dar ne visada dabar yra (...).

„Sakykime, kaip pavyzdys – žemės mokestis arba nekilnojamo turto mokestis – Mokesčių inspekcija turėtų pati suskaičiuoti gyventojų prievolę ir pateikti jiems patogią ir aiškią formą, ko dar ne visada dabar yra, atitinkamus deklaracijų projektus. Beje, to aiškumo net gyventojų pajamų mokesčio deklaravime aš pasigendu, bet tą darbą mes dirbsime“, –  žadėjo R. Šadžius. 

Ministras aiškino, kad panaikinus PVM lengvatą šildymui ir malkoms sumažinti šildymo kainas gyventojai galetų renovuodami būstus.

Tuo metu liberalas Eugenijus Gentvilas piktinosi, kad kai kurie mokestiniai pokyčiai skirti viduriniajai klasei apmokestinti.   

Konservatorė Gintarė Skaistė tikino, kad papildomos biudžeto pajamos iš mokesčių nekeliaus į Gynybos fondą, o bus panaudojamos ir kitoms reikmėms. 

Mišriai Seimo narių frakcijai priklausantis Artūras Zuokas teigė, kad apmokestinant NT pagal Finansų ministerijos pasiūlytą variantą būtų baudžiami tie gyventojai, kurie gyvena didmiesčiuose, ten, kur turtas brangiausias. 

Valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Rita Tamašunienė mano, kad atsisakant pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos šildymui, apmokestinus draudimo sutartis padidės valstybės remiamų gyventojų.

„Vidutines pajamas gaunančios šeimos pretenduos gauti paramą“, – teigė ji.

BNS rašė, kad mokesčių pakete – trys progresiniai gyventojų pajamų mokesčio tarifai, šalia 20 proc. ir 32 proc. įvedant naują 25 proc. tarifą.

Be to, siūloma 1 proc. punktu iki 17 proc. tarifo padidinti pelno mokestį, apmokestinti visas ne gyvybės draudimo sutartis, išskyrus asmeninių automobilių civilinę atsakomybę, įvesti vadinamąjį cukraus mokestį.

Pakeitimus ketinama priimti iki liepos, kad jie įsigaliotų nuo kitų metų.

Priėmus siūlomą mokesčių pakeitimų paketą, 2026 metais planuojama į valstybės biudžetą papildomai surinkti 278,8 mln. eurų, 2027 metais – 551,9 mln. eurų. Didžiąją dalį šių lėšų žadama skirti krašto apsaugai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų