Pieno perdirbėjų asociacija „Pieno centras“ nepritaria Lietuvos pieno gamintojų asociacijos ir Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovų siūlymams likviduoti pieno surinkimo punktus, o tuo pačiu smulkius ir vidutinius pieno gamintojus, parduodančius pieną per surinkimo punktus. Tokie siūlymai buvo išsakyti šį savaitgalį vykusiame pieno gamintojų susirinkime Prienuose.
Pasak „Pieno centro“ atstovo Lino Sasnausko, reikia „ne likviduoti, o teikti efektyvią valstybės paramą, kad smulkieji ir vidutiniai ūkininkai galėtų kooperuotis ir efektyviau organizuoti pieno gamybą ir gerinti jo kokybę.
Jo teigimu, dėl du dešimtmečius vilkintų spręsti struktūrinių žemės ūkio problemų, Lietuvos pieno gamybos sektorius yra ženkliai atsilikęs nuo Europos Sąjungos. Kaimyninėje Estijoje vidutinis karvių skaičius ūkyje siekia 80 piendavių. Tuo tarpu Lietuvoje vyrauja 1-5 karvių dydžio ūkiai, sudarantys 75 proc. visų ūkių.
L.Sasnausko žodžiais, „rinka pati reguliuoja pieno supirkimo punktų skaičių, kuris per pastarąjį laikmetį Lietuvoje sumažėjo trečdaliu. Maždaug tiek pat sumažėjo ir jame dirbančiųjų skaičius“.
„Suprantamas kai kurių stambių pieno gamintojų noras iš rinkos eliminuoti apie 40 proc. smulkiuose ir vidutiniuose ūkiuose pagaminamo pieno kiekio. Tačiau tai sukeltų skaudžias socialines pasekmes kaime, pajamų netektų ne tik dešimtys tūkstančių ūkininkų, bet dažnai ir jų šeimos“, - sako L.Sasnauskas.
„Iki šiol nei vienai vyriausybei nepavyko pertvarkyti pieno gamybos sektoriaus, siekiant jo efektyvumo, o didžioji ES paramos dalis iki šiol patenka ne tiems pieno gamintojams, kuriems jos labiausiai reikia“, - sako L.Sasnauskas.
Anot jo, „Europoje vyrauja lėšų paskirstymo mechanizmas, kuris atspindi ES paramos idėją - efektyvus ir modernus šeimos ūkis, todėl ji skiriama ūkininkams, kurie patys dirba savo ūkyje. Lietuvoje ES parama dalijama pagal principą „nustatyta išmokos dalis už vieną karvę“.
L.Sasnausko tvirtinimu, to pasekoje ir toliau remiami stambiausieji, didelį galvijų skaičių turintys ūkiai, išaugę į savarankiškus sėkmingus verslus. Tuo tarpu mažiausieji ir vidutiniai ūkiai, net ir gaudami paramą, neturi galimybės tapti efektyviais ir moderniais šeimos ūkiais, kokie vyrauja Europos šalyse“.
Šiuo metu Lietuvoje yra 1 tūkst. 900 pieno supirkimo punktų, žaliavinio pieno supirkimo sistemoje įdarbinta apie 2 tūkst. žmonių. Jie superka pieną iš apytiksliai 35 tūkst. smuklių ir vidutinių pieno gamintojų.
Naujausi komentarai