Pereiti į pagrindinį turinį

NKVC vadovas dėl ryšių kabelių Baltijos jūroje pažeidimo: jokios įvykio versijos atmesti negalima

Dviejų povandeninių šviesolaidinio ryšio kabelių sugadinimą Baltijos jūroje vertinti kaip sabotažą yra dar anksti, sako Nacionalinio krizių valdymo centro (NKVC) vadovas.

NKVC vadovas dėl ryšių kabelių Baltijos jūroje pažeidimo: jokios įvykio versijos atmesti negalima
NKVC vadovas dėl ryšių kabelių Baltijos jūroje pažeidimo: jokios įvykio versijos atmesti negalima

„Atskirkime: yra vertinimas ir yra informacija. Mes kol kas kalbame apie vertinimą, informacijos pakankamai mes neturime, kad galėtume pasakyti, kas konkrečiai vyko“, – antradienį žurnalistams sakė Vilmantas Vitkauskas.

Kiek anksčiau antradienį Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius (Borisas Pistorijus) kabelių Baltijos jūroje sugadinimą pavadino sabotažu.

Anot V. Vitkausko, kol kas anksti pasakyti, koks tai buvo pažeidimas, tačiau ekspertai teigia, jog jis nesusijęs su stichija ar gamtos reiškiniu.

„Pagal pobūdį ekspertai sako, kad tai yra fizinis pažeidimas arba mechaninis pažeidimas (...). Jeigu mechaninis arba fizinis, tai greičiausiai yra tyčinis arba netyčinis dėl neatsargumo“, – kalbėjo NKVC vadovas.

Jo teigimu, jei pažeidimas mechaninis, tikėtina, kad abu kabelius pažeidė tas pats komercinis laivas.

„Bet vėlgi tai nebūtinai gali būti tas laivas, apie kurį mes čia galbūt kalbame ir galvojame. Jeigu tai būtų sabotažas ar diversija, tai tas laivas galėtų būti tik tam tikra priedanga, tai čia šitoj vietoj tikrai anksti pasakyti, kas iš tikrųjų įvyko“, – sakė V. Vitkauskas.

Kol kas jokios įvykio versijos atmesti negalima.

Jis taip pat teigė, kad kol kas jokios įvykio versijos atmesti negalima.

„Reikia visada pradėti nuo pačios sudėtingiausios ir pavojingiausios – tai būtų sabotažas arba diversija“, – teigė NKVC vadovas.

V. Vitkauskas nesiėmė svarstyti, kiek reali yra sabotažo versija. Sunku, pasak jo, pasakyti ir tai, ar su šiais incidentais susijusi Rusija.

Suomijos operatorius „Cinia“ pirmadienį pranešė, kad dėl nežinomų priežasčių nutrauktas Helsinkį ir Vokietijos Rostoko uostą jungiantis kabelis.

Vėliau Vokietija ir Suomija pranešė, kad pradėjo tyrimą ir įspėjo apie „hibridinio karo“ grėsmę.

Tuo metu Švedijos kapitalo telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ pranešė, kad sekmadienio rytą buvo pažeistas vienas iš trijų Baltijos jūra nutiestų ryšio kabelių iš Švedijos į Lietuvą.

Vėliau šią informaciją patvirtino ir pareigūnai Stokholme.

Pasak V. Vitkausko, institucijos ketina ieškoti būdų, kaip greičiau atstatyti pažeistą kabelį. Tai tikimasi padaryti per savaitę.

Anksčiau „Telia Lietuva“ atstovas Audrius Stasiulaitis BNS sakė, kad kabelis pažeistas panašioje vietoje, kaip ir vienintelis į Vidurio Europą iš Suomijos nutiestas povandeninis kabelis „C-Lion1“.

Vis tik V. Vitkauskas dabar tvirtina, jog kabeliai yra gerokai nutolę vienas nuo kito.

„Pagrindinė versija dabar yra, kad jos nėra viena šalia kitos, atstumas yra pakankamai nemažas, bet vėlgi dar reikia įsivertinti tą atstumą. Ir laiko tarpas tarp vieno incidento ir kito incidento skaičiuojamas keliolika valandų, tai atitinkamai manome, kad tie pažeidimai nebus vienoj geografinėj vietoj“, – sakė NKVC vadovas.

Jis taip pat sakė, kad konkrečios vietos, kur įvyko incidentai, bus nustatytos antradienį.

Generalinė prokuratūra antradienį pranešė, kad tikslina aplinkybes ir renka informaciją apie šį incidentą.

Valdančiosios daugumos politikai įtaria, jog incidentai susiję su Rusijos sabotažu, o šalies vadovas Gitanas Nausėda sakė, kad kol kas anksti daryti išvadas apie šių pažeidimų priežastis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
perteklinė imbiecilų biurokratija

vienas burliokų laivas nutraukė kabelius ir liko kol kad nenubaustas, tuo tarpu šimtai europos triznių reiškia susirūpinimą, kai kurie net gilų
1
0
Visi komentarai (1)