Briuselis Lietuvai rekomenduoja didinti mokesčius
Europos Komisija siūlo Lietuvai stiprinti biudžeto išlaidų priežiūrą ir peržiūrėti mokesčių sistemą, nurodoma 2014 metų rekomendacijose.
Komisija nurodo, kad Lietuva turi imtis priemonių užtikrinti vidutinio laikotarpio tikslą - 2017 metais pasiekti 0,9 proc. BVP struktūrinį biudžeto perteklių. Pasak komisijos, šiemet dėl didėjančių išlaidų 0,3 proc. BVP nukrypo nuo komisijos pavasario prognozių, o kitąmet reikia atlikti 0,5 proc. BVP korekciją.
„Biudžetą formuoti ir įgyvendinti turime taip, kad pasiektume numatytus vidutinio laikotarpio deficito tikslus, o stiprinama fiskalinė sistema padėtų laikytis Stabilumo ir Augimo pakto nuostatų“, − pranešime teigė finansų ministras Rimantas Šadžius.
Pasak Lietuvos nuolatinio atstovo ES ambasadoriaus Raimundo Karoblio, daugeliu atveju EK atkreipia dėmesį į ilgalaikes ir jau gerai žinomas problemas.
„Rekomendacijos Lietuvai EK įvardytose srityse buvo tikėtinos, problemos yra gerai žinomos ir jas būtina nuosekliai spręsti. Ypatingą dėmesį Komisija atkreipia į darbo rinkos problemas, kur būtini neatidėliotini veiksmai. Žinoma, yra daug detalių, kurias turi išanalizuoti ekspertai“, – pranešime sakė ambasadorius.
Lietuvai taip pat siūloma peržvelgti mokesčių sistemą ir padidinti mažiausiai ekonomikos augimui poveikį darančius mokesčius - nekilnojamojo turto bei aplinkosaugos.
Komisija ir vėl siūlo peržiūrėti šalies pensijų sistemą: ilginti pensijinį amžių, atsižvelgiant į prognozuojamą gyvenimo trukmę, apriboti ankstyvą išėjimą į pensiją, skatinti privatų pensijų kaupimą.
„Visų pirma suderinti teisės aktais nustatytą pensinį amžių su vidutine tikėtina gyvenimo trukme, apriboti galimybes anksčiau išeiti į pensiją, nustatyti aiškias pensijų indeksavimo taisykles ir skatinti naudoti papildomo kaupimo schemas. Pensijų reformą pagrįsti priemonėmis, kuriomis didinamos vyresnio amžiaus žmonių galimybės įsidarbinti“, - teigiama rekomendacijose.
Lietuva taip pat raginama pasirūpinti struktūriniais bedarbiais, įlieti juos į darbo rinką, baigti valstybės valdomų įmonių reformas bei padidinti pastatų energetinį efektyvumą, taip mažinant energijos išlaidas.
A.Butkevičius: naujų mokesčių ir ilginti pensinio amžiaus neplanuojame
Nei įvesti naujų mokesčių, nei ilginti pensinio amžiaus Lietuva kol kas neketina, tvirtina premjeras socialdemokratas Algirdas Butkevičius, komentuodamas Europos Komisijos (EK) rekomendacijas dėl biudžeto, užimtumo ir kitų struktūrinių reformų.
„Šiandien nesiūlysime jokių naujų mokesčių įvesti, nes ekonomika auga, didėja apyvarta, tiek ir mažmeninė (prekyba - BNS) didėja, statybos sektorius atsigauna. Bet norėtume, kad realios žmonių pajamos išaugtų, kad tai vartojimui turėtų teigiamą įtaką“, - pirmadienį Seime žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas.
Anot jo, nenumatyta ir ilginti pensinio amžiaus. Premjeras pabrėžė, kad Lietuva turėtų eiti kitu keliu - didinti mokesčių mokėtų skaičių.
„Mes nesame numatę įstatymo pataisų dėl (pensinio - BNS) amžiaus prailginimo. Manau, kad mes šiuo metu turime kalbėti apie darbų vietų sukūrimą, apmokestinamosios bazės plėtrą, kad atsirastų daugiau mokesčių mokėtojų ir galėtume generuoti papildomas pajamas į „Sodros“ biudžetą“, - kalbėjo A.Butkevičius.
Jo teigimu, dar vienas būdas skatinti ekonomiką - spartesnis ir didesnis naujų technologijų įsisavinimas.
„Žinios, mokslas, inovacijos - tai leistų sukurti naują pridedamąją vertę, žinant, kad dirbančiųjų skaičius vis tiek mažėja, o išlaikomųjų skaičius didėja. Inovacijų programa, kurią numatyta pradėti įsisavinti iš ES struktūrinės paramos, - tai, manau, teisingiausias kelias ne tik Lietuvai, bet ir Europai“, - sakė premjeras.
Pirmadienį Europos Komisija paskelbė rekomendacijas Lietuvai dėl biudžeto, užimtumo ir kitų struktūrinių reformų, kurias kiekviena Europos Sąjungos valstybė narė turėtų įgyvendinti per artimiausius 1–1,5 metų.
Lietuvai siūloma stiprinti biudžeto išlaidų priežiūrą ir peržiūrėti mokesčių sistemą, didinti mažiausiai ekonomikos augimui poveikį darančius mokesčius - nekilnojamojo turto bei aplinkosaugos. Pensinį amžių raginama ilginti, atsižvelgiant į prognozuojamą gyvenimo trukmę, apriboti ankstyvą išėjimą į pensiją, skatinti privatų pensijų kaupimą.
Lietuva taip pat raginama pasirūpinti struktūriniais bedarbiais, įlieti juos į darbo rinką, baigti valstybės valdomų įmonių reformas bei padidinti pastatų energetinį efektyvumą, taip mažinant energijos išlaidas.
Naujausi komentarai