Perspėjo apie galimą būstų rinkos grėsmę Pereiti į pagrindinį turinį

Perspėjo apie galimą būstų rinkos grėsmę

2025-07-25 10:15

Vilniaus būsto rinka šiemet demonstruoja įspūdingą atsigavimą – per pirmąjį pusmetį parduota daugiau nei du kartus daugiau butų nei pernai tuo pačiu metu. Tačiau ekspertai įspėja: nors kainų augimą šiuo metu lemia subalansuota paklausa ir pasiūla, artimiausiais metais rinka gali susidurti su rimtais iššūkiais.

Perspėjo apie galimą būstų rinkos grėsmę
Perspėjo apie galimą būstų rinkos grėsmę / I. Gelūno / BNS nuotr.

Apie būstų pasiūlą ir paklausą pakomentavo „Citus“ analizės skyriaus vadovė Eglė Savostė.

– Vieni kalba, kad būsto rinkoje situacija yra stabili ir subalansuota. Kiti įžvelgia nerimo ženklų. Koks jūsų požiūris?

– Prieš kokį pusmetį kalbėjome apie tai, kad nerimo ženklų yra nemažai. Pagrindinis nerimas – ar plėtotojai sugebės papildyti pasiūlą. Matome, kad plėtotojai tai sugeba padaryti, tačiau, sakyčiau, dabartinę rinką išgelbėjo prieš tai susiklosčiusi situacija, kai plėtotojai peržiūrėjo savo verslo planus, pakeitė strategiją, pradėjo etapuoti projektus. Tai reiškia, kad į rinką buvo paleidžiama ne daugiau nei 100 būstų, nors leidimas išduotas 400–500 būstų.

Visas reportažas – LNK vaizdo įraše:

Plėtotojai turi galimybę iš savo aruodo pasiimti pasiūlą ir ją pateikti rinkai. Tačiau naujai išduodamų leidimų mažėja, todėl potenciali pasiūla po truputį traukiasi. Jei pirkėjai išliks tokie aktyvūs ir toliau, tikėtina, kad ateityje gali kilti problemų. Tačiau šiandien matome, kad rinka yra ant subalansuotos ribos – persvaros neturi nei pirkėjai, nei pardavėjai.

Anksčiau matėme labai aktyvią pirkėjų rinką – vystytojai dovanojo ir šuniukus, ir buitinę techniką, darė nuolaidas. Dabar to tikrai nebematome – rinka yra subalansuota.

Jei pirkėjai išliks tokie aktyvūs ir toliau, tikėtina, kad ateityje gali kilti problemų.

– Kaip kainos keitėsi per pastaruosius metus ir kiek tai dar gali tęstis?

– Vien per 2025 metų pirmąjį pusmetį Vilniuje pirminėje rinkoje vidutinė kaina paaugo maždaug 9 proc. Tai iš tiesų yra pakankamai didelis augimas, kurį lėmė nemažai faktorių: statybos kainų brangimas, darbo užmokesčio didėjimas, griežtėjantys biurokratiniai reikalavimai.

Svarbiausia dedamoji – atsigaunanti paklausa. 9 proc. jau yra paaugę, tad tikėtina, kad metų pabaigoje matysime ir dviženklį skaičių. Tačiau, ar galime sulaukti to, ką matėme po COVID–19, kai per porą metų nekilnojamojo turto kainos išaugo 50 proc.? Manau, kad tikrai ne. Subalansuota rinka leidžia kainas palaikyti stabiliame tempe.

– Lyginant pirmąjį pusmetį pernai ir šiemet, parduotų butų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai. Ar tokiais tempais nejudame link laukinių laikų, kokie buvo iškart po pandemijos? Kur tai gali nuvesti?

– Viskas visiškai priklauso nuo to, kaip plėtotojai sugebės papildyti pasiūlą. Jei bus taip, kaip dabar – kiek nuperkama, tiek papildoma – viskas turėtų išsilaikyti sveikose ribose.

Jei gyventojai taps dar aktyvesni, tai gali paskatinti Lietuvos banko siūlymus dėl pradinio įnašo: iki šiol reikėjo ne mažiau nei 15 proc., o dabar gali pakakti 10 proc. Vadinasi, durys į nekilnojamojo turto rinką gali atsiverti dar didesniam klientų kiekiui. Tai reikštų dar labiau suaktyvėjusią rinką, o tada plėtotojai gali tiesiog nepajėgti papildyti pasiūlos tiek, kiek reikės – tai jau būtų rimtas signalas apie galimas problemas. Tačiau tikimės, kad viskas išliks stabilu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų