Teigiama, kad euro įvedimo sukeltas chaosas tęsis tris dienas, po kurių stos ramybės metas, jeigu žmonės patys jos nesudrums masiškai užplūsdami valiutos keitimo vietas.
Patarė turėti grynųjų
Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas ragino gyventojus nepalikti svarbiausių darbų paskutinei minutei. Jis priminė, kad naktį iš gruodžio 31 d. į sausio 1 d. gali būti atsiskaitymų kortelėmis, internetinės bankininkystės, galimybės išsigryninti pinigus iš bankomatų sutrikimų. Taigi bent Naujųjų metų naktį geriau turėti šiek tiek grynųjų pinigų. Gali būti nesklandumų ir norint įnešti grynuosius į sąskaitas per bankomatus, tad tai verčiau padaryti iš anksto. Visi nesklandumai turėtų visiškai baigtis sausio 2 d. Paskutinę metų dieną bankai dirbs trumpiau – dažniausiai iki 14 val., kredito unijų padaliniai – iki 12–15 val.
"Be to, dar kartą raginame neskubėti masiškai keisti grynųjų pinigų bankų padaliniuose pirmosiomis sausio dienomis. Nemokamai litų banknotai ir monetos bankuose bus keičiamos pusę metų, o vien banknotai – visus metus", – likus porai dienų iki euro įvedimo surengtoje spaudos konferencijoje patarė S.Kropas.
Sunku bus ir psichologiškai
Litą keičiant euru neišvengiamai kils įvairių rūpesčių tiek tvarkant asmeninius finansus, tiek apsiperkant, pripažįsta finansų viceministras Algimantas Rimkūnas. Naujos valiutos įvedimas vargins ir psichologiškai. "Daugumai, ypač tiems žmonėms, kurie nevažinėja į užsienį ir nėra pažįstami su euru, naujų pinigų atsiradimas psichologiškai nėra paprastas dalykas. Tačiau manau, kad esame gerai pasirengę euro įvedimui, esame išstudijavę mūsų kaimynų estų bei latvių patirtį, ir viskas turi būti gerai. Paprastai būna taip, kad baimės akys būna didelės pirmosiomis sausio dienomis, o vėliau visi pamatys, kad viskas yra paprasčiau, nei atrodo dabar", – likus porai dienų iki euro įvedimo surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo finansų viceministras.
A.Rimkūno manymu, pusmetis, kai bus privaloma nurodyti kainas litais ir eurais, gali būti pakankamas laikas žmonėms įprasti vertinti kainų ir savo pajamų santykį eurais taip, kaip jie buvo įpratę jį vertinti litais. "Šiuo metu yra rekomendacija tokį kainų žymėjimą pratęsti iki 2016 m. sausio 1 d. Tačiau tai tėra rekomendacija. Įstatymas nurodo, kad kainas litais ir eurais būtina nurodyta šešis kitų metų mėnesius, bet nedraudžia to daryti ir vėliau. Pavyzdžiui, prancūzai eurą įsivedė 2002 m., bet dar dabar Prancūzijoje galima rasti vietų, kur kainos yra nurodytos ir eurais, ir frankais", – teigė A.Rimkūnas.
Nustatė limitus
Konferencijoje akcentuota ir tai, kad keičiant litus į eurus, kai kur bus taikomas keičiamos sumos limitas. Taip pat priminta, kad, vadovaujantis pinigų plovimo prevencijos nuostatomis, keičiant bet kokią sumą pinigų visur reikalaujama asmens dokumento.
Lietuvos pašto generalinės direktorės Linos Minderienės teigimu, pašto skyriuose per vieną kartą žmogus galės išsikeisti iki 1000 eurų. Taigi, jeigu asmuo norės išsikeisti 10 000 eurų, jis turės keliauti į paštą 10 kartų. Tai, pasak L.Minderienės, daroma dėl pačių žmonių saugumo. Lietuvos pašto direktorė pasinaudojo proga priminti, kad pašto darbuotojai tikrai neis valiutos keitimo paslaugų teikti žmonių namuose – pasibeldę į jūsų namų duris ir prisistatę pašto darbuotojais tegali būti sukčiai.
Bankuose keičiamų litų sumų ribojimas nėra numatytas, tačiau, jeigu bus norima išsikeisti didesnę nei 50 000 eurų sumą, reikėtų informuoti banką, kad jis būtų pasirengęs, pridūrė S.Kropas.
Grąža – ne tik eurais
Prekybos ar paslaugų bendrovės, kurios pirmomis dienomis po euro įvedimo neduos grąžos naująja valiuta, nebus baudžiamos, pranešė Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. Dviejų valiutų cirkuliacijos metu į grąžos davimą bus žiūrima lanksčiai.
"Mes puikiai suprantame, kad tai nėra eilinė reforma, todėl visiškai natūralu, matyt, kad tikrai bus lanksčiai reaguojama į situaciją. Suprantama, kad perėjimas prie naujos valiutos logistiškai nėra paprastas dalykas, todėl negalvočiau, kad kažkas puls bausti, šaudyti, kankinti, atiminėti licencijas", – vakar BNS sakė V.Vasiliauskas.
Pasak jo, nesusipratimų dėl grąžos neturėtų kilti: "Kontroliuojančios institucijos jau yra išaugusios iš laukinio kapitalizmo kelnaičių, neturėsime tokio pobūdžio nesusipratimų."
V.Vasiliauskas priminė, kad grąžos eurais pirmosiomis dienomis gyventojai neturėtų reikalauti viešajame transporte ir kitose vietose, kur atsiskaitymai yra smulkūs.
Naujausi komentarai