Pasak premjero, elektra rinkoje brangsta dėl šalčių, ribotų jungčių pralaidumų.
„Su sinchronizacija šis klausimas tikrai niekaip nėra susijęs. Matome, jog atšalo orai, padidėjo poreikis, o mūsų jungtys yra ribotos, turiu galvoje „NordBalt“ (Švedijos ir Lietuvos jūrinę elektros jungtį – BNS). Galų gale, visi puikiai žinome, jog estų jungtis su Suomija viena pažeista“, – penktadienį žurnalistams Klaipėdoje sakė G. Paluckas.
„Turime užkurti savo dujines jėgaines ir tai atitinkamai kainuoja visiems brangiau“, – teigė premjeras.
Žurnalistų paklaustas, ar Vyriausybė svarstytų kompensacijas gyventojams ar verslui, G. Paluckas teigė, jog jei elektra brangesnė išliktų ilgesnį laiką, būtų rengiamos pagalbos priemonės. Įmonėms, anot premjero, būtų galima kompensuoti elektros kainą, siekiant išsaugoti jų konkurencingumą.
Matome, jog atšalo orai, padidėjo poreikis, o mūsų jungtys yra ribotos (...).
„Šis laikotarpis iš tikrųjų ganėtinai sudėtingas kainų atžvilgiu, tačiau VERT, mūsų valstybinis energetikos reguliuotojas šią situaciją stebi ir jei užsitęs didelių kainų laikotarpis, tikrai bus rengiami sprendimai, jog šis klausimas nebūtų tiesiogiai, ypač ant ekonomiškai pažeidžiamiausių, asmenų pečių“, – aiškino G. Paluckas.
„Taip pat svarstoma, kaip, jei tai užsitęstų ilgesnį laikotarpį, kompensuoti arba iš dalies perstumti didesnių kainų efektą mūsų verslams, kurie taip pat turi išlikti konkurencingi“, – pridūrė Vyriausybės vadovas.
„Nord Pool“ elektros biržoje penktadienį Lietuvoje elektros kaina svyruos tarp 131 ir 295 eurų už MWh, o vidutinė penktadienio kaina sieks 183,15 euro. Aukščiausia didmeninė kaina šią savaitę fiksuota trečiadienį – 230,35 euro už MWh.
BNS rašė, kad Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininko Renato Pociaus teigimu, šią savaitę aukštesnės kainos Baltijos šalyse formuojasi dėl mažos atsinaujinančių energijos išteklių gamybos, šalčių, neveikiančios jūrinės jungties tarp Suomijos ir Estijos „EstLink2“, didesnio vartojimo, taip pat aukštesnių gamtinių dujų kainų.
Praėjusį šeštadienį Lietuva, Latvija ir Estija atsijungė nuo Rusijoje valdomos IPS/UPS elektros sistemos, sėkmingai atliko izoliuoto darbo bandymą, o sekmadienį prisijungė prie Vakarų Europos elektros tinklo.
Tiek R. Pocius, tiek elektros perdavimo operatorė „Litgrid“ anksčiau šią savaitę taip pat pabrėžė, jog sinchronizavimas įtakos elektros kainoms neturėjo arba jis yra minimalus.
Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas yra sakęs, jog elektros kaina Lietuvoje dėl sinchronizavimo galėtų padidėti apie 0,1 cento už kilovatvalandę.
Naujausi komentarai