Konstitucinio teismo (KT) išaiškinimas, kad referendumas dėl draudimo parduoti žemę užsieniečiams prieštarautų Konstitucijai, iniciatorių nejaudina: jie netrukus įteiks trūkstamus parašus, o jei referendumui bus neleista vykti, žada Ukrainos scenarijų. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) proceso taip pat nestabdys.
Trūksta 1000 parašų
Priešpaskutinė 2500 parašų "porcija", VRK pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, dar tikrinama, ir referendumo iniciatoriams belieka surinkti dar apie 1000 parašų. Galutinis terminas, kada juos reikia pristatyti, – trečiadienio vakaras.
"Mums parašų netrūks. Kaip jų gali trūkti, jei yra perteklius? O kam trūks, tai trūks. Kad jiems (VRK – red. past.) proto trūksta, aš žinau, aš ne diskutuoju, o teigiu. Nuo durnių niekas neapsaugotas", – taip vienas referendumo iniciatorių Pranciškus Šliužas vertino VRK veiksmus, kai iniciatoriams vis grąžinami parašai taisyti.
Pasak P.Šliužo, VRK parašus "tebebrokuoja ir šiandien" – jei jie bus patvirtinti, beliks pataisyti dar 2500 pasirašiusių dėl referendumo duomenis, iš kurių, kad įvyktų referendumas, pakaks 1000.
Žada maidaną
Jei VRK vis dėlto ras klaidų ir referendumo rengti neleis, P.Šliužo teigimu, yra "visos konstitucinės priemonės".
"Teismai – vienas kelias. Žinote, yra ir padangos deginamos kitose šalyse, yra ir kitokių protesto būdų", – žadėjo jis ir pridūrė, kad nenori užbėgti įvykiams už akių.
Tačiau dėl KT išaiškinimo P.Šliužas buvo ramus. Nors viena referendumo nuostatų skelbia, jog "žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos Respublikos piliečiams ir valstybei", jis vis tiek tvirtino, kad referendumas neprieštarauja ES stojimo sutarčiai, numatančiai, jog draudimas pirkti žemę užsienio piliečiams turi būti panaikintas.
"Pasakykite bent vieną klausimą, kuris neigia kokius nors įsipareigojimus ES. Čia didžiojo Landsbergio šutvės esate suklaidinti, kaip ir visi kiti. Pabandykite suprasti: jokiose ES sutartyse nėra nuorodos į išimtinę nuosavybės teisę į žemę užsienio piliečiams. Ten tik nurodyta, kad turi būti leista įsigyti žemę ir miškus kartu su Lietuvos Respublikos piliečiais. Bet apie nuosavybę nieko nerašoma", – taip teisės aktus interpretavo P.Šliužas.
"Jei KT ir toliau neigs mūsų Konstituciją, mes kitą referendumą darysime dėl naujos Konstitucijos, kurioje neliks KT", – gąsdino jis.
VRK parašus priims
VRK vadovas Z.Vaigauskas pripažino, kad kai kurie VRK nariai po KT sprendimo norėtų apskritai stabdyti parašų priėmimą, tačiau tai neįvyks – jei klaidų nebebus, greičiausiai jie bus patvirtinti. O kaip elgtis toliau po to, kai KT paskelbė išvadą, artimiausiu metu VRK planuoja konsultuotis su teisininkais.
Pats Z.Vaigauskas tvirtino, jog, vadovaujantis KT išaiškinimo logika, iniciatoriai turėtų išeitį – rinkti parašus referendumui dėl stojimo į ES sutarties nutraukimo ar bent jau dėl kai kurių sutarties nuostatų (t. y. dėl žemės pardavimo užsieniečiams) apribojimo.
"Bet kuriuo atveju stabdyti referendumo parašų tikrinimą būtų neatsakingas dalykas. O aš tikiuosi, kad komisija artimiausiu metu kreipsis į ekspertus, tai turėtų padaryti ir referendumo iniciatoriai. Bet suprantu, jie kol kas užsiėmę parašų tikslinimu", – sakė jis.
V.Landsbergis pavadino klasta
KT praėjusį penktadienį paskelbė, kad, referendumu nepanaikinus Lietuvos narystės ES pagrindų, keisti pagrindinio šalies teisės akto taip, kaip nori referendumo iniciatoriai, negalima. Nes tuomet Konstitucija prieštarautų tarptautiniams teisės aktams – stojimo į ES sutarčiai.
"Referendumu nepanaikinus konstitucinių Lietuvos Respublikos narystės ES pagrindų negali būti daromos tokios Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti narystės ES įsipareigojimai; taip pat negali būti daromos Konstitucijos pataisos, kuriomis būtų paneigti Lietuvos Respublikos tarptautiniai įsipareigojimai, jeigu jų neatsisakoma vadovaujantis tarptautinės teisės normomis", – skelbė KT.
Vytautas Landsbergis šeštadienį, per Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų posėdį, patvirtindamas KT sprendimą teigė, jog tikroji šio referendumo iniciatyva – klastingas ėjimas prieš mūsų narystę ES.
"Tas pavojingasis referendumas, dėl kurio galų gale Konstitucinis Teismas pasakė tai, ką mes bandėme sakyti anksčiau, o referendumo šalininkai bandydavo išsisukinėti, kad čia ne prieš ES, – aišku, kad čia prieš ES, tai prieš mūsų sutartį", – šeštadienį Vilniuje vykusiame Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų tarybos posėdyje sakė V.Landsbergis.
Iniciatyvinė grupė siūlo surengti privalomąjį referendumą dėl trijų Konstitucijos straipsnių keitimo – sumažinti reikalavimus referendumui surengti ir uždrausti parduoti žemę užsieniečiams bei juridiniams asmenims.
Naujausi komentarai