Pereiti į pagrindinį turinį

Rudenį bus tikrinama, ar prekybininkai ima mokestį už plastiko maišelius

2020-07-20 10:28

Aplinkosaugininkai rudenį ketina tikrinti, ar prekybininkai apmokestina pirkiniams skirtus plastiko maišelius. Aplinkos apsaugos departamento atstovas sako, kad tokiu būdu norima pamatyti, kas vyksta rinkoje, ir priminti prekybininkams, kad veltui plastiko maišelių dalinti negalima.

Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr. / I. Gelūno / Fotobanko nuotr

„Tą akciją planuojame rudenį, manau, kad spalį-lapkritį. Dabar turime pasirinkti geriausią taktiką – ar tai turėtų būti tyli akcija, paviešinant tik jos rezultatus, ar labiau prevencinė akcija. Kokia bus ta forma, nuspręsime“, – BNS sakė departamento Atliekų tvarkymo kontrolės skyriaus vadovas Jurgis Kazlauskas.

Lietuvos prekybos įmonių asociacijos vadovė Rūta Vainienė sako, kad visuose didžiausiuose prekybos tinkluose maišeliai yra apmokestinti.

„Mūsų visi nariai ima tą mokestį. Arba neturi tokių maišelių (juos keičia kitais, pavyzdžiui, medžiaginiais, popieriniais – BNS). Čia turguose didžiausia problema,“ – teigė R. Vainienė.

Siekiant sumažinti lengvųjų plastiko maišelių naudojimą, nuo 2019 metų apmokestinti visi tokie maišeliai, išskyrus permatomus ploniausius, naudojamus tepiems ir biriems produktams susidėti. 

Iki šiol nebuvo tikrinama, ar prekybininkai laikosi naujos tvarkos. Nei Aplinkos ministerija, nei Aplinkos apsaugos departamentas negauna skundų, kad šie maišeliai pirkėjams būtų duodami nemokamai.

Aplinkos ministerijos Atliekų politikos grupės vadovė Agnė Bagočiutė BNS teigė, kad ministerija buvo gavusi tik vieną skundą dėl nemokamai dalintų maišelių, bet jis nepasitvirtino. 

Nemokamai lengvuosius (15-50 mikronų storio) plastiko maišelius dalijantiems prekybininkams pirmą kartą numatomas įspėjimas arba 30–60 eurų bauda. Už pažeidimus numatytos baudos ir parduotuvių vadovams (100-200 eurų) bei įmonėms 1-5 tūkst. eurų.

Aplinkos apsaugos agentūros skaičiavimais, vienas Lietuvos gyventojas per 2018 metus vidutiniškai sunaudojo 322 plastiko maišelius – 53 lengvuosius (15-50 mikronų sienelės storio), naudojamus  produktų krepšeliui susidėti, ir 269 labai lengvus (iki 15 mikronų), naudojamus nefasuotiems maisto produktams.

Pagal Europos Sąjungos (ES) reikalavimus šiuo metu vienam gyventojui per metus turėtų tekti ne daugiau kaip 90, o iki 2025-ųjų pabaigos – ne daugiau kaip 40 lengvųjų (15-50 mikronų sienelės storio) maišelių. Nuo šių metų kiekviena ES šalis informaciją apie jų kiekį privalo kasmet teikti Europos Komisijai.

Naujausi komentarai

Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų