Pereiti į pagrindinį turinį

S. Skvernelis: jei reikės, mokesčių ir pensijų sistemos bus pertvarkomos

2016-11-17 09:22
BNS inf.

Naujoji Vyriausybė mokesčių ir pensijų sistemos pertvarkos imsis „tik esant objektyviam poreikiui“, sako kandidatas į premjerus. Saulius Skvernelis žada mažinti finansinę priklausomybę nuo Europos Sąjungos (ES) paramos.

Saulius Skvernelis

„Tik esant objektyviam poreikiui, pertvarkysime mokesčių ir pensijų sistemas ir pagerinsime jų administravimą, griežčiau reglamentuosime biudžeto balanso  ir valstybės skolos rodiklius, užtikrinsime didesnį Europos Sąjungos paramos panaudojimo efektyvumą ir sumažinsime finansinę priklausomybę nuo jos, racionalizuosime viešojo sektoriaus išlaidas, taikysime kaštų ir naudos analizę, vertinant investicijas pakeisime viešojo ir privataus sektoriaus partnerystės modelį“, - ketvirtadienį Seime kalbėjo S.Skvernelis.

Jo teigimu, ateityje bus didinamas savivaldybių finansinis savarankiškumas, tačiau tuo pat metu bus stiprinama politinė ir finansinė kontrolė.

S.Skvernelis žada permainų energetikos srityje.

„Šiandien atėjo laikas žengti ir kitus žingsnius - modernizuoti energetikos sistemas bei patenkinti vartotojų lūkesčius suteikiant daugiau sprendimų galių vartotojams, kurie taptų aktyviu sisteminės energetinės pertvarkos dalyviu,“ - kalbėjo kandidatas į premjerus.

Padėtų viešojo sektoriaus pertvarka

S. Skvernelis sako, kad biudžeto skylių nepavyks užkamšyti lėšomis, surinktomis vien iš „šėšėlio“. Jis sako, kad mokesčių mokėtojai turi teisę reikalauti, kad jų išlaikomos valstybės institucijos, atsakingos už kovą su šešėline ekonomika greitai ir efektyviai atliktų savo funkcijas.

„Tik traukdami pinigus iš šešėlio, savo biudžeto skylių neužkamšysime, bet tą reikia daryti“, - Seime ketvirtadienį teigė S. Skvernelis.

Vienu Vyriausybės veiklos prioritetų jis vadina valstybės įmonių veiklos efektyvumą: „Čia glūdi didžiuliai resursai ir rezervai“.

Tik traukdami pinigus iš šešėlio, savo biudžeto skylių neužkamšysime, bet tą reikia daryti.

Jis taip pat sako, kad nemažai lėšų padėtų sutaupyti pertvarkytas viešasis sektorius.

S.Skvernelis be kita ko žada pokyčių valstybės finansams labiausiai imliose srityse - švietimo, sveikatos ir socialinės apsaugos sistemoje.

„Kalbant apie valstybės finansams labiausiai imlias sritis - švietimą, sveikatos ir socialinę apsaugą - čia pokyčiai irgi būtini, nes daug kur mes lėšas naudojame neefektyviai“, - teigė kandidatas į premjerus.

S.Skvernelio teigimu, Lietuvos šešėlinės ekonomikos mastai yra santykinai dideli: „Įvairių vertintojų vertinimai skiriasi nuo 15 iki 26 proc. bendrojo vidaus produkto“.

Jis žada „ne vien kovoti su žmonėmis ir verslu, veikiančiu ekonomikos šešėlyje“, bet ir kurti sąlygas ir paskatas, kad jie taptų skaidrios ir oficialios ekonominės veiklos dalyviais.

„Tam itin svarbus pasitikėjimas. Piliečių sąvoka su valstybe daugiausiai vyksta per savivaldybes, ar valstybės ir savivaldybių institucijas. Ar tai būtų savivaldybių administracijos, mokesčių inspekcija, darbo birža ir panašiai. Būtent šių institucijų veikslo efektyvumas ir piliečių aptarnavimo kokybė, didele dalimi formuoja požiūrį į valstybę ir savo vietą joje. Mokesčių mokėtojai turi teisę reikalauti, kad jų išlaikomos valstybės institucijos greitai ir efektyviai atliktų savo funkcijas, o centrinė valdžia nustatytų skaidres ir aiškias jų veiklos taisykles, tada bus mažiau noro slėptis šešėliuose“, - aiškino kandidatas į premjerus.

Dalį socialinio modelio įstatymų gali atidėti

Naujojo socialinio modelio įgyvendinimas didintų 2017 metų valstybės biudžeto deficitą, todėl bent dalies įstatymų įsigaliojimą reikėtų atidėti pusmečiui, sako kandidatas į premjerus. Pasak S. Skvernelio, bus siūloma atidėti priemonių, kurios biudžetui yra „nepakeliamos“, įgyvendinimą, tačiau konkrečių įstatymų jis kol kas neįvardija.

„Viena iš tų galimų grėsmių, įgyvendinant socialinį modelį - galimas biudžeto deficito ženklus padidėjimas (...). Turime pasverti ir priimti tas priemones, kurias galėsime be didelės skolos įgyvendinti. Tas priemones, kurios iš tiesų biudžetui yra nepakeliamos, mes turime svarstyti galimybę atidėti“, - ketvirtadienį Seime kalbėjo S.Skvernelis.

Kandidatas į premjerus teigė, kad dėl to jau yra pradėtas dialogas su Seimo komitetais. Jis mano, kad dalies socialinio modelio įgyvendinimas galėtų būti nukeltas pusmečiui.

„Pusės metų laikotarpis būtų realus ir protingas atidėti tas priemones, dėl kurių mes abejojame ir paleisti įgyvendinti nuo sausio 1-osios tas, dėl kurių mes esame apsisprendę ir žinome, kad tikrai nesukels įstatymuose numatytų finansinės drausmės pažeidimų“, - teigė S.Skvernelis, atsakydamas į Biudžeto ir finansų komiteto nario socialdemokrato Andriaus Palionio klausimą.

Anksčiau „valstiečiai“ sakė, kad jiems reikia pusmečio patobulinti Darbo kodeksą, o kitų socialinio modelio įstatymų įsigaliojimą atidėti metams.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis BNS yra sakęs, kad Darbo kodeksas mažiausiai susijęs su biudžetu, todėl jis gali įsigalioti ir anksčiau negu kiti šio modelio įstatymai.

Dabar numatytos 2017 metų biudžeto išlaidos, susijusios su naujuoju socialiniu modeliu, siekia apie 250 mln. eurų. Jos sudarys apie 0,6 proc. prognozuojamo bendrojo vidaus produkto (BVP). Finansų ministerija prašo Europos Komisijos (EK) socialinį modelį pripažinti struktūrine reforma ir su juo susijusioms išlaidoms taikyti išlygą, skaičiuojant kitų metų viešųjų finansų deficitą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų