Seimas blaškosi dėl alkoholio degalinėse, premjeras nenusileidžia Pereiti į pagrindinį turinį

Seimas blaškosi dėl alkoholio degalinėse, premjeras nenusileidžia

2015-12-03 09:32
BNS inf.
Seimas blaškosi dėl alkoholio degalinėse, premjeras nenusileidžia
Seimas blaškosi dėl alkoholio degalinėse, premjeras nenusileidžia / Š. Mažeikos / BFL nuotr.

Seimas kol kas neapsisprendė, ar leisti nuo kitų metų degalinėse parduoti alų, vyną, sidrą ir kitą silpną alkoholį. 

Nukentės smulkiosios degalinės

Seimas ketvirtadienį svarstydamas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma degalinėse palikti tik iki 15 laipsnių alkoholinius gėrimus, padarė pertrauką ir prie klausimo svarstymo vėl grįš ne anksčiau kaip po savaitės.

Parlamentarams kilo procedūrinių klausimų, kurie nėra išaiškinti Seimo statute ir nėra jų sprendimo praktikos, todėl Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė paprašė išvados Seimo Etikos ir procedūrų komisiją bei Teisės departamento.

Seimui kilo klausimas, ar jis gali iš viso balsuoti dėl pataisų, kuriomis siūloma leisti prekybą silpnu alkoholiu, nes po jų svarstymo Sveikatos reikalų komitete jų autoriai persigalvojo ir atsiėmė pataisas. Tačiau jas raštu parėmė socialdemokratas Eduardas Šablinskas. 

„Iniciatoriai iki svarstymo Seimo posėdyje turi teisę įstatymo projektą atsiimti. (...) Taip ir buvo įvykdyta. Jeigu iniciatorių atsiimtą įstatymo projektą ne vėliau kaip kitą dieną oficialiai paremia ir pateikia kitas įstatymų leidybos iniciatyvos teisę turintis subjektas, tokio projekto svarstymo procedūra tęsiama. Kadangi dabar kyla tam tikras interpretavimas (...), procedūra neaiški, ji taikoma pirmą kartą ir nenoriu, kad būtų padaryta klaidų“, - pareiškė L.Graužinienė.

Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Leonardas Talmantas BNS informavo, kad šį klausimą komisija svartys gruodžio 9-ją.

Sveikatos reikalų komiteto vadovė „darbietė“ Dangutė Mikutienė teigė, kad nuo sausio įsigaliojus draudimui, alkoholiu nebegalės prekiauti iš esmės tik smulkios degalinės - tokiu atveju bus atleista apie 400 žmonių.

„Trečdalis degalinių išnuomavo savo plotus kitiems verslo subjektams. alkoholiu prekiauti jie galės. Kiti šalia pasistatė, tie kas turi pinigų - irgi galės prekiauti. Ir vienas trečdalis, o gal net ir mažiau kapitalo - smulkių degalinių prekiauti nebegalės. Bet ten dirba žmonės. Taip ir yra - bus atleista daug - virš 400 žmonių - jie negalės išsilaikyti“, - aiškino D.Mikutienė. 

Pasak jos, degalinėse parduodama tik 2,1 proc. silpno alkoholio, o stipraus - 0,5 proc.

Seimo Narkomanijos ir alkoholizmo prevencijos komisijos vadovė Larisa Dmitrijeva teigė netikinti, kad uždraudus prekybą, tiek daug žmonių neteks darbo.

„Iš kur tiek - 500 darbuotojų? Juk tas pats darbuotojas, kuris degalinėje parduoda alkoholį, pardavinėja ir kavą, ir dešreles“, - teigė ji. 

Mišrios Seimo narių grupės atstovė Rima Baškienė sako, kad degalinės - ne vieta prekiauti alkoholiu.

„Kaip atrodys Seimas prieš Lietuvos žmones, kai vieną kartą vienaip sakome, o kitą kartą kitaip?“ - klausė R.Baškienė.

„Tvarkietis“ Petras Gražulis įsitikinęs, kad degalinių savininkai turėjo anksčiau pagalvoti, kaip jie dirbs nuo sausio: „Degalinės turėjo laiko pasiruošti naujai tvarkai“.

D.Mikutienė taip pat informavo, kad kitų metų biudžete yra numatyta per 1 mln. eurų visuomenės švietimui apie alkoholio ir rūkalų žalą.

Lietuvos naftos produktų prekybos įmonių asociacijos prezidentė Daiva Jokšienė BNS anksčiau sakė, kad nuo 2016-ųjų degalinėse uždraudus prekybą alkoholiu, jo vartojimas nesumažės, tačiau degalinės turės peržiūrėti ir koreguoti savo verslo planus. Pasak jos, kai kurios degalinės gali būti uždarytos arba pertvarkytos į automatines.

Premjeras ragina uždrausti

Seimui vėl bandant grįžti prie prekybos alkoholiu degalinėse problemos, premjeras dar kartą paragino Seimą uždrausti prekybą alkoholiu.

Algirdas Butkevičius dar kartą pabrėžė, kad degalinės neturi prekiauti alkoholiu ir Vyriausybė šiuo klausimu pozicijos nekeis. Pasak jo, teiginiai, esą niekas nevažiuoja į degalines pirkti alkoholio, yra klaidinantys.

„Mano pozicija išsakyta labai seniai - degalinių paskirtis yra pardavinėti degalus, o ne alkoholiu prekiaut. Kas kalba, kad niekas specialai nevažiuoja alkoholio įsigyti, tai yra netiesa, net galiu papasakot kuriozišką įvykį, kai buvau susisiekimo ministru. Vieną vakarą Klaipėdos rajone sustojo vairuotojas įsipilti degalų, nesulaukiu, negrįžta mano vairuotojas. Kodėl jis taip ilgai užtruko degalinėje - įėjęs į degalinę pamačiau, kad prieš jį trys žmonės, kurie laukia įsigyti alkoholio“, - žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė premjeras.

„Aš esu ir saugaus eismo komisijos pirmininkas, mes neseniai svarstėme avaringumo lygį. Matome, kad pėsčiųjų ir dviratininkų, žūstančių keliuose, skaičius didelis. Paskutiniame posėdyje šią savaitę buvo nustatyta, kad kai kurie žmonės, pėstieji ir dviratininkai, žuvo mūsų keliuose, keliaudami iš degalinių prisipirkę alkoholinių gėrimų, arba tiesiog nusipirkę degalinėse alkoholį, jį išgėrę, užmigę kelyje ir žuvę“, - pasakojo premjeras.

Lapkritį nutarus, kad degalinėse nuo kitų metų sausio negalės būti prekiaujama alkoholiu, Seimui siūloma leisti prekiauti silpnu alumi, vynu ar sidru. Seimo Seniūnų sueiga į ketvirtadienio posėdžio darbotvarkę įtraukė šių Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų svarstymą, bet Seimas šiuo klausimu padarė pertrauką.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra