0,1 proc. tarifas būtų taikomas gyvenamojo, poilsio, sodų, garažų ir kito nekomercinio turto vertei nuo 40 tūkst. iki 200 tūkst. eurų, 0,2 proc. tarifas – iki 400 tūkst. eurų, 0,5 proc. tarifas – iki 600 tūkst. eurų, 1 proc. – visam brangesniam turtui.
Šeimai su trimis ir daugiau vaikų arba auginančioms neįgalų vaiką NT mokestį siūloma taikyti nuo 50 tūkst. eurų būsto vertės. 0,1 proc. tarifas būtų taikomas nuo 50 tūkst. iki 250 tūkst. eurų, 0,2 proc. – iki 500 tūkst. eurų, 0,5 proc. – iki 750 tūkst., 1 proc. – visam brangesniam turtui.
Apmokestinant pagrindinį būstą, jo mokesčio suma iki 450 tūkst. eurų vertės daliai būtų mažinama 50 proc., o šeimoms su trimis ir daugiau vaikų arba auginančioms neįgalų vaiką – 75 proc.
Socialiai remtinų asmenų, kurie gauna kompensacijas už šildymą, pagrindinis būstas nebūtų apmokestinamas. Be to, mokesčio nemokėtų gyventojai, kurių mokėtinas mokestis ya iki 5 eurų.
50 proc. būsto mokesčio siūloma nukreipti į savivaldybių biudžetus.
Be kita ko, siūloma apmokestinti faktiškai nebaigtą statybą, jei nuo jos leidimo išdavimo praėjo 10 metų, o penkerius metus nėra tikslinami duomenys NT registre, o apleistam ar neprižiūrimam NT nustatyti maksimalų 4 proc. tarifą.
Taip pat siūloma papildomu 0,2 proc. tarifu apmokestinti visą komercinį turtą, išskyrus žemės ūkio veiklai naudojamus objektus, ir šias lėšas skirti Gynybos fondui.
Ministro paaiškinimai
Siūlymas nuo 40 tūkst. eurų taikyti NT mokestį yra kompromisinis, teigia finansų ministras Rimantas Šadžius. Taip pat, anot jo, Finansų ministerijos siūlomas NT mokesčio modelis per daug neapkrautų Lietuvos gyventojų.
„Visi pasiūlymai, kuriuos Finansų ministerija pateikė apsvarsčiusi visas diskusijas, yra kompromisiniai“, – trečiadienį žurnalistams teigė R. Šadžius.
„Suskaičiavome, kad pavyzdžiui, šeima turinti 250 tūkst. eurų vertės butą ar namą, ji mokėtų per metus 85 eurus. Tai 7 eurai per mėnesį. Man atrodo, kad tai yra pakeliama“, – sakė jis.
Be to, anot ministro, dėl taikomų lengvatų šeimoms būstai būtų apmokestinami tik nuo apie 90 tūkst. eurų vertės, bei jei tai pirmas būstas, tarifas būtų sumažintas.
„Žinoma, mūsų pavyzdžio šeima pasinaudotų dvejomis iš trijų esamų lengvatų. Tai 40 tūkst. eurų vertės grindys vienam asmeniui, o 80 tūkst. eurų šeimai iš dviejų asmenų. Taip pat 50 proc. nuolaida pirmajam būstui. Trečias atvejis yra, kai apskaičiuotina suma yra 5 eurai ir mažiau. Tada nei VMI siųstų pranešimų, nei žmonėms reiktų rūpintis“, – kalbėjo ministras.
„Faktiškai 90 tūkst. eurų vertės turtas šeimai nebus apmokestinamas“, – sakė jis.
Taip pat R. Šadžius paaiškino, kad siūlomi NT tarifai buvo sumažintas nuo 0,5–2 proc. proc. iki 0,2–1 proc. siekiant sąžiningumo.
Man atrodo, kad tai yra pakeliama.
„Dėl nekomercinio NT mokesčio nusprendėme, kad 2 proc. tarifas iš tikrųjų yra neproporcingas, nes komercinis NT yra apmokestinamas mažesniais tarifais. Ir mums nereikėtų kelti žmonėms pagundų perklasifikuoti turtą. Mokesčių sistema turėtų būti kaip įmanomai sąžiningesnė“, – teigė R. Šadžius.
Pasak ministro, šiuo mokesčiu į biudžetą būtų surinkta apie 46 mln. eurų per metus.
Apie NT mokestį
R. Šadžius mano, kad Finansų ministerijos siūlymai, tarp jų ir dėl NT apmokestinimo, galėtų Seimui būti pateikti gegužės pradžioje ir priimti iki birželio. Ministras pabrėžė, kad pakeitimai turi įsigalioti nuo kitų metų pradžios, nes esant dabartiniams tarifams ir perskaičiavus NT vertes, gyventojai bus neproporcingai apmokestinti.
„Visi mokestiniai pakeitimai, kurie pateikti derinti visuomenei, politinei bendruomenei ir partneriams. Tai jie pavirstų Vyriausybės pasiūlymais gegužės pradžioje, tada būtų pateikti Seimui ir juos visus reikėtų priimti iki birželio mėn. pabaigos, norint, kad jie įsigaliotų nuo 2026 m. pradžios“, – sakė R. Šadžius.
„Jei NT mokesčio nepakeisime, tai NT našta labai smarkiai išsikraipys ir pasidarys neproporcinga ir nesąžininga jau mokančių atžvilgiu. Nes nuo kitų metų yra perskaičiuojamos NT kainos“, – aiškino jis.
(be temos)
(be temos)
(be temos)