Tai numatančias Valstybinių pensijų įstatymo pataisas įregistravo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė "socialdarbietė" Rimantė Šalaševičiūtė ir Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis.
Įstatymo projektu siūloma, kad kiekvienais metais pareigūnų ir karių, teisėjų, nukentėjusiųjų asmenų, pirmojo ir antrojo laipsnių, mokslininkų valstybinės pensijos būtų indeksuojamos nuo sausio 1 d. pagal praėjusiais metais apskaičiuotą indeksavimo koeficientą.
Jeigu apskaičiuotasis indeksavimo koeficientas būtų lygus 1 arba neigiamas, indeksavimas nevyktų.
Indeksavimo koeficientas ir valstybinių pensijų bazės dydis būtų tvirtinamas atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu.
Įstatymo projektu siūloma minėtų pensijų indeksavimą pradėti nuo 2021 m.
"Valstybinių pensijų, kurių dydžiai priklauso nuo Vyriausybės nutarimu tvirtinamo valstybinių pensijų bazės dydžio (nukentėjusiųjų asmenų, mokslininkų, Lietuvos Respublikos pirmojo ir antrojo laipsnių valstybinės pensijos) vertės palaikymas tiesiogiai priklauso nuo politinės valios.
Pareigūnų ir karių valstybinių pensijų ir teisėjų valstybinių pensijų dydis priklauso nuo darbo užmokesčio, kurį asmuo gavo eidamas pareigas, kas nulemia skirtingą asmenų padėtį, kai asmenys ėję tokias pačias pareigas toje pačioje institucijoje, t. y. lygiai taip pat atlikę pareigą Lietuvos valstybei, tik išėję į pensiją skirtingu laiku gauna skirtingo dydžio valstybines pensijas (dėl atlyginimo augimo).
Tuo tarpu, kitos pensinio pobūdžio išmokos iš valstybės biudžeto kasmet didėja dėl jų dydžio mato augimo", - sako įstatymo pataisas parengę parlamentarai.
Šiuo metu Valstybinių pensijų įstatyme nustatyta, kad nukentėjusiųjų asmenų, pirmojo ir antrojo laipsnių, mokslininkų valstybinių pensijų dydžio matas yra valstybinių pensijų bazė. Jos dydis negali būti mažesnis nei 58 eurai. Valstybinių pensijų bazę tvirtina Vyriausybė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos teikimu. Paskutinį kartą valstybinių pensijų bazė nukentėjusiųjų asmenų, pirmojo ir antrojo laipsnių, mokslininkų valstybinių pensijų bazė didėjo 2008 m. Pareigūnų ir karių ir teisėjų valstybinių pensijų didinimo mechanizmas nėra nustatytas.
Preliminariais skaičiavimais, teikiamam siūlymui nustatyti pareigūnų ir karių, teisėjų, nukentėjusiųjų asmenų, pirmojo ir antrojo laipsnių, mokslininkų valstybinių pensijų indeksavimo mechanizmui 2021 m. prireiktų 2,8 mln. eurų papildomų valstybės biudžeto lėšų, 2022 m. – 5,5 mln. eurų, 2023 – 8,1 mln. eurų.
Naujausi komentarai