Seimas skubos tvarka priėmė Seimo Darbo partijos frakcijos įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo nustatytos minimalios žalio pieno supirkimo kainos.
„Besitęsiant pasaulinei pieno krizei, pieno sektorius išgyvena sunkius laikus. Džiaugiuosi, jog Seimo nariai supranta situacijos sudėtingumą ir nori padėti pieno gamintojams. Iki šiol nebuvo nustatytos minimalios žalio pieno supirkimo kainos, taigi pieno perdirbėjai turėjo visas galimybes piktnaudžiauti. Tad teikiamu įstatymo projektu laikinai, iki 2017 m. sausio 1 d., kol pieno sektorius stabilizuosis, bus nustatytos minimalios žalio pieno supirkimo kainos. Tokiu būdu užtikrinsime, kad nebūtų piktnaudžiaujama jų sąskaita“, – sako įstatymo projekto iniciatorius, Seimo Darbo partijos frakcijos narys Jonas Kondrotas.
Šiuo metu smulkieji pieno gamintojai vidutiniškai gauna 14,7 euro centų už litrą pieno, kiti – apie 16 euro centų. Darbo partijos siūlymu nustatytos ne mažesnės minimalios pieno supirkimo kainos: pieno perdirbėjai pieno gamintojams turės mokėti ne mažiau kaip 16,5 euro centų už litrą žalio pieno (arba 165 eurus už toną). Tarpininkai mokės ne mažiau kaip 13 euro centų už litrą žalio pieno (arba 130 eurų už toną). Tuo tarpu žemės ūkio kooperatyvams, perkantiems pieną iš kooperatyvo narių, leista pieno supirkimo kainas nusistatyti patiems savo valdybos sprendimu.
„Šiandien pieno rinkos dalyvių situacija yra sudėtinga ne tik dėl pasaulinės pieno krizės, bet ir dėl Rusijos embargo. Todėl džiaugiuosi, kad jiems nemažai padėjo mūsų deleguota žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, kuri per dvejus metus pieno ūkiams iškovojo daugiau kaip 70 mln. eurų, o norėdama kompensuoti nuostolius, patiriamus dėl embargo, atvėrė naujas rinkas ir taip padidino eksporto apimtis. Darbo partijos frakcijos siūlymas taip pat stipriai prisidės prie šios problemos sprendimo“, – teigia Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.
Teikiamu įstatymo projektu nustatytos ir sankcijos už įstatymo pažeidimus: už nurodytų reikalavimų nevykdymą pirmą kartą skiriama 1 proc. dydžio nuo metinės apyvartos bauda, o už pakartotinį nevykdymą – 2 proc. dydžio.
Šis įstatymas įsigalioja nuo priėmimo dienos ir galioja iki 2017 m. sausio 1 d.
Naujausi komentarai