Pereiti į pagrindinį turinį

Verslo akiplėšoms matuojamas apynasris

2013-12-05 16:30
Vytauto Petriko nuotr.

"Fortum" šiukšlių deginimo projektai kelią Lietuvoje stumiasi sėkmingai, nors kitose valstybėse nesulaukia palaikymo. Situacija jau susirūpino ne tik gyventojai, bet ir politikai, galvojantys įstatymais riboti šį verslą.

"Kvailiausias sprendimas"

Suomių kapitalo koncerno "Fortum" gamykla Klaipėdoje šią vasarą jau pradėjo deginti šiukšles. Netrukus įmonė planuoja pastatyti dar dvi atliekų deginimo gamyklas Kaune ir Vilniuje. Abiejų miestų gyventojai tam bando priešintis, bet kol kas "Fortum" buldozerio sustabdyti nepavyksta.

Įdomiausia, kad Vilniuje "Fortum" šiukšlių deginimo gamykla būtų jau antra mieste. Tokia viena, kuri visiškai padengtų sostinės šiukšlių naikinimo poreikį, jau statoma.

Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas pripažino, kad prieš pritariant statyboms reikėtų aiškiai atsakyti, kiek Lietuvai reikia atliekų deginimo stočių.

"Vykdomosios valdžios apskaičiuota – per akis užtenka trijų: viena, "Fortum", jau stovi Klaipėdoje, antra galbūt atsirastų Kaune, trečia – Vilniuje. Kaune dar vyksta derinimai, o Vilniuje prasidėjo varžytuvės, viename kvadratiniame kilometre, gali būti, stovės dvi gamyklos – "Reenergy" ir "Fortum". Bet tai būtų kvailiausias sprendimas, kokį tik galima sugalvoti", – teigė A.Salamakinas.

Atsakymų iš "Fortum" neišgirdo

Aplinkos apsaugos komiteto vadovas tvirtino prieš savaitę, trečiadienį, susitikęs tiek su suomių įmonės, tiek su "Reenergy" atstovais, tačiau jam liko nemažai neatsakytų klausimų.

"Praėjusią savaitę buvome susitikę ir su Vilniaus meru Artūru Zuoku, ir su abiejų įmonių atstovais. Aiškių atsakymų negavau: pirmą įmonę Statybų inspekcija apskundė teismui, "Fortum" turi sklypą prie Grigiškių "Maximos" ir derina statybas", – padėtį nušvietė A.Salamakinas.

Vienas neatsakytų klausimų, kodėl "Fortum", tvirtinanti, kad Vilniaus gamykla trūkstant atliekų bus kūrenama biokuru, vis tiek ketina statyti ne pigų biokuro, o brangiomis technologijomis pagrįstą atliekų deginimo katilą.

Neatmeta riboti įstatymu

Būtent dėl šių abejonių jis neatmetė, kad situacijai, kai vienoje vietoje planuojamos net dvi gamyklos, neišsisprendus, gali būti imamasi ir griežtesnių veiksmų – gamyklų skaičių reglamentuoti įstatymais.

"Seimo įsikišimas gali būti toks, kaip aš, pavyzdžiui, įsikišau praėjusią savaitę. Bet jei matysime, jog procesas eis ta linkme, kad atsiras dvi deginimo stotys viename kvadratiniame kilometre, rinksimės ir kitą kelią – reglamentuoti jų statybas įstatymu. Kitą savaitę susitinku ir su bendruomene, kur planuojamos tos gamyklos. Tad ir Seime turbūt tikrai sulauksime pritarimo. Jei nesusišnekama ir verslas taip "nachališkai" skinasi kelią, tai imsimės teisinių priemonių. Nes jei pristatysime tiek stočių, kad nebus atliekų, kurias būtų galima deginti, tai jų teks importuoti iš Baltarusijos. O jei "Fortum" ketina deginti biokurą, tai kuriems galams tuomet statyti bent penkis kartus brangesnį katilą?" – stebėjosi jis.

Kam tokios galingos?

Anot A.Salamakino, tai, kad per metus Lietuvoje iškilo viena suomių gamykla ir suplanuotos dar kelios, verčia stebėtis verslo sėkme, verslininkų įžvalgumu, o galbūt ir dar kuo nors.

"Atsakymas vienas – žmonės turbūt turi daug pinigų, yra stipriai finansuojami pagrindinės suomių kapitalo įmonės ir jie stengiasi lengvai ateiti į tą rinką. Nesu įtarus, nors ir renku informaciją. Aišku, buvo mesti kaltinimai ir Prezidentei, kad neva ji proteguoja "Fortum", – aš tokių faktų neturiu. Nors tam tikrų požymių, kad tai vyksta, yra, ir to niekas nenuslėps. Gal prezidentūrai ar Prezidentei labiau patinka užsienio investuotojai nei vietiniai. Bet tai turėtų spręsti Aplinkos apsaugos komitetas, Vyriausybė, Aplinkos ministerija. O prezidentūra tegul užsiima savo reikalais, tegu užsiima užsienio politika, o atliekas tegu palieka vykdomajai valdžiai", – įgėlė jis.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis teigė, kad pagal atliekų tvarkymo strategiją Lietuvoje numatytos trys atliekų deginimo gamyklos. Tačiau toje pačioje strategijoje numatyta Klaipėdos deginimo gamykla turėjo būti dvigubai silpnesnė, nei buvo realiai pastatyta bendrovės "Fortum". Ministro žiniomis, pernelyg galingą planuojama statyti ir Kaune.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų