Ekonomikos ir inovacijų ministerija pasiūlė iš esmės pritarti grupės praėjusios kadencijos Seimo narių inicijuotoms Valstybės ir savivaldybes įmonių įstatymo ir Akcinių bendrovių įstatymo pataisoms bei jas tobulinti.
Ministerija siūlo numatyti laipsnišką ribojimo atsisakymą – naujiems vadovams apribojimas nebebūtų taikomas, o tiems, kurie įstatymų įsigaliojimo metu (2025 metų liepos 1 dieną) eitų pareigas, jis būtų taikomas toliau, kol jie pabaigs savo kadenciją, bet ne ilgiau kaip iki 2028 metų.
Įmonės vadovas būtų vertinamas pasibaigus kiekvienam jo penkerių metų darbo laikui siekiant priimti sprendimą dėl jo tolesnio darbo.
Įmonės vadovas būtų vertinamas pasibaigus kiekvienam jo penkerių metų darbo laikui siekiant priimti sprendimą dėl jo tolesnio darbo.
Anot ministerijos, nuo 2018 metų įvestu reguliavimu buvo siekiama užtikrinti vadovų kaitą, kadangi tuomet beveik pusės įmonių (34 iš 79) vadovų dirbo daugiau nei 10 metų, o ilgiausiai – daugiau nei 20 metų – vadovavo 12 miškų urėdijų ir kelių priežiūros įmonių vadovų.
„Tačiau nurodyta situacija pasikeitė – miškų urėdijų ir kelių priežiūros srityje veikiančios valstybės įmonės konsoliduotos, vadovų, kurie dirba ilgiau, kaip 10 metų, yra tik du, o vidutinė šiuo metu dirbančių valstybės valdomų įmonių vadovų darbo trukmė yra 3 metai 8 mėnesiai. Todėl šiuo metu galiojantis reguliavimas artėja prie savo įgyvendinimo pasiekimo tikslų“, – teigia ministerija.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad įstatymai leidžia bet kada atšaukti įmonės vadovą.
Pataisų iniciatoriai teigė, kad nesudaroma galimybė tos pačios įmonės vadovui toliau tęsti darbus, neatsižvelgiant į jo darbo rezultatus, ilgiau nei 10 metų iš eilės. Be to, Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) rekomendacijose Lietuvai buvo akcentuota atsisakyti nuostatų, nustatančių vadovų kadencijų skaičiaus ribojimą.
Šiuo metu valstybės valdomos įmonės vadovas priimamas į darbą penkerių metų kadencijai ir gali būti skiriamas ne daugiau kaip dvi kadencijas iš eilės.
(be temos)