Prieš metus karą biurokratijai paskelbusi Vyriausybė negali pasigirti įspūdingais rezultatais. Esą praėjo per mažai laiko. Verslininkai valdžios pastangas vertina tik dvejetu su pliusu.
Džiūgauja apgręžę lėktuvnešį
Metus dirbanti nauja Saulėlydžio komisija biurokratijos kalnų kol kas neįveikė. Jai vadovaujantis premjero patarėjas Valentinas Milaknis ginasi, kad to padaryti esą niekas ir nežadėjo, mat komisijos pasiūlymai yra rekomendacinio pobūdžio, o inicijuoti sisteminius pokyčius jai paprasčiausiai trūksta galių.
Tiesa, vakar Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) surengtoje diskusijoje Vyriausybės atstovai buvo linkę džiaugtis ir kukliais laimėjimais. V.Milaknio teigimu, svarbiu komisijos laimėjimu galima laikyti laisvų etatų mažinimą.
Diskusijoje dalyvavęs ministro pirmininko tarnybos vicekancleris Giedrius Kazakevičius pridūrė, kad reikšmingu valdžios laimėjimu galima laikyti ir tai, jog pagaliau pavyko sustabdyti valdininkų skaičiaus augimą: "Faktiškai jis (valstybės tarnautojų skaičius – red. past.) nustojo didėti ir pradėjo mažėti, apgręžėme tendenciją. Žinote, kaip sunku lėktuvnešiui pakeisti kursą, staiga pradėti plaukti į kitą pusę. Tai su valstybės tarnyba irgi yra taip pat."
Valstybės tarnybos departamento (VTD) duomenimis, 2008-ųjų pabaigoje valstybės tarnyboje dirbo 30,1 tūkst. žmonių. Iki 2009 m. vidurio jų skaičius išaugo iki 30,6 tūkst. Beje, VTD skaičiuoja tik valstybės tarnautojo ar pakaitinio darbuotojo statusą turinčius darbuotojus, o į šį skaičių neįtraukiami kiti iš biudžeto atlyginimus gaunantys žmonės.
Verslininkai rašo dvejetą
Verslo atstovai ligšiolinę valdžios kovą su biurokratija vertina nepatenkinamai. "Manyčiau, reikėtų rašyti dvejetą su pliusu", – dienraščio paklaustas, kokį pažymį už tai skirtų Vyriausybei, atsakė LPK prezidentas Bronislovas Lubys. Tiesa, jis teigė turintis vilčių, kad metų pabaigoje žemą balą galės padidinti.
"Per daug analizuojama visuma ir labai tolimos perspektyvos. Seniai buvo žinoma apie 6 tūkst. laisvų etatų, tai gal nereikėjo jų analizuoti, ar jie reikalingi ar nereikalingi. Jeigu jie buvo neužimti iki Seimo rinkimų, tai paprasčiausiai juos reikėjo nubraukti, o paskui nagrinėti ir analizuoti, kaip geriau organizuoti valdymą. O komisija tą inteligentiškai visus metus nagrinėjo", – kalbėjo pramonininkų galva, pabrėžęs, kad šiandien reikalingi staigūs, aštrūs, konkretūs sprendimai.
Vis dėlto B.Lubys papildė, kad dėl ilgai trunkančio sprendimų priėmimo nereikėtų kaltės versti V.Milaknio vadovaujamai komisijai: "Saulėlydžio komisija neturi įstatyminių galių ką nors keisti. Ji teikia tik pasiūlymus, kaip padaryti, kad būtų geriau, tačiau jeigu tie, kurie priima įstatymus, to nesupranta, niekas nesikeis."
Naikins valstybės įmones
Per šiuos metus Saulėlydžio komisija yra užsimojusi pateikti siūlymus dėl valstybės įmonių reorganizavimo, viešųjų įstaigų, paskatinti reformas ministerijų kuruojamose srityse, ypač susijusias su sveikatos apsauga, švietimo ir socialiniais reikalais.
Pasak V.Milaknio, šiuo metu šalyje veikia 108 valstybės įmonės, kurių pelningumas mažas, veiklos rezultatai viešai neprieinami, kartais atliekamos nebūdingos viešojo administravimo funkcijos. "Valstybės įmonės yra pasenusi teisinė forma ir turbūt būtų sprendžiama dėl galimybės po keleto metų jų atsisakyti ir pereiti prie akcinių ar uždarųjų akcinių bendrovių", – teigė V.Milaknis.
"Ypač daug bėdų turime dėl viešųjų įstaigų, kurių yra apie 5,5 tūkst. Norėdami išsiaiškinti, kuriose iš jų dalyvauja valstybė, turėjome visas apklausti, nes iki šiol nebuvo įpareigojimo jas registruoti", – tęsė jis.
Pasak Saulėlydžio komisijos vadovo, viešoji įstaiga buvo tapusi valstybės tarnybos tęsiniu, kuris galėjo plėstis be ribų. Todėl ateityje valstybė galės steigti tik su tam tikra veikla (kultūros, švietimo, sveikatos) susijusias viešąsias įstaigas, tai apibrėš atskiri įstatymai.
Žada mažiau kontrolės
Apie kur kas ambicingesnius valstybės pertvarkos planus kalbėjo diskusijoje apsilankęs teisingumo ministras Remigijus Šimašius. Jo teigimu, iš šiuo metu daugiau kaip 150 verslą kontroliuojančių institucijų per artimiausius keletą metų turėtų likti viso labo aštuonios.
"Šiais metais atsiras aštuonios kontroliuojančių institucijų grupės ir jos daugeliu atvejų veiks kaip vienetai, o jungimo procedūros, tai yra inspektorių koncentravimas tik vienoje šios grupės institucijų, prasidės šių metų pabaigoje", – žadėjo ministras ir pridūrė, kad ateityje gali būti sujungtos ir kitos institucijos, pavyzdžiui, Valstybinė mokesčių inspekcija, "Sodra" ir Muitinės departamentas.
R.Šimašius taip pat pabrėžė, kad būtina keisti pareigūnų požiūrį į pažeidimus ir labiau užsiimti jų prevencija, o ne baudų skyrimu.
Naujausi komentarai