Pereiti į pagrindinį turinį

„Achemos“ vadovas: streikuoti pradėjo apie 100 žmonių, sustabdytas vienas cechas

Antradienį neterminuotą streiką pradėjo apie 100 Jonavos azotinių trąšų gamybos bendrovės „Achema“ darbuotojų, sako įmonės vadovas Ramūnas Miliauskas. Pasak jo, dėl streiko šiuo metu neveikia vienas amonio salietros gamybos cechas, o likusi gamyba veikia.

„Achemos“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Birutė Daškevičienė sakė, kad pradėtas stabdyti amonio salietros gamybos cechas, bus stabdoma ir kalcio amonio salietros cecho veikla.

„Nuo ketvirtadienio tarėmės su bendrovės atstovais, susidėlioti minimalius darbuotojų kiekius, sustabdžius gamyklą, kad neįvyktų nelaimių, tačiau bendrovė prisiėmė kitą kelią, savo rizika prisiėmė sprendimą gamybos nestabdyti, protokolų nepasirašė, todėl neturime jokių susitarimų“, – žurnalistams antradienį sakė B. Daškevičienė.

„Kartoti, kad nepasirašysime sutarties ir prisiimti tokius nuostolius yra pražūtingas kelias. Visi paskutiniai sprendimai veda į niekur, labai tikiuosi, kad pavyks susitarti ir dar nepasiekus (nesustabdžius – BNS) brangiausiai kainuojančių cechų pasiekti susitarimą“, – kalbėjo ji.

Streikuojantis „Achemos“ darbuotojas Dainius Šlepetis aiškino, kad dėl streiko amonio salietros cechas turėjo būti stabdomas, nes produktas gaminamas ir iš karto turi būti kraunamas.

Tiksliai negaliu pasakyti, kiek streikuoja, gal 100, gal daugiau.

„Kadangi sandėliuoti nėra kur, turime stabdyti gamybą. Sustabdymas reiškia, kad produkcija neišvažiuoja klientams, amonio salietra yra surišta, kadangi žaliava yra amoniakas ir dujinis amoniakas. Kadangi yra talpykla, kuri kaupia perteklių amoniako, jei jis didės, turės nusikraudinėti į amoniako cechą. Grėsmė nekyla, bet turės nuostolių. Jei bus neišimtos dujos, kaip patys vadovai sako, kurias turi išimti iš laivo (SGD laivo „Independence“ – BNS), tai bus šiokie tokie nuostoliai“, – žurnalistams sakė D. Šlepetis.

„Faktas, kad pavojingiausias amoniako cechas, sudėtinga technologija, jį sustabdyti užima daug laiko ir paleisti. Nuostoliai tokie, kad turės deginti dujas, o tai pakankamai nepigu“, – pridūrė jis.

Pasak R. Miliausko, su profsąjungomis buvo sutarta, kad bus užtikrinta pagrindinio oro skaidymo bloko veikla, bet profsąjungos pažado netesėjo.

„Šiuo metu papildomai žmonės išvesti kiti, kurie moka įrengimus valdyti, nes oro skaidymo blokas visada turi dirbti, nesvarbu, įmonė dirba, įmonė stovi“, – teigė R. Miliauskas. 

„Tiksliai negaliu pasakyti, kiek streikuoja, gal 100, gal daugiau“, – pridūrė jis.

Ramūnas Miliauskas. T. Biliūno / BNS nuotr.

Profsąjungos nori derėtis dėl sutarties

Streikuojantys „Achemos“ darbuotojai siekia, kad būtų pasirašyta kolektyvinė sutartis, be to, reikalauja didinti atlyginimus. B. Daškevičienė sakė, kad profsąjunga pasiruošusi derėtis dėl visų kolektyvinės sutarties punktų. Ji pabrėžė, kad dėl naujos atlygio sistemos su darbuotojais nėra tariamasi.

„Natūralu, kad darbuotojams reikia atlyginimų indeksacijos, nes viskas brangsta ir reikia išgyventi. Darbuotojai nori jaustis vertinami, jei bendrovė dirbo pelningai ir jų dėka buvo uždirbtas pelnas. Darbuotojai nori atlygio sistemos gerinimo, o ne informavimo per pranešimus, kur kiekviename ceche vis skirtinga informacija ir neaišku, kokio tipo dokumentas yra parengtas“, – sakė B. Daškevičienė.

„Kolektyvinė sutartis tai jau kažkoks atrodo auksinis dokumentas, šventas raštas. Nei pačiam darbdaviui tai nėra garantas, nei darbuotojui. Garantas – tai yra abipusis klausymas, šnekėjimas, suradimas bendro tono. Su tais pasiūlymais, ką jie yra pateikę, tokios sutarties negalime pasirašyti“, – antradienį žurnalistams kalbėjo „Achemos“ vadovas. 

„Girdėjau, kaip vadovai pasisakė, kad tai tik popieriaus lapelis ir nieko nevertas. Jei jis būtų nieko vertas, tai lengva ranka ir pasirašytų. Kolektyvinių sutarčių turime daug, kodėl kitose šakose, labai rizikingose, jos egzistuoja ir vyksta socialinis dialogas. Tikėtina, kad priežastys yra kitos ir darbdavio jėgos pozicija, kai darbuotojams grasinama, spaudžiama, yra netoleruotina“, – sakė B. Daškevičienė. 

Tiek įmonės vadovas, tiek B. Daškevičienė įvardino, kad vidutinis darbininkų bruto atlyginimas įmonėje siekia 1,9 tūkst. eurų. Pasak profsąjungos pirmininkės, pernai atlyginimas buvo 2,5 proc. mažesnis nei 2020 metais.

„2021 metais darbdavys visiškai atsisakė didinti atlyginimus ir balandį prasidėjus akcijai, darbuotojams išreiškus nepasitenkinimą atlyginimai buvo padidinti nuo gegužės 1 dienos 6 proc., o kritimas, aišku, dėl to, kad dalis darbuotojų ėjo į prastovas, natūralu, jie uždirbo mažiau, dėl to vidutinis atlyginimas yra kritęs“, – sakė ji.

Tuo metu R. Miliauskas aiškino, kad kolektyvinė sutartis neduos papildomų garantijų nei darbdaviui, nei darbuotojams. Be to, ji galiotų tik profsąjungos nariams.

Jis aiškino, jog atlygio sistema yra pakeista, vietoje 2 mln. eurų atlyginimų didinimui numatyti 5 mln. eurų, todėl nuo sausio 1 dienos jie kilo 3,5 proc, o vėliau, atstačius gamybą, jie augs dar 6,5 procento.

„Sėdam, diskutuojam, šnekamės, jei reikia, papildomus dokumentus, atskirus susitarimus darome, bet tikrai joks darbdavys, jokia kompanija negali įsipareigoti, kad po dviejų metu kelsime dar 10-15 proc. atlyginimus. Matom ir geopolitinę situaciją yra ant kiek ne nuo mūsų veiklos priklausanti. Uždaromas tranzitas, kuris turi įtakos ir mūsų pelningesniam darbui ir visos energetikos kilimas, mokesčių didėjimas, mes to negalime paveikti, todėl ir įsipareigoti negalime“, – sakė įmonės vadovas.

„Jau darbuotojas yra garantuotas, kad nepriklausomai nuo įmonės veiklos, kintamos dalies nebelieka, jis stabilų gaus atlyginimą ir gali pasiplanuoti visų metų atlyginimą“, – pridūrė jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų