Tačiau grupė pabrėžia nesutinkanti su trąšų tyrimo metodais, pagal kuriuos mokestis apskaičiuotas.
Įmonės atstovė Viktorija Žižiūnienė BNS teigė, kad delspinigių ir baudų mokėjimas buvo sustabdytas, kol baigsis bylinėjimas, – juos bendrovė sumokės vykdydama galutinį teismo sprendimą.
„Priskaičiuotą nepriemoką įmonė „Agrokoncernas“ sumokėjo 2018 metais, iš karto po to, kai buvo pareikalauta. Delspinigių ir baudų mokėjimas buvo sustabdytas muitinės sprendimu, kol baigsis bylinėjimas. Juos įmonė „Agrokoncernas“ sumokės įstatymo numatyta tvarka“, – BNS sakė V. Žižiūnienė.
Muitą už rusiškas trąšas bendrovė buvo įpareigota sumokėti po 2018-ųjų gegužę atlikto krovinio patikrinimo nustačius, jog iš Rusijos importuotose trąšose neteisingai deklaruotas amonio nitrato kiekis, nuo kurio priklauso antidempingo mokestis.
Grupė iš pradžių skundė šį Muitinės departamento sprendimą Mokestinių ginčų komisijai, tačiau pastarajai jo netenkinus, ginčas persikėlė į teismus.
„Agrokoncerno“ direktorius Edgaras Šakys teigia, kad įmonė įvežė trąšas, kuriose yra mažiau nei 80 proc. amonio nitrato – antidempingo mokestis mokamas tik viršijus šią ribą, tačiau šios aplinkybės nebuvo išnagrinėtos.
„Ginče nebuvo išnagrinėtos visos aplinkybės, nes akivaizdūs įrodymai – akredituotos Vokietijos laboratorijos tyrimai, specialistų skaičiavimai, kurie patvirtina, kad amonio nitrato trąšose yra mažiau nei 80 procentų, buvo nevertinti. Keista ir tai, kad pati muitinė neišsaugojo mėginių, dėl kurių ir kilo ginčas“, – pranešime sakė E. Šakys.
Anot jo, bendrovė remiasi akredituotos Vokietijos laboratorijos ekspertize, tuo metu muitinė sprendimą priėmė nustačiusi tik azoto kiekį trąšose, vadovaujantis prezumpcija, kad jeigu jo yra daugiau nei 28 proc., tai reiškia, kad amonio nitrato yra daugiau nei 80 proc. Tokia metodika įmonė vadovavosi ne vienerius metus ir ginčų dėl to nekilo, teigia bendrovės vadovas.
„Agrokoncernas“ nurodo, kad trąšomis, dėl kurių kilo ginčas, neprekiauja nuo 2018 metų, o su Rusija ir Baltarusija jokių verslo ryšių neturi nuo praėjusių metų vasario, kai Rusija pradėjo karą Ukrainoje.
Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas (LVAT) praėjusią savaitę galutinai atmetė bendrovės skundą ir paliko nepakeistą jai nepalankų Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimą, pagal kurį grupė turi sumokėti 1,5 mln. eurų galutinio antidempingo muito, 321,5 tūkst. eurų importo PVM, 38,4 tūkst. eurų muito delspinigių, 44,1 tūkst. eurų PVM delspinigių, be to, teismas skyrė grupei 370,5 tūkst. eurų baudą.
LVAT 2021 metų lapkričio sprendimu kitoje byloje „Agrokoncernas“ už trąšas turėjo sumokėti beveik 5,5 tūkst. eurų antidempingo muitą. Ginčas kilo Muitinei nusprendus, kad „Agrokoncerno“ 2017 metų pabaigoje importuotose trąšose esantis amonio nitrato kiekis sudarė daugiau kaip 80 proc. masės, todėl bendrovė privalo mokėti antidempingo mokestį.
Be to, šiemet vasarį VAAT nusprendė, jog bendrovė privalo mokėti 11,1 tūkst. eurų antidempingo muitą už 2017 metais iš Rusijos įvežtas trąšas.
Naujausi komentarai