Dėmesys sveikatai ir gamtai
Vos per keletą mėnesių „Du Medu“ skanėstų namai tapo daugelio kokybę vertinančių kauniečių kasdienio apsilankymo vieta. Čia užsukantiems smaližiams patinka, kad suvalgius ekologiško deserto skrandis neapsunksta, o skanėstas sužadina pačias geriausias emocijas. Sugrįžtantys klientai džiaugiasi, kad kavinės desertų skonis juos nukelia į gražiausias gyvenimo akimirkas.
„Lankytojai pasakoja, kad mūsų desertai leidžia prisiminti pirmojo bučinio ar pasimatymo jaudulį, nusikelti į vaikystės vasaras pas senelius kaime. Sulaukti tokių atsiliepimų visada smagu, nes siekiame kiekvienam sukurti mažytę šventę“, – sako „Du Medu“ pardavimų vadovė Regina Barauskienė.
Ypatingas dėmesys žmogaus sveikatai ir gamtai – pagrindinės vertybės, kuriomis vadovaujamasi „Du Medu“ skanėstų namuose. Šias vertybes kavinės savininkas V. Račickas perėmė iš savo tėvų – ekologinės žemdirbystės atstovų Reginos ir Jono Račickų. 2007 m. įsteigta ekologiška kepykla, į kurią žaliavos atkeliauja tiesiai iš ekologiško ūkio. Ūkyje griežtai laikomasi ekologiškų auginimo standartų, o kepyklos kepiniuose nerasite jokių cheminių priedų ar nenatūralių dažiklių.
„Lietuvoje esame pirmieji, ekologiškumą patvirtinančiu VšĮ „Ekoagros“ sertifikatu įteisinę savo kepamą duoną, sausainius, šakotį ir tortą. Pamažu ėmė bręsti mintis apie ekologiškų desertų kavinę, kurioje būtų galima mėgautis aukštos kokybės skanėstais ir gėrimais, nesijaudinant dėl savo sveikatos. Šiemet šią idėją, daugiau nei dešimtmetį nešiotą širdyje, pagaliau pavyko įgyvendinti, – džiaugiasi pašnekovas. – Norėjome lankytojams pasiūlyti tikrų desertų, o ne gaminių, kurių sudėtyje rastume visą cheminių elementų lentelę. Tad mūsų skanėstų ingredientai – tik natūralūs. Desertus dažome špinatais, apelsinais, burokėliais, serbentais, vengiame bet kokių sintetinių dažiklių ir kitų priedų.“
Desertas – kaip šventė
„Du Medu“ skanėstų namų lankytojai gali paskanauti netikėčiausių skonių sertifikuotų ekologiškų desertų. Čia visada rasite smaližių jau pamėgtų skanėstų: sūrio pyragą su sūria karamele, morkų su apelsinais, šokoladinį su vyšniomis, špinatinį su šilauogėmis ir daug kitų tortų.
Vytautas Račickas./ Justinos Lasauskaitės nuotr.
Pasak V. Račicko, beveik kiekvieną mėnesį į asortimentą įtraukiamas ir naujas desertas. Pavyzdžiui, neseniai pristatyti du tortai veganams – pistacijų tortas ir tortas su juodųjų serbentų karamele. Pašnekovas pasakoja, kad šiuo metu populiarumo viršūnėje karaliauja žaliasis špinatų tortas su šilauogėmis. Jį mažieji smaližiai jau praminė „Šreku“.
„Visi mūsų tortai yra įspūdingo grožio ir nuostabaus skonio. Tuo pasirūpina konditerė Agnė Gertubavičiūtė – 2021 m. Tortų turnyro Druskininkuose nugalėtoja. Suteikiame jai laisvę fantazuoti ir kurti, tačiau prašome, kad skanėstai nebūtų riebūs ir per daug saldūs. Dalis jų yra be pridėtinio cukraus ir riebalų, – atskleidžia pašnekovas. – Norisi, kad desertas džiugintų ne tik tą akimirką, kai jį valgome, bet ir vėliau. Todėl nuo mūsų skanėstų skrandis neapsunksta ir nereikia sukti galvos dėl papildomų kalorijų. Jei po deserto žmogus nepuls iškart užkandžiauti, visos suvartotos kalorijos virs energija, o ne papildomais kūno riebalais. Lankytojai pas mus vis sugrįžta, nes jiems patinka mūsų filosofija: desertas – kaip šventė, nesukeliantis jokių nemalonių pojūčių, rūgščių, apsunkusio skrandžio ar papildomų kilogramų.“
V. Račickas pasakoja siekiantis suformuoti naują desertų valgymo kultūrą. Jis atkreipė dėmesį į tai, kad įprastai desertą skanaujame paskutinį, jau suvalgę sočius pietus. Todėl visiškai apkrauname skrandį ir pusę dienos jaučiamės blogai.
„Visada rekomenduoju desertą valgyti kaip atskirą patiekalą. 100 ar 200 g deserto su kava – tai yra maisto norma, užtikrinsianti sotumą bent trims valandoms. Tad desertą, pavyzdžiui, galima valgyti vietoj priešpiečių. Žinoma, tokiu atveju reikėtų rinktis sveiką desertą, neturintį sintetinių ingredientų“, – pataria jis.
Sveikesnio maisto filosofija
Nors V. Račicko įkurtuose „Du Medu“ skanėstų namuose karaliauja desertai, čia galima skaniai ir sveikai papietauti ar pavakarieniauti.
„Mūsų maisto filosofija skatina nepersivalgyti ir suvalgyti tik tiek, kiek reikia. Žinoma, akys dažnai nori visko, ką mato, tačiau skrandžiui užtenka kur kas mažiau. Todėl lėkščių maistu neperkrauname ir lankytojams pateikiame subalansuotas porcijas. Tad pavalgęs žmogus jaučiasi sotus ir neapsunkęs, o jo suvartotos kalorijos nesikaupia kūne“, – akcentuoja pašnekovas.
Norėjome lankytojams pasiūlyti tikrų desertų, o ne gaminių, kurių sudėtyje rastume visą cheminių elementų lentelę.
Didžioji dalis kavinės desertų ir patiekalų yra gaminami iš ūkyje „Du Medu“ auginamų žaliavų, kurių čia taip pat galima įsigyti: ekologiško aliejaus, kruopų, dribsnių, džiovintų vaisių ir kitų gėrybių. „Likusią dalį mums reikalingų žaliavų perkame iš ekologiškų lietuviškų ir užsienio šalių augintojų. Pavyzdžiui, iš užsienio siunčiamės ekologišką, sertifikuotą šokoladą ir kavą, kurių Lietuvoje tiesiog negausi. Taip pat pas mus galite paskanauti ir įsigyti ekologiškos kavos, kurios pupelių mišinį specialiai mums sukūrė specialistai“, – atskleidžia kavinės įkūrėjas.
Pasak pašnekovo, „Du Medu“ skanėstų namai atviri kokybiškiems, sielą ir protą praturtinantiems renginiams – poezijos vakarams, protmūšiams, ekologiškų produktų degustacijoms. Kauniečiai čia kviečiami jaukiai praleisti laiko su mylimuoju ar draugais, paminėti svarbios progos, tiesiog ramiai pabūti su savo mintimis ir skaniu desertu.
„Mūsų kavinė išsiskiria savo ramybe – čia neišgirsite taurių ar bokalų skambčiojimo, garsių šnekų. Alkoholio neparduodame, tad mūsų desertinę renkasi tie, kuriems norisi kitokių nei įprasta pramogų. Garsioms ir triukšmingoms šventėms ši aplinka neskirta. Tačiau, jei norisi jaukiai paminėti svarbią sukaktį, desertinė tam idealiai tiks“, – sako V. Račickas.
Pašnekovo teigimu, „Du Medu“ skanėstų namų filosofiją puikiai perteikia kavinės logotipas. Jame vaizduojama svajojanti moteris, savo plaukus papuošusi natūraliomis uogomis ir gėlėmis. Natūralumas, tikri skoniai ir tyros emocijos – tai aspektai, iš kurių desertinę geriausiai atpažįsta jos lankytojai.
Daugiau kantrybės ir pastangų
Džiugu, kad žmonės vis labiau rūpinasi savo sveikata ir dažniau renkasi ekologiškus maisto produktus. Žinoma, atsiranda ir skeptikų, manančių, kad ekologija tėra išpūstas mados burbulas. Tačiau, pasak pašnekovo, ekologiškai užauginti produktai išties labiau tausoja žmogaus sveikatą ir gamtą.
Cheminių medžiagų ir jų pėdsakų gausus maistas prisideda prie tikros XXI a. rykštės – alerginių ir onkologinių ligų. Ūkininkų naudojami pesticidai ne tik skurdina aplinką, bet ir skatina įvairių ligų išsivystymą.
Gamintojų nuotr.
„Tiesa, už ekologišką produktą teks sumokėti šiek tiek daugiau. Taip yra todėl, kad jį pagaminti kainuoja brangiau, o gamybos procese tenka įdėti daugiau kantrybės, žinių ir pastangų. Tačiau taupyti savo sveikatos sąskaita tikrai neverta. Valgydami prastos kokybės maistą, galime susirgti ir vėliau tokiu būdu sutaupytus pinigus išleisti vaistams, – pastebi jis. – Svarbu ir tai, kad ekologiškuose produktuose nėra skonio stipriklių, kurie skatina persivalgymą. Tad ekologiško deserto suvalgome mažiau ir pasisotiname greičiau.“
Mažojo Paryžiaus desertas
Kaune augęs V. Račickas pasakoja daugiau nei dešimtmetį svajojęs apie nuosavą kavinę gimtajame mieste. Visą tą laiką mintyse jis dėliojo būsimą meniu ir dairėsi tinkamų patalpų.
Pašnekovui norėjosi, kad desertinė įsikurtų pačioje miesto širdyje, jaukioje ir ne per daug triukšmingoje vietoje. Galiausiai tokią erdvę vyras atrado Vilniaus gatvėje, šalia ypatinga atmosfera pasižyminčios Istorinės Prezidentūros.
„Ilgą laiką Kaune neradau kavinės, kuri atitiktų visus mano poreikius, – viliotų tiek maistu, tiek aptarnavimu, tiek savo filosofija ir jaukumu. Tad kilo mintis pačiam sukurti tokią erdvę. Labai smagu, kad desertinę pavyko įkurti šalia laikinosios sostinės laikus menančio istorinio pastato. Tarpukariu Kaunas garsėjo savo bohemišku gyvenimu ir mažojo Paryžiaus statusu. Šiandien galbūt pavyks jį išgarsinti kokybiškais desertais“, – juokiasi jis.
Vertinti kokybišką maistą V. Račickas išmoko dar vaikystėje, sekdamas tėvų pavyzdžiu. Šiandien meilę sveikai mitybai jis stengiasi perduoti savo dešimtmetei dukrai Marijai ir aštuoniolikmečiam sūnui Matui. Atžalos tėčiui noriai padeda kavinėje. Tad kartais savaitgalį užsukus į desertinę čia galima išvysti besidarbuojančią visą Račickų šeimą.
„Puikiai atsimenu savaitgalio šeimos pietus vaikystėje, kuriuos gamindavome visi kartu. Dabar, naudodamas natūralius ingredientus, virtuvėje šeimininkauju drauge su savo vaikais. Liūdna matyti, kad vis daugiau jaunų šeimų maitinasi šaldytais produktais, pusgaminiais, nes greitas gyvenimo ritmas nepalieka laiko net ramiai pavalgyti, – mintimis dalijasi V. Račickas. – Todėl noriu paskatinti kauniečius sulėtinti tempą ir ateiti pas mus ramiai, jaukiai pasimėgauti kokybišku maistu. Ketiname rengti desertų ir patiekalų degustacijas ir edukacijas. Tikiuosi, kad jose lankytojai smagiai praleis laiką ir pamatys, kad sveikai maitintis ne taip jau sudėtinga.“
Naujausi komentarai