Didinti sąmoningumą
M. Jurkuvėnas įsitikinęs, kad darbų sauga yra bet kurios įmonės veiklos pagrindas, nes pirmiausia užtikrina darbuotojų sveikatą ir saugumą. Statybų sektoriuje, kur rizika yra itin didelė, atsakomybė už darbuotojų gerovę tampa dar svarbesnė, pabrėžia jis.
„Mums privalu sukurti tokią aplinką, kurioje darbuotojai jaustųsi saugūs, nes tik tada jie gali dirbti ramiai, susikoncentravę į savo užduotis. Saugi darbo vieta ne tik sumažina nelaimingų atsitikimų tikimybę, bet ir prisideda prie didesnio našumo ir efektyvumo. Be to, laikydamasi darbų saugos reikalavimų įmonė apsisaugo nuo galimų teisinių problemų, kurių gali kilti dėl nelaimių darbo vietoje. Galiausiai, darbų sauga – tai ilgalaikė investicija, kuri stiprina darbuotojų pasitikėjimą, gerina jų darbo kokybę ir padeda įmonei augti stabiliai ir tvariai“, – sakė M. Jurkuvėnas.
Partnerio nuotr.
Kalbėdamas apie naujausias darbų saugos tendencijas, jis akcentuoja, kad šiuo metu esminis dėmesys skiriamas darbuotojų sąmoningumo didinimui ir technologijų panaudojimui. Viena svarbiausių tendencijų – darbuotojų aktyvus įsitraukimas į saugos procedūras, įmonėje stiprinant bendradarbiavimą ir tiesioginę komunikaciją tarp vadovų ir darbuotojų. „Vadinasi, darbdaviai turi ne tik nustatyti saugos taisykles, bet ir diskutuoti su darbuotojais dėl jų įgyvendinimo, kad būtų pasiekta aukštesnė darbų saugos kultūra“, – pridūrė ekspertas.
Kitas reikšmingas pokytis – didėjantis dėmesys prevencijai. „Nors nelaimingų atsitikimų statybose mažėja, vis dar dažni incidentai dėl kritimo iš aukščio ar saugos taisyklių nesilaikymo. Tai rodo, kad darbuotojų mokymai ir nuolatinė vidinė kontrolė – būtini elementai saugai užtikrinti“, – sakė M. Jurkuvėnas.
Partnerio nuotr.
Mokymai praverčia praktinėse situacijose
„Infes“ statybos direktoriaus pavaduotojas kokybės valdymui pabrėžia, kad, norint veiksmingai integruoti darbų saugą į kasdienius darbus, svarbu, kad sauga būtų neatsiejama darbo proceso dalis nuo pirmojo planavimo etapo iki kasdienių veiksmų. Svarbiausias principas – užtikrinti nuoseklų saugos įgyvendinimą ne tik prieš pradedant skirtingus projekto etapus, bet ir prieš kiekvieną darbo dieną.
Partnerio nuotr.
„Darbų planavimas turi apimti kasdienius saugos susitikimus ar apžvalgas, per kuriuos būtų įvertinamos tą dieną planuojamos užduotys ir galimos rizikos. Tai leidžia iš anksto identifikuoti galimus pavojus ir užtikrinti, kad kiekvienas darbuotojas būtų pasiruošęs saugiai atlikti savo darbą“, – sakė M. Jurkuvėnas.
Be to, labai svarbus nuolatinis darbuotojų mokymas, kurio metu ne tik suteikiama teorinių žinių apie darbų saugą, bet ir praktinių įgūdžių, kaip tinkamai elgtis realiose situacijose. „Mokymai turi vykti ne vieną kartą, bet nuolat, atsižvelgiant į projekto eigą ir kylančius iššūkius. Mūsų įmonėje mokymai vykdomi ne tik privaloma tvarka, bet ir papildomai, siekiant užtikrinti aukštesnius saugos standartus. Rengiame mokymus visiems – tiek vadovams, tiek darbininkams, kad kiekvienas darbuotojas būtų pasiruošęs ekstremalioms situacijoms ir žinotų, kaip tinkamai reaguoti“, – pasakojo ekspertas.
Partnerio nuotr.
„Vienas iš praktinių pavyzdžių – pirmosios pagalbos mokymai, kuriuose dalyvavo mūsų darbuotojai. Per šiuos mokymus įgytos žinios padėjo realioje situacijoje, kai vienam iš darbininkų darbo metu staiga pablogėjo sveikata. Kolegos, pritaikę mokymuose įgytus įgūdžius, greitai ir efektyviai suteikė pirmąją pagalbą iki atvykstant medikams, taip parodydami mokymų praktinę naudą“, – patirtimi dalijosi jis.
Kertinis akmuo – standartizavimas
Statybų sektoriuje ne mažiau aktualus kokybiškas darbų ir procesų planavimas ir valdymas: tinkamai suvaldžius kiekvieną etapą, lengviau išvengti nenumatytų problemų ir užtikrinti, kad galutinis rezultatas atitiktų tiek rangovo, tiek užsakovo lūkesčius.
M. Jurkuvėnas teigia, kad statybų srityje kiekvienas žingsnis – nuo projektavimo iki užbaigimo – yra kritinis: „Tinkamas valdymas užtikrina, kad visos medžiagos būtų pristatytos laiku, išvengiama darbo jėgos trūkumo, o kiekvienas procesas vyksta sklandžiai ir koordinuotai. Svarbiausia – sugebėti lanksčiai prisitaikyti prie projekto eigos pokyčių, nes statybų objektai dažnai susiduria su nenumatytais iššūkiais.“
Partnerio nuotr.
Kiekvieno etapo efektyvumas lemia galutinio projekto sėkmę, o tai pasiekti padeda įmonėje taikomi aiškiai apibrėžti ir standartizuoti procesai. Pasak „Infes“ statybos direktoriaus pavaduotojo kokybės valdymui, standartizavimas padeda sukurti bendras gaires visiems projekto dalyviams – nuo vadovų iki darbininkų. „Dėl to visi darbuotojai žino, ko tikimasi, ir gali dirbti efektyviau ir saugiau, nes procesai yra aiškiai apibrėžti ir suprantami. Tai pagerina ir komunikaciją tarp skirtingų komandų, nes visi remiasi tais pačiais standartais. Naudodami iš anksto apibrėžtas procedūras, galime greičiau reaguoti į netikėtumus ir užkirsti kelią galimoms klaidoms“, – aiškino ekspertas.
Kiekvienas etapas, pradedant pasiruošimu statybos darbams ir baigiant jų užbaigimu, yra apibrėžtas aiškiomis taisyklėmis ir metodais, kad visi procesai vyktų sklandžiai. „Pavyzdžiui, turime statybvietės įrengimo ir pasiruošimo standartą, kuris garantuoja, kad nuo pat pradžių darbo vieta būtų tinkamai organizuota, medžiagos užsakytos laiku, o saugos reikalavimai atitiktų aukščiausius standartus. Kitas svarbus standartas yra susijęs su medžiagų užsakymu ir pristatymu. Tai padeda optimizuoti tiekimo grandines ir užtikrina, kad nebūtų prastovų dėl netinkamai suplanuoto medžiagų tiekimo“, – sakė M. Jurkuvėnas.
Partnerio nuotr.
„Tai leidžia išvengti interpretacijų ar improvizacijų, kurios dažnai lemia klaidas. Be to, turime aiškius protokolus ir dokumentų valdymo standartus, kurie padeda valdyti ir stebėti projekto eigą, užtikrinant, kad kiekvienas veiksmas būtų užfiksuotas ir vertinamas“, – tęsė jis.
Kokybę stabiliai palaikyti padeda įmonės audito ir procesų valdymo skyriai. Šie skyriai nuolat stebi, kaip laikomasi nustatytų standartų, ir užtikrina, kad visi darbuotojai vadovautųsi vienodomis gairėmis kiekviename projekto etape.
„Svarbu ir tai, kad visi darbuotojai aktyviai dalyvauja palaikant ir taikant šiuos standartus. Nuolat bendraudami su procesų skyriais, jie gali teikti pasiūlymų, kaip tobulinti esamus procesus, atsižvelgiant į realią darbo patirtį. Šis kolektyvinis įsitraukimas ne tik užtikrina, kad standartai yra taikomi visur, bet ir leidžia juos nuolat tobulinti, atsižvelgiant į kintančias projekto aplinkybes ar rinkos reikalavimus“, – sakė M. Jurkuvėnas.
Partnerio nuotr.
Skaitmeniniai įrankiai
Šiandien sklandūs darbai sunkiai įsivaizduojami be skaitmeninių įrankių. Jie padeda automatizuoti procesus, fiksuoti duomenis, atnaujinti dokumentus ir greitai reaguoti į bet kokius pokyčius. „Pavyzdžiui, siekiant užtikrinti praėjimo kontrolę statybvietėse, naudojame sistemą, kuri leidžia į teritoriją patekti tik patvirtintus ID kodus ir leidimą dirbti projekte turintiems darbuotojams. Ši sistema taip pat užtikrina, kad į statybvietę patektų tik blaivūs darbuotojai, o tai esminis saugos užtikrinimo aspektas“, – aiškino M. Jurkuvėnas.
Kokybės kontrolei, defektams ir saugos pažeidimams fiksuoti ir komunikavimui įmonė naudoja specializuotas programas, kurios leidžia darbuotojams greitai užfiksuoti incidentus ir pranešti apie juos atsakingiems asmenims.
Partnerio nuotr.
„Mūsų naudojamos sistemos ir technologijos duoda naudos įmonei – optimizuojami procesai, užtikrinama kokybės kontrolė ir efektyvumas. Tačiau, kalbant apie užsakovus, svarbu pabrėžti, kad technologijų naudojimas užtikrina didesnį skaidrumą ir patikimumą. Užsakovai gali būti tikri, kad projektai vykdomi pagal planą ir nustatytus kokybės reikalavimus. Mūsų naudojamos sistemos leidžia greitai identifikuoti ir spręsti problemas dar ankstyvoje stadijoje, kol jos netapo rimtomis kliūtimis“, – išskyrė įmonės atstovas.
„Be to, šie įrankiai užtikrina, kad darbai vyktų sklandžiai, taip sumažindami prastovų ir nenumatytų išlaidų tikimybę. Vadinasi, galutinis rezultatas bus kokybiškai ir laiku įgyvendinti projektai, kurie ne tik atitinka užsakovo lūkesčius, bet ir biudžetą“, – tikino M. Jurkuvėnas.
Naujausi komentarai