Aistros dėl gyvenamosios vietos deklaracijos tęsiasi. Ar gali būti, kad Lietuvos keliuose netrukus važinės tūkstančiai neregistruotų automobilių? Jei tokios mašinos savininkas yra nedeklaravęs gyvenamosios vietos, "Regitra", praėjus pusmečiui nuo automobilio registracijos, ją anuliuos net neperspėjusi savininko. Alternatyva – kas pusę metų susimokėti.
Pasijuto it nusikaltėlė
Sausį automobilį įsigijusi klaipėdietė liko šokiruota, valstybės įmonėje "Regitra" išgirdusi patikinimą, kad, jei per pusmetį neras būsto, kurio savininkas sutiktų deklaruoti jos gyvenamąją vietą, mašina automatiškai bus išregistruota iš transporto registravimo sistemos.
Paklaususi, ar ji bus perspėta prieš tokį drastišką žingsnį, išgirdo darbuotojo nevykusį pajuokavimą, kad jei pati nepasirūpins, perspės Kelių policijos tarnybos pareigūnai, sustabdę studentę kelyje ir nubaudę, kad važinėja išregistruotu automobiliu.
"Paaiškėjo, kad gyvenamosios vietos deklaracija gali žmogų paversti kone nusikaltėliu. Neturite kur registruotis? Še tau bauda, še tau mašinos išregistravimas ir, negana to, dar visa krūva išlaidų", – šiurpo mergina.
Teks vėl mokėti
Panašaus likimo gali tikėtis kone 13 tūkst. Klaipėdos gyventojų, kurie, populiariai tariant, gyvenamąją vietą deklaravo prie savivaldybės.
Jei per pusmetį šie žmonės neprisiregistruos iš naujo, jie automatiškai bus išbraukti iš sąrašų.
Tuomet, po liepos 1-osios, jų laukia toks pats likimas, kaip ir automobilį registravusios merginos.
"Įdomu tai, kad "Regitra" šioje vietoje suka savo bizniuką. Mašiną jie registruoja. Bet pusmečiui. Duoda lipdukus ir prisaikdina juos užklijuoti ant valstybinių numerių. Ten parašyta, kad registracija baigsis po pusmečio. Tačiau atėjus pratęsti registracijos ir vėl teks mokėti pinigus. Ir nemažus. Žodžiu, laikas eina, pinigai byra", – piktinosi mergina.
Už pirmąjį automobilio registravimą, kai mašina atvežta iš užsienio, "Regitroje" tenka mokėti 12,45 euro mokestį.
Kai mašina parduodama kitam savininkui ir nebuvo išvežta į užsienį, reikia mokėti 11,3 euro. Dar 1,35 euro tenka pakloti už laikinosios registracijos lipdukus.
"Maniau, kad pakartotinai registruojant bus mažesnis mokestis, tačiau sužinojau, jog vis tiek teks mokėti ne ką mažiau – 10,14 euro. Buvo paaiškinta, kad bus ne tik sustabdytas leidimas dalyvauti eisme, bet ir nebegalios mašinos registracijos dokumentas. O už jį ir vėl reikės mokėti. Net jei kreipsiuosi iš anksto, už kiekvieną registracijos pratęsimą kas pusę metų tektų mokėti po 10,14 euro", – būsimas išlaidas skaičiavo klaipėdietė.
Perspėti nesiruošia
Valstybės įmonės "Regitra" Klaipėdos filialo vyresnysis specialistas Ričardas Dobiliauskas aiškino, kad laikinoji automobilio registracijos tvarka galioja jau senokai – nuo 2014 m. liepos mėnesio.
"Vidaus reikalų ministro įsakymu buvo pakeistos automobilių registracijos taisyklės. Tik aistros kažkodėl dabar kyla. Žmogui, kuris yra nedeklaravęs gyvenamosios vietos, yra suteikiama galimybė registruoti automobilį pusei metų. Automobilio dokumentuose, H grafoje, pažymimas laikinos registracijos terminas. Žmogus turi žinoti tą datą ir nepraleisti jos. Ne, jam niekas nepranešinės, jis pats turi žinoti", – aiškino specialistas.
Tokiais atvejais, kai, pavyzdžiui, žiemą nenaudojamo motorolerio savininkas nesumoka už civilinės atsakomybės draudimo polisą, "Regitra" siunčia pranešimus apie žmogaus prievoles, terminus ir išregistravimo ir įregistravimo tvarką.
"Tai susiję visai su kitu teisės aktu – Saugaus eismo įstatymu. Pagal jo nuostatas mes privalome informuoti žmogų, kad yra pasibaigusi viena jo prievolių ir jis privalo kreiptis į "Regitrą", – aiškino R.Dobiliauskas.
Tokiais atvejais kalbama apie pasibaigusį civilinės atsakomybės draudimo poliso galiojimą arba pasibaigusį techninės apžiūros terminą.
Vėl apdraudus transporto priemonę arba perėjus techninę apžiūrą, nuosavybės nebereikia pakartotinai registruoti.
"Nežinau ir negaliu atsakyti, kodėl nėra perspėjimų dėl laikinos registracijos", – prisipažino R.Dobiliauskas.
Liks be registracijos?
Nuo sausio 1-osios panaikinus galimybę deklaruoti gyvenamąją vietą prie savivaldybės, daugybė transporto priemonių savininkų pateks į štai tokią keblią situaciją.
Nors valdininkai čia neįžvelgia jokios grėsmės, tikėtina, kad bus nemenkas procentas tokių žmonių, kurie neturi legalaus nuosavo būsto ir nežinia kada jį turės.
"Ką man patartų daryti savivaldybės valdininkai ar šios tvarkos rengėjai, jei nuomojamo buto savininkas niekaip nesutinka leisti man deklaruoti gyvenamosios vietos? Nejau mesti keletą metų nuomojamą butą ir ieškoti naujo? Tegul valdininkai pabando išsinuomoti butą, žinos, ką tai reiškia. Žmogus vėl verčiamas ieškoti nežinia kokių išeičių, nes kitu atveju teks atsisveikinti su automobiliu", – piktinosi mergina.
"Regitros" darbuotojas R. Dobiliauskas taip pat išsakė savo nuomonę šiuo klausimu.
"Niekaip nesuprantu Lietuvos piliečių, kodėl jie neranda, kur deklaruoti gyvenamosios vietos. Išeitų, kad net mama nepriima vaiko registruotis, nes praras kompensacijas šildymui? O kaip surasti tuos žmones, kurie nedeklaravo savo adreso? O jei jie pažeidimą padarys? Kai esi registruotas prie savivaldybės, ji juk nežino tavo adreso", – perspėjo R.Dobiliauskas.
Klaipėdietė, tegalėjusi laikinai registruoti savo automobilį, į šią repliką tėškė savo atsakymą.
"O kodėl valstybė mane daro nusikaltėle? Jokių pažeidimų aš nedarau ir nežadu daryti", – pabrėžė mergina.
Esą privalomai nurodyti gyvenamąją vietą transporto savininkų yra reikalaujama ne pagal ES direktyvas.
"Pasaulio piliečiais save laikantys užsieniečiai, kurie per metus kelis kartus pakeičia savo gyvenamąją vietą, turi tokią sąvoką – adresas korespondencijai. Šiuo adresu žmogų pasiekia įvairiausi laiškai ir pranešimai iš kitų pasaulio kraštų. Tačiau tai nėra tikroji gyvenamoji žmogaus vieta", – pastebėjo klaipėdietė.
Išbrauks iš sąrašų
Klaipėdos savivaldybės Gyvenamosios vietos deklaravimo poskyrio vedėja Kristina Božienė aiškino, kad pati savivaldybė nesiims gyventojų išregistravimo, tai darys kita valstybinė įstaiga. Tiesa, taip pat be jokio perspėjimo.
"Galbūt žmonės suskubs susitvarkyti deklaracijas. Yra juntamas šioks toks suaktyvėjimas. Pernai per sausio mėnesį gyvenamąją vietą deklaravo apie 1 tūkst. gyventojų. Šiemet per sausį sulaukta beveik 1,3 tūkst. deklaracijų. Žmonės domisi, klausinėja, daug kas internetu pildo prašymus", – aiškino K.Božienė.
13 tūkst. klaipėdiečių, kurie buvo deklaravę gyvenamąją vietą prie Klaipėdos savivaldybės, po pusmečio bus išregistruoti be jokio pranešimo. Tai atliks valstybės įmonė Registrų centras.
"Visoje Lietuvoje tokių žmonių – apie 100 tūkst. Kiekvieno į šią apskaitą įtraukto asmens atskiras informavimas, neturint kontaktinių duomenų, būtų itin sudėtingas. Tie, kurie nesusitvarkys deklaracijos, bus išbraukti iš apskaitos. Atsižvelgiant į tai, kaip artėjant liepos mėnesiui gyventojai, įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, deklaruoja savo gyvenamąją vietą, spręsime, ar tikslinga papildomai informuoti visuomenę. Galbūt deklaravimo įstaigos, t.y. seniūnijos ar savivaldybės, turi planų dėl į apskaitą įtrauktų gyventojų informavimo šiuo klausimu?" – pastebėjo Registrų centro Komunikacijos skyriaus specialistė Gražina Urbonavičė.
Naujausi komentarai